Rádio Anténa Rock

Záujem o žilinskú frekvenciu deklarovala spoločnosť GES Slovakia, ktorá prevádzkuje stanicu Anténa Rock. V prípade pridelenia kmitočtu by stanica zo skupiny Radio Services začala na frekvencii vysielať do šiestich mesiacov. Vysielateľ dal prísľub, že po prepočítaní by vrátil pridelené frekvencie v Žiline (98,7 MHz), Martine (98,7 MHz) a Čadci (98,1 MHz). „Prenechali by sme ich regionálnym rádiám, pre ktoré sú ekonomicky prístupnejšie,“ uviedol splnomocnený zástupca Antény Rock Andrej Kratochvíl.

Podľa technickej analýzy regulátora je pri frekvencii 94,5 MHz Žilina úplné prekrytie s frekvenciami v Žiline a Martine. S čadčianskou frekvenciou je prekrytie čiastočné.

Rádio Anténa Rock žiada aj o pridelenie frekvencií 100,3 MHz Trenčín, 95,1 MHz Považská Bystrica, 92,4 MHz Nové Mesto nad Váhom a 97,6 MHz Bratislava – Devínska Nová Ves.

Rocková republika

Z 20-kilowattovej frekvencie v krajskom meste chce vysielať aj Rocková republika. Držiteľ licencie na jej vysielanie, spoločnosť C.S.M. Group, aktuálne koordinuje 15 frekvencií. Na dobudovanie siete má rádio vyhradených 1,2 milióna eur. Záujem však má aj o kmitočet neskoordinovaný vo vlastnej réžii. „Každé rádio, ktoré chce pôsobiť multiregionálne, má aspoň jednu ženevskú frekvenciu,“ poznamenal spolumajiteľ Martin Lengyel.

„Žilinská frekvencia by nám pomohla k tomu, aby sme v regióne mohli osloviť až 250-tisíc poslucháčov,“ dodal druhý z akcionárov Roman Masár.

Rocková republika sa zaviazala v prípade získania ženevskej frekvencie vrátiť kmitočty v Ružomberku (98,0 MHz), Čadci (106,4 MHz), Martine (106,3 MHz), Žiline (106,5 MHz), ale aj frekvenciu v Tvrdošíne, o ktorú sa uchádza v aktuálnom výberovom konaní. K dispozícii by dal vysielateľ aj štyri nové koordinované frekvencie – v Dolnom Kubíne, Partizánskom, Prievidzi a Považskej Bystrici. „Spolu deväť frekvencií by dalo priestor na vznik nového regionálneho rádia,“ dodal M. Lengyel.

Rádio Best FM

Pre Rádio Best FM je potenciálne pridelenie výkonnej frekvencie v Žiline dôvodom na zvýšenie podielu spravodajstva a publicistiky. „Chceme posilniť spravodajstvo cez víkend, keď ho nevysielame, a priblížiť sa k podobe, ako kedysi vyzeralo na rádiu Twist. Zároveň chceme pridať viac publicistiky. Všetko však závisí aj od schopnosti rozširovať naše pokrytie,“ vysvetlil manažér stanice Richard Dírer.

Rádio Best FM má takisto všetky povolenia na vysielanie z novej frekvencie a rozvysielanie predpokladá do polroka. „Počas toho obdobia sa dohodneme s Towercomom,“ uviedol zástupca vysielateľa Dušan Kalný. Ak by rádio získalo frekvenciu 94,5 MHz Žilina, vrátilo by štyri kmitočty – 89,5 MHz Považská Bystrica, 98,0 MHz Žiilina, 90,4 Dolný Hričov – Kotešová a 98,9 MHz Trenčín.

RTVS

Do výberového konania je zapojený aj verejnoprávny RTVS, ktorý chce žilinskú frekvenciu pre Rádio_FM. Tomu bola naposledy pridelená frekvencia pred ôsmimi rokmi. „V tomto prípade sa tu cítime oprávnene,“ poznamenal generálny riaditeľ Václav Mika.

