10:07: Prvým uchádzačom, ktorého Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) vypočula, je spoločnosť Intersonic, prevádzkovateľ bratislavského Superádia. Zastupuje ho konateľ Ivan Lacho.
Rádio má záujem dokryť časť hlavného mesta v okrese Bratislava IV. Žiada o duplicitnú frekvenciu 101,1 MHz, na rovnakej vysiela v súčasnosti v lokalite Nové mesto. Spoločnosť je jediným žiadateľom u daný kmitočet, žiadateľ predložil všetky potrebné dokumenty, a tak by s pridelením nemal byť problém.
10:32: Expandovať mimo Bratislavy sa aj na jesennom výberovom konaní pokúša rádio Rocková republika. Na jar C.S.M. Group, prevádzkovateľ stanice, neuspel v súťaži o frekvenciu v Poprade. Tentoraz sa rockové rádio primárne pokúša získať novú frekvenciu 106,4 MHz v Čadci, ktorú si samo skoordinovalo.
Rádio sa uchádza aj o desať frekvencií po Rádiu Kiss a tiež o dve frekvencie nepridelené v predchádzajúcom konaní - v Lučenci a Trebišove, kde má troch, respektíve štyroch súperov.
Spravodajca RVR Pavol Dinka uviedol, že rádio, ktoré začalo vysielať na prelome rokov, sa "dobre ujalo". Pýta sa na rozširovanie pokrytia aj počtu zamestnancov, aktuálne ich má rádio 14.
Zástupca vysielateľ M. Lengyel uviedol, že počet zamestnancov bude rásť, väčšina zo súčasného počtu sa priamo podieľa na chode vysielania.
"Sme jediné naformátované rockové rádio. Máme moderované vysielanie, nie sme samohrajka," poznamenal M. Lengyel, konateľ C.S.M. Group. "Ponúkame nový odlišný formát. Na niektorých trhoch sa podľa tohto kritériá frekvencie prideľujú. Napríklad na východe Slovensko takéto rádio nevysiela," podotkol.
Na otázky RVR odpovedá aj Lengyelov spoločník Roman Masár, ktorý však nebol splnomocnený vyjadrovať sa. M. Lengyel ho splnomocnil ústne. "Promujeme koncerty mladých skupín, aby bolo o nich počuť. Tento rok sa nám podarilo presadiť v éteri až 17 začínajúcich kapiel," načrtol R. Masár.
M. Lengyel upozorňuje, že v počúvanosti na smartfónoch bola Rocková republika zo 78 staníc na dvanástom mieste. "To dokazuje, že náš formát je dobre nastavený a zrozumiteľný," uviedol. Počúvanosť na smartfónoch meria web Radia.sk.
Predstavitelia Rockovej republiky tvrdia, že majú dobre zmapovanú slovenskú hudobnú scénu. Od budúceho týždňa chcú obmeniť playlist a postupne oživiť a omladiť slovenský rock.
"V procese koordinácie máme aktuálne 12 frekvencií, do dvoch rokov chceme postaviť celoplošné rádio," dodal V. Masár. Ako prioritu označuje C.S.M. Group najprv pokrytie krajských miest.
10:41: Ďalším uchádzačom o voľné frekvencie je Rádio Best FM v zastúpení manažéra Richarda Dírera. Na minulom výberovom konaní získala stanica najviac frekvencií zo všetkých uchádzačov.
Okrem frekvencií po Rádiu Kiss a na jar neprideleného Lučenca a Trebišova chce Best FM pokrytie rozšíriť v štyroch lokalitách - 90,4 MHz Kotešová, 91,6 MHz Piešťany, 98,9 MHz Trenčína a 88,1 MHz Žarnovica.
O uvedené štyri kmitočty má záujem aj Rádio Format Consulting. Obe spoločnosti viedli pri prechádzajúcom konaní spor o to, pre koho frekvencie boli koordinové. Rádio Format Consulting ich malo pôvodne pripraviť pre Rádio Best FM, napokon však o po nezhodách prejavilo samo záujem. Situácia sa teraz opakuje.
Best FM vysiela v súčasnosti na desiatich frekvenciách. Uchádza sa o ďalších 16, spravodajkyňu RVR Martu Danielovú zaujímalo, ktoré kmitočty sú pre Best FM prioritou a či bude stanica rozširovať publicistiku. Upozornila, že v nedeľu rádio neodvysielalo svoj súčasný publicistický formát - poludňajšiu diskusiu. R. Dírer vysvetlil, že Dialógy Best FM sa nevysielali, pretože bol štátny sviatok.
