Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) od 10:00 vypočúva žiadateľov o voľné frekvencie na rozhlasové vysielanie. Rozhoduje sa aj o ďalšej existencii Fun rádia a Rádia Viva, ktoré museli podľa zákona dať do výberového konania všetky svoje frekvencie, keďže sa blíži termín vypršania ich licencií.


10:08: Ako prví predstúpili pred RVR zástupcovia Fun rádia v najsilnejšej zostave - generálny riaditeľ Patrik Ziman, programový riaditeľ Rasťo Dutka a technický riaditeľ Juraj Neveselý. Uchádzajú sa o všetky svoje frekvencie, ktoré museli podľa zákona vrátiť do výberového konania. Sú jediným žiadateľom, nemal by byť teda problém s ich opätovným pridelením.

Viva bojuje o svoju budúcnosť

Patrik Ziman priznal nervozitu, "keďže si uvedomuje vážnosť situácie". "Nechceme v rámci programovej štruktúry ani zamerania a formátu Fun rádia nič meniť," uviedol. Vyzdvihol moderátorov z histórie i súčasnosti stanice. "Sme trendy, vieme trendy určiť a rozvíjať ich," dodal.

"Existujú miesta kde by sme mohli dokryť príjem, takýchto miest už ale nie je veľa a hľadajú sa dosť ťažko,"
povedal k ďalším expanzívnym ambíciám Fun rádia Juraj Neveselý.

Predseda RVR Miloš Mistrík kriticky podotkol, že Fun rádio vysiela iba 0,5 percenta programov vo verejnom záujme. "Máte k dispozícii veľké národné bohatstvo v podobe frekvenčnej siete, mali by ste na to prihliadať," povedal. "Z mainstreamových rádií hráme najviac pôvodnej slovenskej tvorby a mienime to robiť aj naďalej," argumentoval programový riaditeľ Rasťo Dutka. Kombináciu rádia a webu vníma ako jednu z mála možností, ako môže rádio prežiť. "Máme najpočúvanejšie streamy a najnavštevovanejšiu webstránku zo všetkých rádií," dodal Ziman.


10:23: Za licencovanú spoločnosť Rádio Viva a.s. prišiel pred RVR jej nový konateľ Martin Hoffman, niekdajší obchodný a od roku 2008 s krátkou prestávkou aj generálny riaditeľ Rádia Viva. Spoločnosť žiada opätovne o všetky svoje frekvencie, keďže 21. decembra 2013 jej podľa zákona zaniká už raz predĺžená licencia.

Viva bojuje o svoju budúcnosť

Riaditeľ kancelárie RVR Ľuboš Kukliš skonštatoval, že účastník konania nedodal niektoré potrebné materiály. "Viem o tom, je mi to veľmi ľúto. Spoločnosť Scan Development ako jediný akcionár rádia išla do konkurzu, správca konkurznej podstaty ma oslovil, či by som nechcel zastupovať jeho práva. Viackrát som oslovil ľudí, ktorí dnes Rádio Viva riadia, aby mi poskytli všetky potrebné dokumenty. Žiaľ, asi nie je zámerom majiteľov, aby rádio ďalej vysielalo, keďže mi ich nedodali. Rádio Viva na seba vedelo zarobiť, aká je ekonomika v súčasnosti neviem, lebo nemám k týmto údajom prístup," vysvetľoval zamotanú vlastnícku situáciu Hoffman.

"Kto je vlastne dnes vlastníkom Rádia Viva?" opýtal sa člen rady Peter Abrahám. "Majiteľom je podľa obchodného registra Scan Development, ktorého vlastníci sú známi. Táto firma je však v konkurze, správcom konkurznej podstaty je pán Michal Kiča. Ja nie som právnik, aby som vám vedel povedať, kto je dnes majiteľom," odpovedal Hoffman. Mistrík sa opýtal, ako chce žiadateľ ďalej riešiť situáciu, keďže sa nedostal k potrebným dokumentom, aj keď v to podľa vlastných slov do poslednej chvíle dúfal. "Na to musíte dať odpoveď vy. Zrejme nie je záujem akcionárov, aby rádio ďalej fungovalo," kontroval Hoffman. Pojednávanie sa skončilo.


