Inštrukcie, ktoré šéfka správ v rozhlase pripravila, zverejnil web Omediách.com. Šestnásť bodov má názov Interný dokument RTVS: Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad.
P. Stano Maťašovská v nich upozorňuje, že do krátkych správ vysielaných každú polhodinu nemôžu byť zaradené informácie z iných portálov a médií. Redaktori sa majú spoliehať len na tlačové agentúry SITA, TASR, ČTK a vlastné zistenia. Najzávažnejšie kauzy pritom odhaľujú najmä najväčšie spravodajské portály.
Okrem toho nie je v RTVS podľa dokumentu dovolené informovať poslucháčov o návrhoch zákonov a noviel z dielne opozičných poslancov predtým, ako neprejdú do druhého čítania. Navyše, bez stanoviska koalície, respektíve vecne príslušného rezortu je to vylúčené. Je pritom zrejmé, že skutočnosť, či opozičný návrh neprejde do druhého čítania, nehovorí nič o jeho relevantnosti.
Okrem opozičných návrhov upozornila P. Stano Maťašovská správarov aj na to, že sa majú vyhýbať avízam či pozvánkam na pripravované podujatia, „obzvlášť, ak ide o protestné pochody, zhromaždenia a podobne“.
RTVS: Interpretácia materiálu je vytrhnutá z kontextu
Aktualizované o 15:08: K dokumentu sa popoludní vyjadril aj telerozhlas. Ten nesúhlasí s interpretáciou zverejneného materiálu, ktorá je podľa RTVS vytrhnutá z kontextu a nezodpovedá realite prípravy a obsahu spravodajstva Slovenského rozhlasu.
„Zverejnený materiál sa týka len formátu vysielania krátkych agentúrnych správ, ktoré majú špecifický charakter a rozhlas ich vysiela na oveľa kratšej ploche ako ostatné spravodajské a publicistické relácie. Ich opakujúci sa, krátky, len niekoľkominútový časový rozsah neumožňuje venovať sa podrobnejšie jednotlivým témam, na čo sú určené ďalšie spravodajské formáty,“ uvádza sa v stanovisku verejnoprávneho vysielateľa.
RTVS dodala, že pasáže medializovaného textu boli naformulované nevhodne, čo dalo priestor na ich rozsiahlu dezinterpretáciu. Z obsahu spravodajských a publicistických programov je podľa nej zrejmé, že telerozhlas sa v súlade so svojím poslaním venuje každej relevantnej spoločenskej a politickej téme a pravidelne poskytuje priestor na vyjadrenie všetkým zainteresovaným stranám bez rozdielu.
Pertraktovaná formulácia nariadení P. Stano Maťašovskej podľa stanoviska nie je v súlade s internými postupmi a hodnotami RTVS, za čo bolo udelené napomenutie.
Opozícia zvažuje mimoriadnu schôdzu
K dokumentu, ktorý unikol z RTVS, zvolala opozícia tlačovku. „Ide o tvrdú cenzúru a normalizáciu, hrubú propagandu vládnucich strán a snahu o odstránenie opozície z verejnoprávneho média. Je neprijateľné, že vedenie dalo pokyn neinformovať o aktivitách opozície,“ povedala šéfka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.
Podľa nej je ohrozená nezávislosť a sloboda verejnoprávnych médií na Slovensku. „Platia ju aj voliči opozície a majú právo byť nezávisle a objektívne informovaní o politickom dianí,“ povedala s tým, že žiadajú okamžitý odchod šéfky spravodajstva Petry Stano Maťašovskej. „Hrubo pošliapava fungovanie RTVS. Takéto zneužívanie moci je v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné,“ dodal V. Remišová.
Miroslav Beblavý zo strany Spolu vyhlásil, že RTVS nemôžu riadiť politickí sluhovia. „Pani Stano Maťašovská sama svojím konaním dokázala, že je politickým sluhom, preto sa pripájam k tomu, že musí byť okamžite zo svojej funkcie odvolaná. Prišlo k porušeniu zákona, čo nehovoríme len my, ale aj člen Smeru Marek Maďarič, bývalý minister kultúry,“ uviedol M. Beblavý.
„Ak je to naozaj dokument RTVS, tak pravidlo, ktoré hovorí o tom, že ‚nezaraďujeme správy o návrhoch zákonov z dielne opozičných poslancov predtým, ako neprejdú do druhého čítania,‘ je veľkým porušením zásad verejnoprávnosti, lebo je to v podstate jasný protiopozičný postoj RTVS,“ povedal M. Maďarič podľa Denníka N.
Podľa M. Beblavého neútočia na redaktorov verejnoprávneho médiá, lebo v ňom „aj dnes pracuje veľa profesionálnych a statočných ľudí“.
„Zatiaľ sa mohli slobodne rozhodovať, o čom budú informovať, a vedenie im to chce zakázať, čo je krok nie voči opozícii, ale voči vlastným redaktorom,“ myslí si M. Beblavý. Že ide o vážnu vec, dokumentuje podľa neho aj to, že sa za jedným pultom stretli zástupcovia všetkých opozičných strán.
Podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je dokument z RTVS relevantný, po vlastnej línii zisťovali, že je autentický. „Vidíme to ako akt sily a moci a pokus o politické ovládnutie verejnoprávneho média,“ konštatovala.
Podľa L. Ďuriš Nicholsonovej nejde len o problém P. Stano Maťašovskej, ale aj celého vedenia, ktoré je nad ňou. „Zvažujeme aj zvolanie mimoriadnej schôdze,“ dodala s tým, že dokument považuje za škandál a návrat do komunizmu.
Novinári žiadali výmenu vedenia spravodajstva
Podľa informácií z prostredia RTVS sa P. Stano Maťašovská počas svojho pôsobenia v rozhlase dostala do viacerých konfliktov s redaktormi, niektorí z telerozhlasu odišli.
RTVS dala výpoveď skúsenej novinárke Oľge Bakovej, sama z rozhlasu odišla ďalšia dlhoročná reportérka a moderátorka Gabriela Kajtárová. Ešte skôr opustil RTVS šéfeditor televízneho spravodajstva Juraj Fellegi.
Novinár pri odchode z RTVS tvrdil, že podľa neho bola „prekročená čiara“ práve nástupom novej šéfky rozhlasového spravodajstva.
P. Stano Maťašovská bola bývalá hovorkyňa bratislavskej Univerzitnej nemocnice, denník Sme informoval, že rozhlas počas jej pôsobenia neodvysielal rozhovor s režisérkou dokumentu o pôrodoch Zuzanou Límovou s novinárom Petrom Konečným. Film stavia do zlého svetla aj bratislavskú nemocnicu a praktiky pri pôrodoch. RTVS v reakcii pre Sme vysvetľovala, že rozhovor neodvysielali, pretože „v čase nahrávania Konečný nepoznal stanovisko dotknutých nemocníc“.
O zákaze citovať komerčné médiá v RTVS hovorili už na jar viacerí novinári verejnoprávneho média. Malo ísť o pokyn šéfa celej spravodajskej sekcie Vahrama Chuguryana.
Viacerí redaktori RTVS žiadali výmenu manažérov na čele spravodajstva, zároveň v otvorenom liste tvrdili, že pracujú v nepriateľskej atmosfére.
Požiadavku na transparentný výber šéfov spravodajstva presadzovali aj Spravodajské odbory RTVS, ktoré aj za týmto účelom vznikli. Ich požiadavky šéf RTVS J. Rezník nesplnil. Reakciou bol hromadný odchod 12 redaktorov koncom júla.