"Na expanzii rádia pracujeme dvojzložkovo - rozširovanie pokrytia a rozširovanie programu, čo nie je v týchto ekonomických podmienkach vždy jednoduché," uviedol R. Dírer.
V Dialógoch Best FM dáva stanica priestor politikom, ale aj osobnostiam z iných sfér spoločenského života. Koncentrovať sa chce na spravodajstvo. "Aj my sme súkromné rádio, ale dbáme na seriózne spravodajstvo. Chceme budovať v regiónoch postupne sieť spravodajcov," pokračoval R. Dírer. Rádio chce rozšíriť moderované vysielanie, naposledy pridalo moderované pásmo na popoludnia.
Vysielateľ chce pokryť cestné komunikácie D1 a R1, s tým súvisia štyri koordinované frekvencie, o ktoré sa uchádza. Ako prioritu R. Dírer medzi zvyšnými kmitočtami označil frekvencie v Prešove, na Domaši, v Snine a v Trebišove.
Oficiálna počúvanosť Best FM podľa prieskumov Medianu sa pohybuje do jedného percenta. "Dúfame, že sa to čoskoro zvýši. Myslíme si, že už aj v súčasnosti je reálne vyššia," načrtol R. Dírer.
11:08: Zástupcovia Rádia Anténa meškajú, mení sa poradie a RVR vypočuje najprv Radio Format Consulting. Spoločnosť sa uchádza o 15 frekvencií s projektom rýdzo slovenského Rádia Elán, vysielajúceho výhradne domácu hudbu. Záujem má o štyri nové kmitočty, ktoré žiada aj Best FM a tiež o frekvencie po Rádiu Kiss.
V žiadosti spoločnosť uvádza 24-hodinové vysielanie, na štyri hodiny denne (od 10:00 do 14:00) ho plánuje regionálne odpájať na tri samostatné okruhy - Rádio Elán západ, Rádo Elán stred a Rádio Elán východ. Radu zaujíma, ako spoločnosť finančne zabezpečí chod stanice.
"Financovanie je štvorzdrojové - tvoria ho naše zdroje, ďalej máme úverový prísľub, pôžičku zo súkromných zdrojov a ďalšie zdroje vyplynú z našej obchodnej stratégie," uviedol zástupca spoločnosti Bohumír Harvan, ktorý na vypočutie prišiel so spoločníkom Ľubomírom Tarkošom.
Primárna veková kategória poslucháčov Rádia Elánu sú podľa prezentácie zástupcov spoločnosti ľudia od 14 do 39 rokov. "Máme tendenciu pokryť postupne celé územie Slovenska, minimálne 80 percent územia," podotkol B. Harvan.
Stanica chce dať priestor v nedeľu pre všetky registrované náboženské združenia. Najväčšiu zložku vysielanie - 14,5 percenta - má tvoriť spravodajstvo. 32,6 percenta programov má byť vo verejnom záujme.
V prípade pridelenia frekvencií by stanica rada spustila čo najviac kmitočtov naraz - tak, aby pokrývali aspoň 50 percent územia. Radu zaujíma, či poslucháčov čisto slovenská hudba neodradí, podľa B. Harvana to má byť naopak, čo potvrdila aj mapovacia štúdia.
V prezentácii Rádio Elán avizovalo aj "moderátorské legendy". Radu zaujímá, o koho pôjde. "Už minule nás tu bol podporiť jeden známy moderátor," podotkol B. Harvan. Narážal na Jula Viršíka, ktorý sa na jar zúčastnil na výberovom konaní.
Člen RVR Peter Abrahám vyrátal, že stanica pri uvedenom projekte musí hrať zhruba 300 slovenských piesní denne. Ak chce skladby rotovať, potrebovala by širokú knižnicu. Člena licenčného orgánu zaujíma, či rádio bude mať čo hrať, upozorňuje pri tom na bývalé Rádio Hey!, ktoré rovnaký koncept neuživilo.
Podľa B. Harvana bude mať stanica tri rôzne playlisty A, B, C, v každom z nich sa bude rotovať 800 skladieb. Knižnica zahŕňa nové kapely a všetky piesne od 70. rokov minulého storočia. Podľa Ľ. Tarkoša bude denná spotreba okolo 200 piesní. "Záber je široký, priestor dostanú napríklad aj detské skladby. Hrať v slovenskom rádiu máme čo," dodal Ľ. Tarkoš.
