Na podmienkach predaja rozhlasových staníc sa CMI dohodla s Lagardére Group. Pre uzavretie transakcie je podľa D. Častvaja potrebný súhlas regulačných orgánov v daných krajinách.

„CMI tak získava do svojho portfólia nový mediatyp postavený na silných rozhlasových brandoch,“ uviedol. Spoločnosti prevádzkujúce rozhlasové stanice, ktoré sú predmetom transakcie, vykázali vlani konsolidované tržby približne 56 miliónov eur, doplnil D. Častvaj.

CMI prostredníctvom svojich dcérskych spoločností Czech News Center a CN Invest doteraz pôsobila najmä v oblasti tlače. Vydáva štyri denníky, napríklad Blesk, Šport a Aha!, desiatky časopisov, napríklad týždenník Reflex alebo Svet motorov, a tiež webové portály. Spoločnosť tiež vlastní dve tlačiarne a je lídrom vo vydávaní kníh a distribúcie tlače.

Spolumajiteľom CMI je aj slovenský finančník Patrik Tkáč, partner skupiny J&T. Desaťpercentný podiel vo firme patrí Romanovi Korbačkovi, ktorého brat Peter zas vlastní spoločnosť GES Slovakia, prevádzkujúcu inú rozhlasovú stanicu Anténa Rock. Tá patrí spoločne s Rádiom Jemné a Rádiom Vlna do skupiny Radio Services, začlenenej v holdingu Joj Media House ovládaným J&T, kam patrí aj televízia Joj.

S Radio Services spolupracuje aj Europa 2, od roku 2016 má svoje obchodné zastúpenie takisto v tomto media representative. Europa 2 sídli na rovnakej adrese ako Jemné, Vlna a Anténa Rock. Intenzívnu spoluprácu vlani podčiarkla napríklad aj moderátorská výmena – moderátorka Barbora Rakovská prešla z Vlny na Europu 2 a opačným smerom putovali Dominika Dadíková a Tomáš Juríček. Vlastnícky ani manažérsky ale dosiaľ rádia neboli prepojené. 

Biznis CMI už však priamo prepojený je s Joj Media House od začiatku tohto roka, keď vydavateľstvo CNC získalo 20-percentný podiel v spoločnosti Magical Roof. Tá je v Česku držiteľom licencie na vysielanie kanála Joj Family. Väčšinový podiel patrí naďalej Slovenskej produkčnej, ktorá je súčasťou Joj Media House. 

O záujme CNI kúpiť časť portfólia Lagardéru sa hovorilo už niekoľko týždňov, nasvedčoval tomu aj vznik novej dcérskej spoločnosti Czech Radio Center, ktorá je v obchodnom registri od konca marca a vlastní ju trojica D. Křetínský, P. Tkáč a R. Korbačka. 

Do nadnárodnej siete Lagardére Group, ktorá prevádzkuje po svete 26 rozhlasových a 17 televíznych staníc, patrí mediálna skupina Lagardere Active ČR. Popri Europe 2 prevádzkuje päť českých rozhlasových staníc a mediálne zastupiteľstvo Regie Radio Music.

Spoluzakladateľom skupiny Lagardere Active ČR je súčasný prezident firmy Michel Fleischmann. Skupina vznikla v roku 1991, keď spustila prvé zo svojich rádií – Evropu 2. 

Do slovenskej rádiovej stanice, vtedy ešte pôsobiacej s názvom Rádio Okey, vstúpil Lagardére pôvodne ako polovičný vlastník v roku 2007. Neskôr rádio prevzal úplne a v decembri 2009 z neho urobil Europu 2. 

Riadenie slovenskej stanice bolo dlhodobo v rukách českého manažmentu, francúzsky vlastník ale postupne dopĺňal lokálny tím manažérov s väčšími kompetenciami. V roku 2016 angažoval samostatnú generálnu riaditeľku pre slovenské rádio, ktorou sa stala Tatiana Ďuricová. 

Europa 2 si drží pozíciu komerčne rádiovej štvorky, podľa posledného merania agentúry Median SK stanicu denne počúvalo 312-tisíc poslucháčov.

Vlani sa Europa 2 odhodlala k výrazným programovým zmenách v dvoch fázach – najprv program upravila v marci a neskôr aj na jeseň, keď predstavila aj novú rannú šou a ďalšie úpravy na postoch moderátorov. Pred niekoľkými týždňami sa rádio dohodlo na ukončení spolupráce s programovým riaditeľom Andrejom Kratochvílom.

Akciovka, ktorej patrí licencia na vysielanie, vlani podľa Finstat.sk evidovala tržby 1,64 milióna eur. Skončila v strate vyše 56-tisíc eur. So zápornou hospodárskou bilanciou uzatvárala aj predošlé roky.