10:46: Rádio Europa 2 žiada o lukratívnu 20-kilowattovú frekvenciu v lokalite Žilina 94,5 MHz, ktorá ostala voľná po Rádiu Zet. Stanicu zastupujú programový riaditeľ Juraj Volentics a technický riaditeľ Ľuboslav Katriňák. Podľa členky RVR Dany Podrackej a spravodajkyne tohto bodu ide o rádio s veľkým intelektuálnym potenciálom.

Viva bojuje o svoju budúcnosť

"Naše rádio sa snaží priniesť niečo nové. Našou ambíciou je priniesť rádio pre novú generáciu. Ako jediní máme rastúcu tendenciu počúvanosti. Chceme sa viac venovať víkendovému vysielaniu, kde vidíme veľký potenciál v rámci čísel. Chceme sa zamerať aj na rannú šou, ktorá ma tieť rastúcu tendenciu a nasadiť nové programy. Chceme vytvoriť rádio, ktoré by kopírovalo aktuálne trendy medzi mladými ľuďmi. Máme veľký potenciál na webe a máme najviac fanúšikov na sociálnych sieťach," vymenúval úspechy Europy 2 Volentics.

Podracká kritizovala nižší podiel slovenskej hudby vo vysielaní. "U nás je možno podiel slovenskej hudby menší, ale snažíme sa dávať priestor progresívnym mladým interpretom. Viacerí sa stali úspešní vďaka nám, napríklad súčasná hip-hopová hviezda Majk Spirit alebo Peter Bič Projekt, ktorí bol v iných rádiách odmietaný a v súčasnosti boduje aj v zahraničí," argumentoval Volentics.

Europa 2 chce ešte niečo vyhlásiť, na čo zabudla podľa slov Volenticsa "v rámci trémy" a čo by mohlo ovplyvniť rozhodnutie RVR. Mistrík tým nie je nadšený, ale dáva im priestor. Frekvenciou 94,5 MHz chce Europa 2 optimalizovať svoju vysielaciu sieť a v prípade jej získania "je ochotná vrátiť" dva iné kmitočty - 102,8 MHz Žilina-Dubeň a 93,5 MHz na Klačianskej Magure.


11:08: O kompletnú sadu frekvencií Rádia Viva žiada aj neznáma eseročka Corporate Legal na čele s podnikateľom Jozefom Maruniakom z obce Vyšný Orlík. Ústneho pojednávania sa zúčastnil sám Maruniak a Peter Paška, ich projekt sa volá Inforádio.

Corporate Legal bola doteraz zameraná na prenájom nehnuteľností. "Ako ste teda pripravení na prevádzkovanie vysielania?" opýtal sa spravodajca Pavol Dinka. "Naša spoločnosť spĺňa všetky predpoklady, aby mohla rozvysielať rádio. Máme zabezpečené financovanie, technické prostriedky, nájom priestorov a personál," vysvetlil Paška, ktorý podľa vlastných slov pôsobil v prostredí mediálnych agentúr. Predstavuje 20-stranovú štúdiu trhu, ktorú Corporate Legal dodal RVR. Stanica má mať formát Adult Contemporary. "Chceme osloviť strednú až vyššiu generáciu vo veku od 30 do 60 rokov. Ide o 2,4 milióna obyvateľov Slovenska, táto skupina zahŕňa bonitné podskupiny a ašpiráciou je mať vysokú afinitu ľudí, ktorí majú vysoké príjmy a spotrebu," vysvetlil.

"Naša cieľová skupina je silno afinitná v rámci Expresu, Vivy, Jemných Melódií a Hey!, odchádza od trhových lídrov ako je Rádio Expres a Rádio Slovensko. Chceme ponúkať kvalitné informácie, zachovať kontinuitu po Rádiu Viva a stabilizovať poslucháčsku obec," povedal Paška o zámeroch s projektom.