V žiadosti stanica uviedla, že program vyrobí za 600-tisíc eur ročne. Zástupcovia tvrdia, že si na to s týmto rozpočtom trúfajú. Rádio Elán už na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia už vysielalo, pripomína B. Harvan.
11:24 Rádio Anténa sa uchádza o štyri frekvencie - pri viazaných kmitočtoch 98,7 MHz Martin a Žilina je koordinátorom a jediným uchádzačom, frekvencie by mal vysielateľ GES Slovakia, ktorého zastupuje riaditeľ rádia Rudolf Klein, získať.
Radu zaujíma, prečo by mala uchádzača vybrať v prípade frekvencie 89,1 MHz Lučenec, ktorá zostala neobsadená od jarného výberového konania.
"Lučenec je pre nás takisto strategickou frekvenciou v pokrytí D2. Máme vysielač v Banskej Bystrici a Rimavskej Sobote. Poslucháči nám píšu maily aj na Facebooku, že v Lučenci nehráme," poznamenal R. Klein.
Anténa si trúfa pri kmitočte uspieť v konkurencii ostatných žiadateľov. "Pre ostatných uchádzačov je to osamotená frekvencia ako pre nás naša Čadca. Pre Rádio Anténa by ale pridelenie znamenalo prepojenie Bystrice a Rimavskej Soboty, vďaka čomu môžeme dotvoriť súvislú sieť v tejto oblasti Slovenska," doplnil R. Klein.
11:35: O lučeneckú frekvenciu s výkonom 200 wattov má záujem aj Rádio Rock. Je to jediný kmitočet, o ktorý žiada na jesennom výberovom konaní. Stanicu zastupuje konateľ Branislav Brooš.
"Máme širokú poslucháčsku základňu od 18 do 65 rokov. Vysielame v Banskej Bystrici a čiastočne v okolí Zvolena. V regióne Lučenca podobne zamerané rádio nevysiela. Celosvetovo je formát obľúbený, myslím si, že aj my máme čo ponúknuť v tejto oblasti," uviedol B. Brooš.
Rádio chce mať v Lučenci regionálneho redaktora. "Vysielanie vieme spustiť do niekoľko dní od pridelenia frekvencie, spolupracujeme pri tom so spoločnosťou, ktorá už v regióne vysielače rozvysielala," dodal zástupca rockovo orientovanej stanice.
11:44: Pred členmi RVR sa ďalej prezentuje Rádio One, ktoré má záujem o osem z desiatich frekvencií po Rádiu Kiss a frekvenciu 93,0 MHz Trebišov.
"Rádio Kiss je veľmi podobné programovo aj obsahovo nášmu projektu, preto sme nekoordinovali doteraz frekvencie na východe. Bolo by zbytočné, aby sa tam tlačili dve rovnaké stanice, trieštilo by to trh. Keďže ale Kiss svojím spôsobom prišiel o frekvencie, mali by sme záujem rozšíriť Rádio One aj do nových lokalít," uviedol Milan Homola.
Člen RVR Ľubomír Kmec upozornil, že Rádio Kiss nateraz o frekvencie neprišlo, sú vo výberovom konaní. Ľ. Kmeca zaujíma, čo chce stanica ponúknuť navyše v regióne, kde sídli pôvodný vysielateľ Kiss. "Myslím, že to vieme robiť lepšie," reagoval M. Homola.
Podľa zástupcu stanice sa Rádio One predsa len od košického Kissu líši, orientuje sa viac na mladších poslucháčov. "Až 70 percent vstupov sú informácie vo verejnom záujme, kde prezentujeme kultúrne podujatia, hovoríme o zdravom životnom štýle. Skrátka, venujeme sa poslucháčom a máme čo ponúknuť aj na východe Slovenska," pokračoval M. Homola.
Stanica zvolila stratégiu nízkonákladového rádia s minimálnym počtom moderátorov a redaktorov. "Hľadáme kóty, ktoré sú rentabilné, aby sme sa nezadlžovali. To sa nám darí, produkujeme zisk a sme pripravení expandovať. Frekvencie by sme v prípade pridelenia pridelili čo najrýchlejšie," načrtol M. Homola, podľa ktorého je už Rádio One nadregionálne vysielanie a v jednotlivých regiónoch sa nevenuje len lokálnym udalostiam.
11:55: O štyri z desiatich frekvencií Rádia Kiss má záujem aj kresťanské Rádio Lumen. Radu zaujíma, či v prípade pridelenia frekvencie 97,0 MHz Michalovce sa rádio pre prekryv vzdá kmitočtu 103,3 MHz Michalovce, na ktorom vysiela v súčasnosti. Otázka však nebola zodpovedaná, vysielateľ z výberového konania odstúpil.
