Martinské Rádio Rebeca, ktoré začalo vysielať ešte v roku 1994, sa v lete tohto roka tretíkrát narodí. Na severe Slovenska pôvodne vysielalo do októbra 2003.

V slovenskom éteri ustálenú značku obnovili o necelé dva roky, keď nová Rebbeca začala vysielať z Banskej Bystrice. Prebrala hudobnú dramaturgiu aj niektoré relácie martinskej Rebecy, no v éteri vydržala len niečo vyše roka.

To vyzeralo na definitívny koniec stanice nesúcej dievčenské meno, no Rebeca sa napokon dočká svojej druhej reinkarnácie.

Milan Nemček, spolumajiteľ pôvodnej stanice a vtedajší programový riaditeľ rádia, má záujem obnoviť brand, ale aj zašlú slávu rádia. Jeho eseročka Rádio Rebeca dostala licenciu na vysielanie prostredníctvom frekvencie 99,6 MHz Martin. Vo výberovom konaní pred Radou pre vysielanie a retransmisiu bolo rádio pri danom kmitočte jediným uchádzačom, cesta pre návrat Rebecy tak bola otvorená.

Chystáte sa oprášiť pôvodný koncept Rebecy alebo bude tento projekt stavajúci na v regióne známej značke odlišný?
Rebeca bola vždy rádiom, ktoré malo kvalitný program. Aj keď tú druhú Rebbecu, ktorá vysielala z Banskej Bystrice, príliš nevnímam ani nepriraďujem k tej martinskej. Naše pôvodné rádio malo dobrú hudbu a kvalitný tím, doplatilo iba na príliš nákladné šírenie signálu a na rozsiahle a pomerne prázdne územie, na ktoré bolo ťažké zarobiť. Z toho pre nás plynú ponaučenia – treba robiť dobrý program a vysielať za primerané náklady na území, kde by mohla mať Rebeca úspech. Podľa tohto poznania pripravujeme nové rádio Rebeca, ktoré sa vo viacerých smeroch bude ponášať na pôvodnú stanicu.

Štartuje tretie Rádio Rebeca. Tentokrát lacnejšie

Kto projekt financuje?
Vlastnícky aj finančne sa na projekte podieľa spoločnosť Hammpton.

To je spoločnosť, ktorá v regióne financuje aj mesačník Turčiansky Telegraf, kde takisto pôsobíte. Bude nové rádio spolupracovať aj s tlačeným titulom?
Samozrejme. Rebeca bude prepojená s novinami Turčiansky Telegraf. Vznikne tak istá regionálna mediálna synergia, ktorá môže byť prospešná nielen pre samotné médiá, ale aj našich klientov.

Čo má priniesť nová Rebeca poslucháčom?
V provm rade informácie z turčianskej „kuchyne“, kde žijú. A samozrejme dobrú hudbu, ktorá bola pre Rebecu vždy typická.

Čiže zameranie playlistu bude prevažne rockové?
Bude to aj rock a celkovo ten štýl, ktorým sme oslovili ľudí aj v minulosti.

Cieľovou skupinou teda budú poslucháči v strednom veku?
Myslím si, že áno, bude to rádio skôr pre ľudí v produktívnom veku. Nebudeme hrať súčasné tanečné hity, naopak budeme preferovať pesničky so slovenským prípadne českým textom.

Zatiaľ môžete vysielať z jedinej pridelenej frekvencie, pôvodná Rebeca bola multiregionálna stanica s tromi frekvenciami.
Signálom však aj teraz pokryjeme Turčiansku kotlinu, takže budeme vysielať v okresoch Martin a Turčianske Teplice, kde sme doma.

S čím počítate v programovej štruktúre?
Ako regionálne rádio sa chceme zamerať najmä na kvalitné informácie z pokrývaného regiónu, ktoré sú príliš „dobré“ pre väčšie rádiá. Objavia sa v spravodajstve, ktoré by malo byť každú hodinu, aj v moderovanom programe, ktorý bude dopoludnia a popoludní.

