V stredajšom rannom vysielaní stanice BBC Radio Solent sa Alex Dyke poriadne odviazal a utrúsil, že na verejnosti dojčia iba „fúzaté knihomoľky“ a muži, ktorých to neodpudzuje, sú „padavky“.

Moderátor ďalej dodal, že uvedomelé, pekné mamičky nebudú dieťa kŕmiť vonku, lebo vedia, že to nie je príjemný pohľad a náhrada materského mlieka v tomto prípade vhodne poslúži.

Poslucháči sa s moderátorom pustili do výmeny názorov, ten však svoj postoj obhajoval s tým, že tučné mamičky v autobusoch s vystavenými prsami nie sú príjemné na pohľad. „V dobe kamennej, keď ľudia nemali ani zuby, to možno bol o.k., ale dnes... Skrátka si nemyslím, že verejné priestory sú miesto na to. Ľudom sa to nepáči,“ dodal.

Britský regulátor Ofcom dostal na reláciu 14 sťažností. Poslucháči navyše spustili petíciu, v ktorej žiadajú Dykeov vyhadzov. Podpísalo ju takmer 11-tisíc ľudí.

„Áno, má vlastne pravdu. Nie sme v dobre kamennej, ale v 21. storočí. Dojčenie je úplne prirodzené a ľudia si musia uvedomiť, že ženské prsia sú na dojčenie, nie pre mužov,“ napísala autorka petície Maisie Jamesonová.

„Sme sklamaní týmito staromódnymi, smiešnymi a zároveň nebezpečnými poznámkami. Žiadna matka by sa nemala cítiť previnilo či zahanbene, ak kŕmi svoje dieťa, a je jedno, či z prsníka alebo fľaše,“ reagovala na situáciu Rosemary Doddsová z rodičovskej organizácie National Childbirth Trust.

Pripomenula tiež zákon o rovnosti, ktorý v Británii platí od roku 2010. Okrem iného sa podľa neho nesmú diskriminovať dojčiace matky spôsobom, že by pri tejto činnosti museli opustiť miestnosť alebo sa s nimi nepríjemne zaobchádzalo.

„Za toto sme bojovali dlhé roky. Mamám musíme umožniť, aby dojčili svoje deti kedykoľvek a kdekoľvek,“ dodala R. Doddsová.

Reakcia BBC na seba nenechala dlho čakať. Po štvrtkovom vysielaní spíkra suspendovala a o jeho ďalšom pôsobení rozhodne. Moderátorovi nepomohlo ani ospravedlnenie v ďalšom vydaní relácie, píše Guardian.

Telerozhlas zároveň vymazal zo svojho webového rozhlasu vydanie, v ktorom sa kontroverzné výroky objavili.

Téma dojčenia, respektíve odhaľovania ženského poprsia na verejnosti, je obsahom aj známej kampane Free the Nipple (Osloboďte bradavku). Jej iniciátori v nej zdôrazňujú rodovú rovnosť a presadzujú rovnaký prístup k zobrazovaniu bradaviek mužov a žien.

Free the Nipple sa ostro postavila proti tendencii sexualizovať hornú časť ženského tela. Vo viacerých štátoch USA stále platí zákon, ktorý ženám nedovoľuje na verejnosti odhaľovať poprsie.

Kampaň si našla množstvo zástancov, ženy po celom svete na znak súhlasu začali odhaľovať svoje poprsie na internete. Iniciatívu podporila aj islandská politička Björt Ólafsdottirová, ktorá sa takisto zvečnila bez vrchnej časti šiat a fotografiu publikovala na Twitteri.

Þessi er hérna til að gefa börnum að borða. Troðiði því upp í feðraveldið á ykkur. #FreeTheNipple pic.twitter.com/4HmYzJO08k

— Björt Ólafsdóttir (@bjortolafs) 25. Březen 2015

Cenzúra ženských pŕs sa deje aj v online prostredí – Instagram si praje vo svojej databáze len oblečených ľudí, Facebook nepovoľoval používateľom zverejňovať fotky, ktoré obsahujú obnaženú ženskú bradavku - aj kritika aktivistov však spôsobila, že výnimku dostali práve dojčiace ženy, ktoré už na najväčšej sociálne sieti tieto snímky zverejňovať môžu.