V prípade pridelenia frekvencie by Rádio_FM zvýšilo pokrytie územia o 4,7 percenta. „Má to pre nás programový efekt z hľadiska pokrytia, ale aj ekonomický zmysel,“ uviedol V. Mika.

RTVS potvrdila už skôr deklarované – v prípade pridelenia žilinského kmitočtu by vrátila polkilowattové frekvencie 91,8 MHz Martin a 91,9 MHz Žilina.

Rádio Vlna

Od vysielateľa Coroporate Legal nemá regulátor všetky potrebné dokumenty. Zástupca Rádia Vlna Peter Hurajt uviedol, že konateľ spoločnosti (Peter Ďurček, pozn. red.) ich doručí.

Rádio Vlna, ktoré už momentálne vysiela na všetkých 28 pridelených frekvenciách, takisto uvádza zámer osloviť cez žilinskú frekvenciu viac poslucháčov. „Po našom čistom formáte je u publika dopyt,“ načrtol P. Hurajt. Podľa neho mala stanica podľa čerstvých čísel týždennú počúvanosť 346-tisíc poslucháčov.

Ak by Rádio Vlna dostalo kmitočet v Žiline, vrátilo by trojicu 104,9 MHz Martin, 92,7 MHz Žilina a 99,6 MHz Čadca. K prekrytiu by však prišlo aj v prípade ďalších frekvencií v regióne. „Premeriame frekvencie a ak zistíme, že je tam prekrytie 99 percent, teda, že sú pre nás zbytočné, vrátime aj tie,“ dodal P. Hurajt.

Europa 2

Mnohásobnému prekrytiu by v prípade pridelenia žilinskej frekvencie čelila aj Europa 2. Tá je takisto pripravená vrátiť frekvencie 93,5 MHz Martin a 102,8 MHz Žilina. Zmerať prekryvy by si Europa 2 nechala pri frekvenciách 93,6 MHz Ružomberok, 96,3 MHz Považská Bystrica a 87,9 MHz Čadca. Potom sa rozhodne, ktoré by vrátili.

Stanica má od konateľov prísľub, že sú schopní zabezpečiť ekonomicky vysielanie aj z výkonnej ženevskej frekvencie. Vďaka nej si chce zároveň Europa 2 zvýšiť v oblasti počúvanosti.

„Aj keď v niektorých mestách na severe Slovenska sme úspešní, v regióne Žiliny sme najslabší. Nová frekvencie by nám saturovala aj potreby mimo mestských lokalít, kde teraz vysielame, teda Žilina a Martin,“ povedal zástupca rádia Dušan Vančo.

Rádio One Retro

Regionálne Rádio One Retro vysiela na štyroch frekvenciách a záujem má o ďalšie tri. Kóty v Brezne a Ružomberku si koordinoval vysielateľ. Záujem má aj o frekvenciu 94,5 MHz Žilina.

„V regióne by bolo pre poslucháčov nové rádio, ktoré sa hudobne zameriava len na 90. roky a prináša informácie, mapuje regionálne dianie a zaujímavosti,“ poznamenal zástupca vysielateľa Milan Homola.

V prípade prekryvov je Rádio One Retro pripravené vrátiť frekvenciu v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku, o ktorú žiada aktuálne. Vysielanie je stanica pripravená spustiť do niekoľkých mesiacov. „Brezno a Ružomberok sú koordinované na kóty Rádio One, tam nám nič nebráni v spustení. Mohlo to byť okolo jari, možno o niečo skôr,“ uviedol M. Homola. Žilinskú frekvenciu si chcú prevádzkovať samostatne. „Nechceme aby, to prevádzkoval Towercom či iná firma. Vieme to spraviť lacnejšie,“ dodal.

Stanica má podľa M. Homolu momentálne počúvanosť zaokrúhlene okolo 10-tisíc ľudí denne. Ide o čísla z vlastných meraní.

O pridelení frekvencií v jesennom výberom konaní bude regulátor rozhodovať v utorok 10. novembra.