"Posúdili sme množstvo uchádzačov, ktorí majú záujem o frekvencie, a žiadosť o pridelenie frekvencií sťahujeme. Uľahčíme tým rade rozhodovanie," uviedol zástupca vysielateľa Igor Chovan.
12:17: O štyri frekvencie v Levoči, Michalovciach, Prešove-Stráži a Rožňave sa uchádza východoslovenské Rádio Košice, ktoré mieni na expanziu takisto využiť kmitočty po konkurenčnom Rádiu Kiss. Stanicu zastupuje držiteľ licencie Marek Petráš, menšie rádio uspelo vo výberovom konaní už na jar tohto roka, vďaka čomu mohlo expandovať do Rožňavy.
"Prekvapilo nás, že keď sme vstúpili do regiónu mimo Košíc, dostalo sa k nám veľa odozvy od poslucháčov. Sme reálny projekt s reálnymi výsledkami. Patríme k najúspešnejším lokálnym rádiám na Slovensku, čo potvrdzuje aj prieskum počúvanosti," uviedol M. Petráš.
Aj v prípade Rádia Košice by pri udelení žiadaných frekvencií prišlo k prekryvu, licenčný orgán sa pýta na scenár v takomto prípade. Ide o vysielače v Prešove a Michalovciach. "Frekvencia 97,0 MHz Michalovce nie je priamo v meste, ale na vrchu Hôrka medzi Prešovom a Michalovcami. Dá sa ňou vykryť oblasť od Dargova až po Sobrance. Pôvodnou frekvenciou 102,7 MHz obsluhujeme ľudí priamo v Michalovciach. Čo sa týka Prešova, ak získame 90,8 MHz Prešov na kopci Stráž, súčasnú frekvenciu 90,4 MHz by sme po prechodnom období vrátili," odpovedal M. Petráš.
"V lokalite Levoča chceme dokryť jedno z posledných miest, čo sa týka Košického samosprávneho kraja a dokryť Spiš. Chceme rozvysielať aj ekonomicky nie možno najvýhodnejšie mestá, ale máme záujem pokryť celé územie a priniesť vysielanie pre čo najviac ľudí v regióne, aby mali ľudia k dispozícii náš servis súvisle," doplnil M. Petráš s tým, že stanice chce rozšíriť aj spoluprácu s ostatnými lokálnymi médiami v jednotlivých mestách.
12:33: Ďalším žiadateľom o frekvencie Rádia Kiss je košicko-prešovské Dobré rádio. Chce všetkých 10 kmitočtov aj jedenásty v Trebišove, nepridelený na jar.
Dobré rádio vysiela na východe Slovenska od roku 2011. Stanicu zastupuje konateľ Jozef Ďurišin. Rádio vysiela na lokálnych frekvenciách v centre východoslovenských krajských miest.
"Špecializujeme sa na staršieho poslucháča 35+. Na mladých sa na východe orientujú iné rádiá," uviedol J. Ďurišin.
Upozornil, že kóty Rádia Kiss vlastní jeho spoločnosť. "Fyzicky sú kóty, na ktorých vysiela Kiss, naše. Nebránime sa tomu, aby sme na nich vysielali, ale budeme radi aj v prípade, ak Rádio Kiss bude ďalej vysielať - pre nás je to klient vo vzťahu k telekomunikačným objektom. Ak však náhodou skončí, do 24 hodín vieme frekvencie rozvysielať," povedal J. Ďurišin s tým, že ostatní uchádzači s jeho eseročkou DRV ešte ani nerokovali o prenájme vysielačov, a tak nevie, ako by na nich vysielali.
13:17: Posledným uchádzačom na verejnom vypočutí v rámci jesenného výberového konania je samotné Rádio Kiss. Stanica sa pokúsi získať naspäť svojich desať frekvencií na východe Slovenska. Platnú licenciu má v súčasnosti do 13. augusta 2014.
Na vlaňajšom výberovom konaní na jeseň jej RVR frekvencie nepridelila, vysielateľ v stanovenom termíne nedodal licenčnému orgánu všetky potrebné dokumenty. Nestalo sa tak ani v predĺženej lehote na jar tohto roka. Všetky kmitočty tak RVR znova zaradila do výberového konania.