11:38: Ďalším žiadateľom o kompletný balík frekvencií po Vive je eseročka Radio Play s rovnomenným projektom. Prvé informácie o projekte sme priniesli v piatok. Podľa čerstvého zápisu v obchodnom registri na internete sú jej spoločníkmi a konateľmi výkonný riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Vojtech Kabáth a a predseda predstavenstva Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska Michal Arpáš, niekdajší šéf Rádia Okey, dnešnej Europy 2. Na verejné vypočutie prišli obaja.

Spravodajca Vladimír Holan sa pýta na pridanú hodnotu, ktorú projekt prinesie oproti existujúcej konkurencii. "Naša cieľová skupine bude 30-59 rokov, z väčšej miery ženy, ale len veľmi jemne. Chceme vytvoriť rádio, ktoré nebude ať tak odlišné od Vivy, sám som jej poslucháč. Sme presvedčení, že niektoré veci vieme robiť lepšie, napríklad čo sa týka ekonomiky aj programu," povedal Kabáth.

Hudobný formát má pozostávať z pesničiek 80. a 90. rokov a z toho najlepšieho zo súčasnosti. "Chceme mať slovenské rádio, ktoré bude mapovať aj regióny, nechceme, aby bolo cítiť, že vysielame z Bratislavy. Veľký dôraz budeme klásť na regionálne správy, náš cieľ je, aby sme mali veľmi silné regionálne bloky, ktorú budú obsahovať správy, informácie o kultúrnych podujatiach i bežnom sociálnom živote. Chceme to dosiahnuť v horizonte prvých dvoch rokov," upresnil Kabáth.

Mistrík sa pýtal na finančné krytie projektu. Podľa Kabátha má byť zabezpečené zo 65 percent z vlastných zdrojov a z 35 percent pôžičkou z banky. "Finalizujeme rokovanie s veľmi významným zahraničným partnerom z nemeckej Antenne Bayern, ktorý má záujem o vstup do projektu. Je to vstup na strane know-how a tiež finančný vstup, ktorý nám pomôže v druhom roku vysielania," dodal.


11:56: Druhá polovica rozhádaných spolumajiteľov Rádia Viva pod hlavičkou media representative Viva Production House žiada taktiež o celú sadu frekvencií Rádia Viva. Firmu zastupujú Milan Kodaj, Robert Bartoš a Dušan Budzák. Pripravili si aj powerpointovú prezentáciu.

Viva bojuje o svoju budúcnosť

Peter Abrahám sa pýta na vlastnícke pomery v Rádiu Viva. Podľa Kodaja bude odpoveď v prezentácii. Viva Production House podľa nej vlastnia vždy z 25 percent Robert Bartoš, Milan Kodaj, Dušan Budzák a Peter Roth. "Ide o samostatnú a s ničím nezaťaženú spoločnosť. Odstúpila od zmluvy na kúpu akcií Rádia Viva, nemá žiadne majetkoprávne prepojenie na Rádio Viva a.s., zachováva programovú kontinuitu Rádia Viva a pristúpila k rozhodujúcim záväzkom z obchodného styku Rádia Viva," zaznelo v prezentácii. Viva Production House podľa nej dlhodobo zabezpečuje vysielanie Rádia Viva na základe zmluvy a zamestnáva tiež všetkých ľudí.

Kodaj tvrdí, že Viva je komerčnou dvojkou na západnom Slovensku a teda na úrovni Rádia Expres. "Nič nám nebráni to zopakovať aj na strednom a východnom Slovensku," načrtol ambície. Viva má podľa neho permanentný rast tržieb o 15 percent aj napriek kríze. Cieľová skupina stanice má ostať 35-55, čo je 42 percent populácie. Hudobné zameranie rádia je od 60. rokov až po súčasnosť. "V cieľovej skupine Rádia Viva sa plánujeme stať číslom jedna na trhu," stálo v prezentácii.

