Aktualizované 31. 3.: Na aktuálnom rokovaní Rady RTVS odznelo, že Slovenský rozhlas napokon požiadal o výnimku pri štyroch okruhoch. „Úplnú“ výnimku chce pri Rádiu Devín a Rádiu Patria. Povinnosti hrať 20 percent takzvaných nových hudobných diel – nie starších ako päť rokov – sa rozhlas chce vyhnúť pri staniciach Rádio Regina a dočasnom digitálnom okruhu Rádio Pyramída. 


Pôvodná správa - 16. 3.:

Kým pri súkromných rádiách začne od 1. apríla platiť povinná kvóta 20 percent domácich piesní vo vysielaní, pri RTVS je podiel na základe schválenej novely 30-percentný. Slovenský rozhlas v tom vidí problém.

„Vzhľadom na prebiehajúcu právnu analýzu v tejto chvíli môžeme povedať, že budeme žiadať o výnimku v prípade troch rozhlasových programových služieb RTVS, ktoré majú špecifické zameranie,“ povedal PR manažér Juraj Kadáš bez spresnenia okruhov.

Medzi programové služby, kde bude RTVS žiadať výnimku, bude určite patriť napríklad Rádio Devín. Na stanici, kde hrá aj vážnu hudbu a iné menšinové žánre, by len s ťažkosťami naplnila povinné kvóty, keďže taký objem domácej hudby týchto žánrov ani nie je k dispozícii.

RTVS sa v tomto prípade spoliehala na to, že podľa pôvodného návrhu novely mali byť za slovenské dielo považované aj skladby, ktoré interpretuje slovenský umelec. To by sa Rádiu Devín hodilo napríklad pri nahrávkach rozhlasového symfonického orchestra interpretujúceho zahraničné diela. Schválený zákon však hovorí len o skladbách v slovenčine, respektíve dielach, pri ktorých má alebo mal niektorý z autorov trvalý pobyt na Slovensku.

Rádio Devín má navyše v štruktúre aj „povinné“ bloky so zahraničnou hudbou. Na základe členstva RTVS v EBU má rozhlas k dispozícii napríklad programy BBC, ktoré preberá, no, pochopiteľne, neobsahujú slovenské skladby.

Kvótam sa však okrem troch avizovaných okruhov prispôsobí prakticky celé vysielanie Slovenského rozhlasu. „Určite si to bude vyžadovať zmenu vysielacej štruktúry Rádia Slovensko, Rádia_FM aj Rádia Regina. Okrem iných zmien aj také, že napríklad koncept Naša hudba naživo – čisto slovenské koncerty, ktoré sme vysielali na Rádiu Slovensko raz mesačne, chceme zaradiť každý týždeň. Zároveň niektoré zreprízujeme tak, aby sme dokázali napĺňať kvótu,“ povedal na ostatnom zasadnutí Rady RTVS programový riaditeľ rozhlasu Vincent Štofaník.

Ako ďalej manažment RTVS upozornil, zákon hovorí, že pri dodržiavaní kvóty 30 percent je vymeriavacím základom celých 24 hodín vysielania. „Reálne to znamená, že Rádio Slovensko musí hrať od 6. do 24. hodiny až 45 percent slovenskej hudby, teda takmer každú druhú pieseň slovenskú,“ načrtol V. Štofaník. Skladby, ktoré rádia pustia medzi polnocou a šiestou ráno, sa do kvót nezarátavajú.

RTVS vidí značnú výzvu aj v technickej rovine, ktorú novela vchádzajúca do praxe prinesie. Zákon vysielateľom prikazuje, že musia na vlastné náklady presne evidovať odohrané slovenské piesne.

Slovenskému rozhlasu to skomplikuje situáciu napríklad pri archívnych reláciách či rozhlasových hrách, kde mal dosiaľ najmä pre potreby ochranných autorských zväzov evidovanú informáciu o podiele hudby v danom programe aj jej autoroch, no nie konkrétnejšie informácie.

„Znamená to, že teraz aj pri známej rozhlasovej hry si ju budeme musieť celú znova vypočuť, naindexovať, kde sa hudba začína a končí a budeme musieť vykázať, že hudba začala hrať 22:04, či bola slovenská a zahraničná a že 22:06 sa skončila,“ poznamenal V. Štofaník.

Rada pre vysielanie a retransmisiu zatiaľ žiadosť o udelenie výnimky od RTVS nedostala, potvrdila pre Mediálne.sk hovorkyňa regulátora Lucia Jelčová. Od súkromných rádií má rada 10 žiadostí. Prvými šiestimi sa bude zaoberať už na najbližšom zasadnutí 22. marca, pričom vysielateľov aj ústne vypočuje. Pozvaní sú Europa 2, Fun rádio, Rádio Best FM, Rádio One Retro, Rádio One Rock a Rádio One.