Digitalizácia rozhlasového éteru sa na Slovensku posúva o krok ďalej. Towercom prichádza s testom vysielania v modernom terestriálnom štandarde T-DAB+.
Digitálne rádio prináša podobne ako pri televíziách, ktoré už tento proces majú aj na Slovensku za sebou, efektívnejšie využitie frekvenčného spektra, priestor pre šírenie ďalších rozhlasových staníc, vyššiu kvalitu zvuku a ďalšie doplnkové funkcie.
Digitálne vysielanie T-DAB+ je šírené z vysielača Bratislava Kamzík na frekvencii 12C s vyžiareným výkonom ERP = 3,6 kW, vertikálnou polarizáciou a kapacitou digitálneho rozhlasového multiplexu 1,5 Mbits, ktorý poskytuje priestor pre šírenie 15 rozhlasových a doplnkových služieb.
Aktuálna programová ponuka pozostáva v prvej etape zo štyroch staníc: Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio_FM a Rádio Junior, ktoré sú šírené v kompresnom formáte HE-AAC.
„Cieľom skúšobnej prevádzky je overiť reálne parametre digitálneho rozhlasového vysielania pre plánovanie celoplošných T-DAB+ sietí tak, aby sme poslucháčom aj vysielateľom sprostredkovali dokonalý zvukový zážitok. Hoci ide aktuálne o skúšobnú prevádzku, máme s digitálnym vysielaním v štandarde T-DAB+ veľké plány. Veríme, že spolu s vysielateľmi budeme ďalej rozširovať počet dostupných rozhlasových staníc a prinesieme sprievodné dátové služby,“ dodal technický riaditeľ Towercomu Zsolt Nagy.
RTVS dosiaľ testovala pilotné digitálne vysielanie v štandarde DRM+, na ktoré nebola pridelená nová frekvencia, ale zdieľala sa s analógovým vysielaním stanice Patria. Na digitálne testovanie sa využívali nočné hodiny, kedy Patria nevysiela. RTVS pilotný test v T-DAB+ víta.
Na Slovensku je schválená stratégia zavedenia digitálneho rozhlasu, na jej vypracovaní sa podieľal práve RTVS spolu s ministerstvom dopravy. „Rovnako je tento štandard v súlade s odporúčaniami Európskej vysielacej únie,“ dodal technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal..
Na prijímanie digitálneho vysielania je potrebný rozhlasový prijímač s podporou štandardu T-DAB+ a kompresného formátu HE-AAC. Stanice sú k dispozícii poslucháčom v Bratislave a okolí. Vďaka cezhraničným presahom si môžu naladiť aj rakúske stanice.
Digitalizácia rozhlasového vysielanie je procesom prebiehajúcim v mnohých krajinách vrátane susedného Česka. Z európskych krajín prezentovalo tento rok Nórsko zámer vypnúť bežné analógové FM vysielanie už v roku 2017.
Na dokončení digitalizácie u nás čo najskôr majú záujem aj samotní vysielatelia. Dôvodom je aj preplnené kmitočtové spektrum analógového rozhlasu. S komplexným prechodom na digitálne vysielanie sa na Slovensku počíta po roku 2020.