Avizovali ste, že budete spolupracovať aj s niektorými ľuďmi, ktorí boli v prvej Rebece. Platí to?
Áno, teší ma, že ľudia, ktorí sa dozvedeli, že by Rebeca mala znovu vysielať, sa veľmi zaujímajú, ktorí moderátori budú s nami spolupracovať. Samozrejme, viacerí moderátori, ktorí u nás začínali, sú už dnes hlasmi iných rádií, prípadne si našli iné slušné zamestnania. U niektorých z nich sa snažíme, aby sa vrátili. Dohodli sme sa však už napríklad s bývalými externými moderátormi hudobných relácií ako Tibor Bosini či Peter Cingel, ktorí môžu v Rebece znova pokračovať.

Kedy začnete vysielať?
Presný dátum sme si ešte nestanovili, bude závisieť od pokračujúcej prípravy. Ale chceli by sme sa dostať do éteru na prelome augusta a septembra.

Kto bola a kto je dnešná Rebeca

Pôvodnú Rebecu v Martine v 90. rokoch vlastnila akciovka Apis a ďalší traja spolumajitelia – riaditeľ stanice Vlastimil Bača, Dušan Antalík známy aj ako hudobník zo skupiy Team a Milan Nemček, programový riaditeľ stanice a neskôr aj riaditeľ agentúry Rebeca Media, ktorá bola media representative stanice. „V novej Rebece som z tejto zostavy len ja,“ potvrdil M. Nemček.

Rebeca začínala na martinskej frekvencii 106,9 MHz, neskôr získala aj silné frekvencie 87,7 MHz Suchá hora, ako aj 94,2 MHz Kráľova Hoľa. Stanica sa postupne vypracovala na jedno z najvýznamnejší regionálnych rádií na Slovensku, pričom v najsilnejších rokoch sa blížila k hranici 100-tisíc poslucháčov denne. Rebeca hrala veľa tvrdšej, rockovej hudby, ale aj domácej. Prinášala česko-slovenskú hitparádu a ďalšie hudobné relácie. Ako moderátori v Martine začínali aj reportér Markízy Marián Lechan, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková či Noro Dolinský z Jemných melódií, ktorý pôsobil aj v Exprese a vo Vive.

Financovanie Rebecy bolo podľa všeobecne známych informácií úzko späté s Devín bankou. Po jej neslávnom konci čoskoro Rebeca zmenila majiteľa a z éteru sa vytratila. Začiatkom roku 2005 sa doň však vrátila – s upraveným názvom so dvojeným „b“ začala vysielať z Banskej Bystrice, ktorá vlastné rádio v tom čase nemala. Riaditeľom stanice sa stal Boris Kršňák, držiteľom licencie Tam Art Productions s konateľom Milanom Jakubíkom. Hoci Rebbeca obsahovo chcela nadviazať na pôvodnú stanicu, vysielala napokon len 15 mesiacov. V roku 2006 znovu zmenila majiteľov a stala sa súčasťou programovej siete B1, z ktorej následne vznikli dnešné Jemné melódie.

Štartuje tretie Rádio Rebeca. Tentokrát lacnejšie

Licenciu na novú Rebeca získala martinská eseročka Rádio Rebeca. Jej konateľom je Milan Nemček. Spoločníkom firmy je iná eseročka – Geum, ktorá je vo vlastníctve vo Veľkej Británii registrovanej schránkovej firmy Hammpton Limited a bratislavskej firmy Alium. Konateľom Hammpton Limited je Tomáš Veselický, ktorý rovnakú funkciu zastáva aj v slovenskej pobočke firmy Hammpton a v eseročke Alium.

Hammpton už bol na Slovensku v rádiovom biznise aktívny, v júli 2011 získal väčšinový podiel v žilinskom regionálnom Rádiu Zet. Keďže však držiteľ licencie RM Progres previedol obchodný podiel presahujúci 55 percent bez súhlasu Rady pre vysielanie a retransmisiu, stanica vo februári 2012 prišla o licenciu a musela ukončiť vysielanie. Hammpton vlastní aj regionálny časopis Turčiansky Telegraf, pôvodne malo ísť o sieť bezplatných mesačníkov vydávaných po celom Slovensku, no firma napokon vydávala šesť titulov, z ktorých od začiatku tohto roka zostal len spomínaný jeden.

S použitím informácií z webov sk.radiotv.cz a turiec.sme.sk.