Na zastávke MHD, ktorú štylizovaným náterom využila agentúra Respect APP na kampaň pre mimovládnu organizáciu Úsmev ako dar, pribudol po troch týždňoch nápis „www.slobodnyvysielac.sk“.
Podľa agentúry nešlo o náhodný vandalizmus, ale cielenú aktivitu „organizovanej skupiny okolo internetového rádia Slobodný vysielač“.
Pôvodný text na renovovanej zastávke je prekrytý farbou a adresou webovej stránky rádia.
„Podľa jedného z hlavných cieľov, ktoré majú formulované na webe, im ide o presadzovanie a podporu voľného šírenia informácií a slobodu slova. Pravda, svoje názory môžu šíriť asertívne, alebo hulvátsky. To, že si za formu svojho zviditeľnenia vybrali čerstvo renovovanú zastávku MHD venovanú deťom, svedčí o úrovni ich ľudskosti,“ poskytol spoločné stanovisko Úsmevu ako dar a agentúry Róbert Slovák z Respect APP.
Zastávka Dvory - kampaň Úsmev ako dar Zdroj: Respect App
Norbert Lichtner, predseda občianskeho združenia Slobodný vysielač prevádzkujúceho vysielanie rovnomenného rádia, obvinenie ostro odmietol. „Od takýchto a podobných aktivít sa rádio Slobodný vysielač kategoricky dištancuje. Nemôžeme niesť žiadnu zodpovednosť za konanie jednotlivcov, ktorí sa dopúšťajú vandalizmu tohto druhu,“ reagoval.
„Zároveň si však vyprosujeme tón a osočovanie zo strany iniciatívy Úsmev ako dar a Respect APP, ktoré sa svojimi vyjadreniami snažia prezentovať Slobodný vysielač ako podporovateľa vandalizmu. Ak v tom budú pokračovať, budeme nútení sa právne brániť,“ dodal pre Mediálne.sk N. Lichtner.
Uvedená kampaň Respect APP komunikuje hlavné poslanie Úsmevu ako dar – aby každé dieťa malo svoju rodinu. Po súhlasoch Dopravného podniku Bratislava a spoločnosti Bigmedia agentúra uskutočnila koncept na zastávke Dvory v Petržalke. S mimovládkou spolupracuje Respect APP od roku 2007.
Slobodný vysielač vysiela z Banskej Bystrice, do internetového éteru vstúpil 14. januára tohto roka. Pri štarte sa rádio prezentovalo tým, že chce presadzovať voľné šírenie informácií a vytvoriť priestor pre vyjadrenie názorov verejnosti aj tým, že na rozdiel od iných slovenských médií nebude mať takzvané blacklisty, teda zoznamy nepohodlných osôb, ktoré sa vo vysielaní nesmú objavovať.
Sám seba Slobodný vysielač zároveň nazval náhradou za verejnoprávne médiá a oznámil, že vlastné vysielanie bude financovať formou dobrovoľných príspevkov a hospodárenie zverejňovať každý mesiac na svojom webe.
Slobodný vysielač má medzi svojimi projektmi na webe uvedená spoločnosť Indymedia SK, ktorá plánuje v októbri začať na Slovensku vydávať denník Verejnosť, na čo upozornili Stratégie. N. Lichtner však trvá na tom, že za chod stanice zodpovedá výhradne občianske združenie. „S Indymedia SK nemáme žiadne právne vzťahy,“ povedal.