Rádio Elán má byť rýdzo slovenské, zamerané na domácu hudbu. Na česko-slovenské hity sa v minulosti orientovalo aj rádio Hey!, ktoré však medzičasom koncept opustilo a v súčasnosti je jeho nástupcom rádio Anténa.

Projekt rádia Elán predstavila spoločnosť Radio Format Consulting, ktorá žiadala dovedna o pridelenie siedmich frekvencií, ešte vlani. Za spoločnosťou stoja Ľubomír Tarkoš a Bohumír Harvan, ten prostredníctvom inej svoje firmy spolupracuje s viacerými ďalšími stanicami v technickej rovine pri koordinácii frekvencií.

V súvislosti s tým sa Radio Format Consulting v minulosti dostal do sporu napríklad s rádiom Best FM, ktoré podľa B. Harvana nesplnilo záväzky pri koordinovaní frekvencií, a tak sa rádio Elán uchádzalo vo výberových konaniach o kmitočty, ktoré pôvodne koordinoval preň, teda pre iný subjekt. Frekvencie napokon získalo rádio Best FM. Viac o spore.

Vo vlaňajšom výberovom konaní RVR spoločnosť Radio Format Consulting navyše z výberového konania vylúčila pre nedostatky v žiadosti, na čo subjekt reagoval žalobou na najvyššom súde. Spoločnosť vzápätí neuspela v jesennom výberovom konaní, do tretice sa jej ale vstúpiť do slovenského éteru podarí – získala frekvencie 99,4 MHz Banská Bystrica a 92,0 MHz Prešov.

„Zavážilo aj to, že sa chcú zamerať na iný druh hudby – slovenskú produkciu a chcú regionálne odlíšiť obsah vysielania. Začať môžu v dvoch veľkých mestách na strednom a východnom Slovensku. Podporili sme toto domáce rádio, keďže za žiadateľom stoja profesionáli, ktorí sú v brandži dlhšie, a tak sme im dali dôveru,“ konštatoval predseda RVR Miloš Mistrík na utorkovej tlačovej konferencii, ktorú streamoval web Rádiá.sk. Viac o projekte rádia Elán.

Celkovo 15 frekvencií pridelil licenčný orgán dovedna šiestim žiadateľom. Najviac frekvencií získala spoločnosť C.S.M. group prevádzkujúca rádio Rocková republika. Stanica získala päť frekvencií, ktoré si koordinovala vo vlastnej réžii, a navyše aj kmitočet 95,3 MHz Rožňava. Dosiaľ patrili Rockovej republike frekvencie v Bratislave a Čadci, pokrytie rádia sa tak významne rozšíri. Šéf stanice Martin Lengyel hovorí o snahe expandovať aj ďalej.

RVR dodržala štandardný postup, keď frekvencii prideľuje ich koordinátorom, aj v ďalších prípadoch – košické rádio Šport získalo v metropole východu silnejšiu frekvenciu 93,1 MHz, hoci na jednej už v meste vysiela. Rádio One Retro rozšíri pokrytie do Liptovského Mikuláša (95,9 MHz) a Žiaru nad Hronom (95,8 MHz). Rádio Best FM získalo frekvencie 88,1 MHz Zvolen a 91,0 MHz Žiar nad Hronom.

Prevádzkovateľ stanice Best FM Media dostal aj nitriansku frekvenciu 88,2 MHz (pôvodne pridelenú rovnako ako rožňavská 95,3 MHz eseročke Loud, ktorá však v požadovanej lehote nespustila vysielanie), o ktorú bol medzi žiadateľmi najväčší záujem – vysielať z nej chcelo deväť subjektov vrátane Vivy Metropol, rádia Wow pôsobiaceho práve v tomto regióne či nového projektu, na licenciu ktorého si nárokoval Dávid Kondicz ako fyzická osoba.

RVR napokon vyhovela rádiu Best FM, pričom rolu podľa M. Mistríka zohrali dva aspekty. „Stanica pôsobí nielen ako hudobné rádio, ale má aj spravodajstvo a ďalšie pridané hodnoty. Pri nitrianskej frekvencii bol dôležitý aj technický pohľad – Best FM má frekvencie v Bratislave a Žarnovici (pozn. red.: 88,0 MHz respektíve 88,1 MHz), podľa odporúčaní by sa mohli frekvencie v prípade pridelenia inému subjektu vzájomne rušiť.“

Novú frekvenciu pridelila RVR aj najpočúvanejšiemu rádiu Expres, ktoré prejavilo záujem o kmitočet 107,5 MHz Čadca. Expres oblasť po novom pokryje lepšie vďaka silnejšej frekvencii, stanica uviedla, že pôvodne pridelenú frekvenciu v oblasti vráti.

„S pridelením frekvencií sa posilnili najmä rádiá, ktoré nie sú lídrami na trhu, ale zároveň nejde ani o lokálne stanice. Posilňuje sa tak stredný segment. Možnosť rozšíriť pokrytie dostali Rocková republika či Best FM, tým sa má pomôcť aj tomu, aby priepasť priepasť medzi celoplošnými a menšími stanicami, ktoré fungujú na užšom trhu, nebola taká výrazná,“ načrtol M. Mistrík.

Predseda RVR pripomenul, že frekvencie pre analógové rozhlasové vysielanie sa na Slovensku pomaly vyčerpávajú. „Zostávajú väčšinou už len menšie s nízkym výkonom, a tak nové subjekty musia prakticky len čakať na prípadný krach veľkých staníc. Mal by sa naštartovať proces digitalizácie rozhlasového vysielania, čo bude zahŕňať technické aj legislatívne zmeny,“ doplnil M. Mistrík.

Zoznam víťazov jarného výberového konania
Lokalita Frekvencia (MHz) Žiadateľ
BRATISLAVA 90,1 C.S.M. group s. r. o. (Rocková republika)
KOŠICE 93,1 Rádio Šport s.r.o. (Rádio Šport)
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 95,9 RADIO ROCK, s. r. o. (Rádio One Retro)
RUŽOMBEROK 98,0 C.S.M. group s. r. o. (Rocková republika)
ZVOLEN 88,1 Best FM Media spol. s r.o. (Rádio Best FM)
ŽIAR NAD HRONOM 91,0 Best FM Media spol. s r.o. (Rádio Best FM)
ŽIAR NAD HRONOM 95,8 RADIO ROCK, s. r. o. (Rádio One Retro)
MARTIN 106,3 C.S.M. group s. r. o. (Rocková republika)
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM 106,4 C.S.M. group s. r. o. (Rocková republika)
ŽILINA 106,5 C.S.M. group s. r. o. (Rocková republika)
BANSKÁ BYSTRICA 99,4 RADIO FORMAT CONSULTING s.r.o. (Rádio Elán)
ČADCA 107,5 D.EXPRES, k.s. (Rádio Expres)
NITRA 88,2 Best FM Media spol. s r.o. (Rádio Best FM)
PREŠOV 92,0 RADIO FORMAT CONSULTING s.r.o. (Rádio Elán)
ROŽŇAVA 95,3 C.S.M. group s. r. o. (Rocková republika)
Zdroj: RVR