Zámer žiadať o výnimku prezentovali už dávnejšie stanice ako Rádio Vlna, Rádio Best FM či menšie regionálne Rádio One Retro. V ich prípade je - podľa rádií - problematická najmä povinnosť, aby medzi slovenskými skladbami mali pätinové zastúpenie takzvané nové diela, čo je proti podstate formátu uvedených staníc zameraných na oldies skladby.

O výnimku má však záujem aj komerčná štvorka Europa 2 a pridáva sa k nej tiež Fun rádio. Programový riaditeľ stanice Rasťo Dutka pre Mediálne.sk potvrdil, že sa v tejto súvislosti obrátia na Radu pre vysielanie a retransmisiu.

Fun rádio je od počiatku na adresu novely zákona, ktorá zavádza kvóty do rádií, kritické. Svoj postoj nemení. „Zákon ako taký je nastavený nešťastne a okrem iných dôležitých vecí nerieši ani to, ako vplýva na rôzne naformátované rádiá. Poslucháči neriešia, či ide o domácu alebo zahraničnú tvorbu, dôležité pre nich je, či sa im konkrétna skladba páči. Myslieť si, že v portfóliu slovenských autorov nájdeme takéto percento hrateľnej tvorby v porovnaní so svetom, je smiešne. Nehovoriac o tom, že nás vo výbere obmedzuje aj formát, kvôli ktorému sú našou prioritou pesničky poslednej dekády,“ poznamenal R. Dutka.

Fun rádio musí byť pripravené aj na variant, že výnimku nedostane. Stanica zatiaľ priamo nehovorí, či v takom prípade uprednostňuje častejšie opakovanie osvedčených hitov, tematické hudobné bloky, prípadne je pripravená dať priestor aj novým skladbám. „Vzhľadom na stanovenú kvótu slovenskej hudby budeme nútení prehodnotiť hranosť zodpovedajúcich skladieb,“ načrtol R. Dutka.

Najpočúvanejší Expres, ktorý kvóty takisto odmieta, zatiaľ o svojich krokoch nehovorí a k prípadnej žiadosti o výnimku sa priamo nevyjadril. „O našich aktivitách smerom ku kvótam nebudeme informovať vopred,“ uviedol PR manažér Igor Güttler.

Z ďalších vyjadrení Expresu je však zrejmé, že je pripravený sa s kvótami vyrovnať. „Počítame s tým, že bude nevyhnutné zvýšiť počet slovenských pesničiek v našom katalógu,“ povedal v súvislosti s platnosťou novely hudobný dramaturg Expresu Rasťo Bečaver.

„Využijeme všetky možnosti na to, aby sme naplnili zákonnú kvótu a zároveň neohrozili kvalitu nášho playlistu,“ dodal.

Povinný 20-percentný podiel slovenských piesní vo vysielaní rádií bude platiť od 1. apríla tohto roka. V roku 2017 sa kvóta zvýši u súkromných staníc na 25 percent. Verejnoprávny Slovenský rozhlas bude v roku 2016 hrať najmenej 30 percent a od nasledujúceho roku 35 percent slovenskej hudby, pričom podiely musí dosiahnuť osobitne na každej programovej službe. 

Pätina slovenských pesničiek musia byť nové diela, teda skladby staré maximálne päť rokov. Kvóty musia dodržiavať rádiá na mesačnej báze, rátajú sa len piesne, ktoré zaznejú medzi 6:00 - 24:00. 

Za slovenské hudobné dielo ministerstvo považuje skladbu, ktorej najmenej jeden autor hudby alebo najmenej jeden autor textu má alebo mal trvalý pobyt na území Slovenska, alebo hudobné dielo s textom v slovenskom jazyku.

Kritériá, na základe ktorých može licenčná rada udeľovať výnimky, nie sú jasné, regulátor si ich bude musieť zadefinovať sám pri vlastnom rozhodovacom procese, z ktorého vzíde súbor pravidiel.