Rádio Kiss je, čo sa týka pokrytia, najsilnejšie rádio v regióne východného Slovenska, konštatuje spravodajca RVR Ľubomír Kmec, ktorého zaujíma okrem iného počúvanosť stanice a konkurenčná výhoda rádia oproti iným uchádzačom o frekvencie.
"Včera to bolo presne 20 rokov, čo sme spustili prvý vysielač v lokalite Michalovce - Hôrka," začal netradične zástupca stanice Róbert Bartoš spomínajúc na predchodcu - Rádio Kiks. "Naše rádio prinieslo do regiónu po vzniku duálneho systému niečo nové. Postupne sme si vybudovali dôležitú pozíciu. Keď sa opýtate na východe, čo je to Kiss Párty alebo DJ Pepo, povie vám to takmer každý, aj staršie generácie," uviedol ďalej R. Bartoš.
"Za posledné tri roky sme skonsolidovali prevádzku rádia tak, že nemáme žiadne nedoplatky voči štátnym orgánom a spĺňame podmienky udelenia licencie. Konkurenčná výhoda pre nás je aj naša tradícia. Neustále zakladanie nových formátov nie je jediná cesta. Aj víno zreje časom a Rádio Kiss je na tom podobne. Chceme ísť pod pôvodnou hlavičkou, hoci máme určité investičné záväzky. Máme však partnera, ktorý k nám chce vstúpiť a pomôcť nám, aby rádio ostalo na východe v éteri," pokračoval R. Bartoš.
Člen RVR Karol Haťapka upozorňuje, že Kiss sa tejto situácii mohol vyhnúť. Zaujíma ho, či má stanica zabezpečené finančné krytie do budúcnosti.
"Finančné problémy nezakrývame. V niekoľkých etapách sme znižovali náklady na vysielanie. V minulosti sme boli dosť rozšafní, ale znižovali sme výdavky, najmä čo sa týka technických úspor. Veci sme uchopili pragmatickejšie. Daňová kontrola u nás prebiehala niekoľko týždňov. Prejsť cez podmienky úradu nebolo jednoduché, ale verili sme tomu, že to má význam. Podlžnosti sme vyrovnali, pretože nám to dáva zmysel práce a j života," uviedol R. Bartoš s tým, že polien, ktoré Kissu padli pod nohy, bolo viacero, navyše rádio pôsobí v jednom z inzertne najslabších regiónov Slovenska.
Radu naďalej podrobnejšie zaujíma finančné zabezpečenie, chce vedieť, kto je potenciálnym investorom. R. Bartoš ho nekonkretizoval, uviedol však, že rozpočet nastavili tak, aby fungovali aj bez prípadného spojenia.
Zástupca východoslovenského rádia upozorňuje aj na prínos Rádia Kiss pre región. "V relácii Garáž napríklad dávame priestor mladým kapelám. Dva roky sme hrali Komajotu, kým ju objavilo celé Slovensko. Chceme rozšíriť aj spravodajstvo a pridať publicistiku. Záchrana rádia nie je stať sa samohrajkou, ale priniesť vlastný obsah, aj keď je to najnákladnejšia časť vysielania," načrtol R. Bartoš.
Radu zaujíma aktuálna počúvanosť stanice na východe. "Podľa TNS bola trojnásobná ako vo výsledkoch prieskumu Medianu. Máloktoré regionálne rádio sa ocitne v prieskume Medianu nad hranicou 10-tisíc poslucháčov. Keď máme na Facebooku vyše 18-tisíc fanúšikov, ktorí s nami komunikujú, nemôže nás počúvať toľko ľudí, ako uvádza Median. Podľa našich čísel nás počúva zhruba 80-tisíc ľudí v Prešovskom a Košickom kraji. Ak by to tak nebolo, nemali by sme toľko veľkých inzerentov vrátane pivovarov či automobiliek," povedal R. Bartoš.
Do polemiky o počúvanosti stanice sa R. Bartošom pustil člen RVR Peter Abrahám. Pýta sa, prečo Rádio Prešov či Rádio Košice postupne nabaľujú poslucháčov, kým Kiss po 20-ročnej histórii o nich podľa výsledkov Medianu prichádza.
R. Bartoš poukázal na to, že spomínané rádiá ťažia zo značky mesta v názve staníc a opätovne spochybnil čísla Medianu. "Máme dlh voči regiónu, čo sa týka marketingových a komunikačných aktivít, čo chceme napraviť. Otázka pre mňa ale stále je aj to, či treba byť poplatný len jednému zdroju výsledkov počúvanosti, ktorý pravdepodobne nie je spoľahlivý," dodal.