"Udelenie licencie nám umožňuje dlhodobé plánovanie a investície s perspektívnou návratnosťou, zhasínajúca licencia nám to neumožňovala," povedal Bartoš. Viva sa má vďaka tomu vrátiť k 24-hodinovému moderovanému vysielaniu s pôvodnými informáciami z regiónov aj zo sveta. Chce využívať nástroje aktuálneho marketingu, za dôležitú považuje interaktivitu s poslucháčom. "Máme ambíciu vstúpiť do digitálneho rozhlasového multiplexu, keď bude vytvorený, a sprístupňovať obsah vysielania on-demand," dodal Bartoš. Viva tiež chce dokryť oblasť Starej Ľubovne, teda severovýchodný kraj a dostať svoj signál do všetkých obcí nad 10-tisíc obyvateľov.

"Doteraz sme Vivu liečili z problémov zdedených ešte po Rádiu Twist. Prišiel čas konečne zúročiť našu dlhoročnú prácu, pretože my sme Rádio Viva," skonštatoval Budzák. Pripomenul, že poslucháči Vivy sú vo veku majstrovstva a na záver konatelia pustili džingel stanice. Stanica má zabezpečené vysielacie priestory v sídle Jemných Melódií a buduje nové na Lamačskej ceste v priestoroch po Rádiu Expres.

Mistrík sa opýtal, komu vlastne patrí značka Viva. "Viva Production House má práva používať značkou Rádio Viva na 99 rokov na základe zmluvy s Rádio Viva a.s.," uzavrel Kodaj.


Viva bojuje o svoju budúcnosť

12:26: Rádio Best FM v súčasnosti vysiela na šiestich frekvenciách s pokrytím cez 20 percent, uchádza sa o lukratívnu 20-kilowattovú frekvenciu v lokalite Žilina 94,5 MHz. Vypočutia sa zúčastnili konateľ Norbert Lazar a projektový manažér Richard Dírer.

Spravodajca Peter Alakša sa pýta, aké majú uchádzači zámery so žilinským kmitočtom. "Chceme využiť každú jednu možnosť, ako zvýšiť naše pokrytie. Radi by sme zaradili vyšší rýchlostný stupeň, náš formát sa osvedčil. Súčasná žilinská frekvencia 98,0 MHz už nespĺňa naše očakávania, problémom je najmä hornatý terén," uviedol Lazar. Best FM chce do dvoch mesiacov novú frekvenciu sprevádzkovať a pôvodnej sa vzdať.


Viva bojuje o svoju budúcnosť

12:44: O žilinskú frekvenciu 94,5 MHz žiadajú aj Jemné Melódie zastúpené konateľom Tomášom Kapustom a technickým riaditeľom Rastislavom Šangalom. "Chceme posilniť naše pokrytie a zvýšiť jeho kvalitu. Naša pôvodná frekvencia 106,9 MHz v Žiline s výrazne nižším výkonom 3 kilowatty je vhodnejšia skôr pre menších regionálnych vysielateľov," povedali zástupcovia stanice v doposiaľ najstručnejšom verejnom vypočutí.


Viva bojuje o svoju budúcnosť

12:51: Ďalším uchádzačom o žilinskú frekvenciu 94,5 MHz je spoločnosť Asistent Consulting Company so sídlom priamo v Žiline, ktorá chce spustiť nové Rádio Sever. "Bola založená v roku 2003 ako dcérska spoločnosť Detektívnej informačnej služby. Je to rodinná firma zaoberajúca sa IT službami bez účasti zahraničného kapitálu, zamestnáva 1 200 ľudí po celom Slovensku," uviedol konateľ Radoslav Kuffa. Angažovať chce tím bývalého Rádia Zet, s ktorým firma dlhodobo spolupracovala aj v minulosti. Má ísť o regionálne rádio, stavať chce na vysokom podiele hovoreného slova, informáciách a poslucháčskom servise.


13:05: Plejáda žiadateľov o uvoľnenú ženevskú frekvenciu 94,5 MHz v Žiline pokračuje Rádiom Hey!, ktoré zastupujú konatelia Daniel Pechan, Marko Duditš a Milan Urbaník. Okrem nej sa uchádzajú aj o individuálne koordinovaný kmitočet 98,1 MHz v Čadci. Pokrytie stanice by sa tak zvýšilo o približne dva a štvrť percenta. Deklarovali, že chcú naďalej šíriť tú istú programovú štruktúru. 

Viva bojuje o svoju budúcnosť

"Naša spoločnosť má ambície ďalšieho profesionálneho rastu. Investovali sme do vlastnej mapping study a do spolupráce so zahraničnou konzultantskou spoločnosťou BCI," uviedol Urbaník. BCI v minulosti formátovala aj dlhodobého trhového lídra Rádio Expres. Nový konateľ Daniel Pechan má na starosti práve prieskum trhu a komunikáciu s BCI.

Hey! chce novými frekvenciami dokryť územie Čadce, Žiliny, Martina a ďalších oblastí severného Slovenska, kde sa v súčasnosti nedá naladiť. Frekvenciu v Čadci by prevádzkoval Expresnet a v Žiline Towercom. Na finančné podlžnosti stanice voči bývalým zamestnancom sa RVR nepýtala.


Viva bojuje o svoju budúcnosť

13:17: Rádio Rock zastupuje konateľ Branislav Brooš a taktiež žiada o žilinskú frekvenciu 94,5 MHz. V súčasnosti vysiela v Topoľčanoch a Banskej Bystrici. "Chceme sa rozšíriť aj na toto územie a ponúknuť poslucháčom rockový žáner, ktorý tu nemá zastúpenie. Zároveň chceme byť komerčne predajnejší, malé rádiá sú znevýhodnené oproti veľkým z hľadiska predaja reklamy," uviedol Brooš. Dodal, že stanica hrá 20 až 30 percent slovenskej rockovej hudby. Do troch mesiacov od pridelenia chce Rádio Rock frekvenciu rozvysielať. Brooš deklaroval, že si budú frekvenciu prevádzkovať a financovať sami, keďže sú nízkorozpočtová stanica.


13:26: Na frekvencii 107,5 MHz v Čadci chce svoj projekt Rádio Plus rozbehnúť bratislavská eseročka Loud. Vlastní ju podnikateľ Marian Šujanský z Považskej Bystrice. Ústneho pojednávania sa zúčastnil s Vlastimilom Bačom, ktorý v minulosti pôsobil v rádiách Rebeca či Naj. Ešte pred mesiacom sa Loud volal Lambda Shelf Company, ktorej spolumajiteľmi a konateľmi boli Jozef Mészáros a Štefan Haulík. 

"Chceme byť malé lokálne rádio," povedal Bača, ktorý na spoluprácu oslovil moderátorov zo zaniknutého Rádia Zet či svojich niekdajších kolegov z minulých pôsobísk. "Bude to chcieť veľa roboty s málo peniazmi," dodal. Stanicu by chceli sprevádzkovať do Vianoc. Má byť nielen o hudbe ale aj o hlasoch.


Viva bojuje o svoju budúcnosť

13:37: Prostredníctvom kmitočtu 97,7 MHz v Košiciach si chce pokrytie vylepšiť prešovské Dobré Rádio. Ústneho pojednávania sa zúčastnil konateľ Jozef Ďurišin "Chceme ísť domov, keďže sme Košičania, a zároveň zlepšiť pokrytie stanice," uviedol. Z košického štúdia stanica vysiela aj v súčasnosti pre Prešov.


Verejné vypočutia sa skončili, RVR frekvencie pridelí zajtra o 9:30, výsledky zverejní popoludní na tlačovej konferencii.