Rádio Viva Metropol
Bratislavské Rádio Viva Metropol sa profiluje ako mestské rádio a chce dve nové frekvencie – 93,3 MHz Bratislava, ktorú si koordinovalo samo a 102,4 MHz Senec, o ktorú žiadajú aj Rádio Aktual, Rádio Best FM a RTVS s okruhom Patria.
Novou frekvenciou v Bratislave chce podľa majiteľa Vivy Metropol Ivana Lacha stanica dokryť Ružinov, kde nemá ideálny príjem. Rozširovať pokrytie má záujem stanica aj naďalej – príkladom je Senec, ktorý je neďaleko hlavného mesta a Viva Metropol chce osloviť aj poslucháčov, ktorí cestujú z Bratislavy do Senca a naopak najmä za prácou.
Rádio Aktual
O dve frekvencie žiada Rádio Aktual, ktoré si koordinovalo frekvenciu 100,7 MHz Zvolen. Záujem má aj o frekvenciu 102,4 MHz Senec.
Majiteľ Rádia Aktual Martin Lengyel nazval stanicu pri vypočutí ako „iný Slovenský rozhlas“. „Máme mnohonásobne menší rozpočet, ale náš program je veľmi verejnoprávny, technicky vzaté sa považujeme za verejnoprávne rádio.“
M. Lengyel pripomenul, že rozširovanie frekvencií je pre nové rádio kľúčové. „Potrebujeme sa dostať na juh a severovýchod Slovenska, chceme dokryť celé územie, aby sme sa priblížili zvyšku rádiového trhu.“
Aktual by získaním seneckej frekvencie dokryl územie od Bratislavy po Žilinu. „Senec je kľúčový – keď človek cestuje napríklad do Trnavy a počúva 40-minútový blok, aby si ho mohol vypočuť celý,“ uviedol programový riaditeľ Tomáš Karpel.
Zástupcovia Aktualu upozornili na technickú záležitosť pri seneckej frekvencii. „RTVS žiada navýšenie bratislavskej frekvencie na 500 W, získali by tak Sencom navyše možno 10-15-kilometrové pásmo. Slovenskému rozhlasu sa nič nestane, ak ju nezíska,“ myslí si M. Lengyel. Rada takúto informáciu podľa bezprostrednej reakcie nemá.
„RTVS zvyčajne dostáva, o čo žiada, ale raz či viackrát by sa mohla stať výnimka,“ povedal majiteľ Aktualu k tomu, prečo by malo frekvenciu získať jeho rádio.
Rada pripomenula, že RTVS chce novou frekvenciou pre národnostný okruh Patria obslúžiť menšinu v seneckom regióne. M. Lengyel tvrdí, že aj Aktual má ambíciu svojím vysielaním uspokojiť aj menšiny, ktoré hovoria aj po slovensky.
RTVS – Rádio Patria
Zo Senca chce vysielať aj RTVS, aj keď podľa generálneho riaditeľa Václava Miku získavanie 100-wattových frekvencií nie je systémové riešenie. „Máme oblasti, kde žijú menšiny a máme historický problém s pokrytím, nie sú tam voľné ženevské frekvencie,“ pripomenul k problematickému pokrytiu južného Slovenska.
Napriek tomu analýza RTVS ukazuje, že jedinou možnosťou, ako zlepšovať súčasne oba parametre - kvalitu signálu aj rozsah pokrytia, je pridávať menšie frekvencie. „Iná cesta sa neukazuje, len koordinovať 100- a 200-wattové frekvencie, aj keď to nie je ideálny výkon pre verejnoprávny rozhlas, ktorý má v iných častiach Slovenska lepšie pokrytie,“ podotkol riaditeľ programu SRo Vincent Štofaník.
RTVS chce, aby bola Patria na juhu prvou voľbou maďarských poslucháčov. Z maďarského Győru do Podunajskej nížiny zasahuje pokrytie viacerých staníc.
Prekryv s bratislavskou frekvenciou Patrie, o ktorom hovoril aj M. Lengyel z Rádia Aktual, by podľa vedenia RTVS nastal, ale nie je rozhodujúci. „Bratislavská frekvencia nie je ideálne skoordinovaná pre Patriu, vyžaruje na Pezinok a Modru. Ak je vysielanie v Senci a okolí zašumené, v dnešnej dobe poslucháč nebude mať záujem a prepne,“ načrtol V. Štofaník.
RTVS potvrdila, že aktuálne nemá zámer zvyšovať výkon bratislavskej frekvencie Patrie na pol kilowattu, sťažuje to aj poloha hlavného mesta vzhľadom na okolité štáty. Ak by sa však niečo také v budúcnosti realizovalo, RTVS nemá problém vrátiť menšie frekvencie späť do hry pre komerčných vysielateľov, čo sa už podľa V. Štofaníka v minulosti viackrát potvrdilo.
Rádio Best FM
Štvrtým záujemcom o seneckú frekvenciu je Rádio Best FM. Jeho riaditeľ Dušan Kalný takisto uviedol, že zisk tejto frekvencie je pre stanicu kľúčový. „Frekvencia z Bratislavy ani z Trnavy nedožiari do Senca, ak tam chceme vysielať bez šumu, ide pre nás o dôležitú frekvenciu,“ načrtol.
K otázke, či sa nejako prispôsobí programová štruktúra tomu, že v okolí Senca sú výrazne zastúpene menšiny, D. Kalný uviedol, že Senec nevnímajú ako primárne „menšinové“ mesto. „Skôr ako satelit Bratislavy, ľudia zo Senca a okolia tam chodia pracovať a vracajú sa naspäť.“
Rádio One Retro
Rádio One Retro chce spustiť frekvenciu 101,9 MHz Žilina. Stanica sa orientuje hudobne na hity 90. rokov. „Nemáme ambície stať sa najpočúvanejším rádiom, formát má svoje limity, počúvať ho vždy bude iba určitý segment ľudí. V roku 2014 sme sa rozhodli tento formát vytvoriť, lebo u nás chýbal,“ pripomenul Milan Homola, splnomocnený hovoriť za rádio.
Podľa neho stanica potrebuje rozširovať pokrytie, aj keď to ide pomalšie ako v minulosti. Pridanie Žiliny by pomohlo podľa M. Homolu aj biznismodelu rádia.
Stanica funguje nízkonákladovo, reklamu pre ňu predáva externá firma, tá istá ako pre Rádio One a Rádio One Rock. Radu zaujímala ekonomická situácia rádia. „Rádio môže vykazovať straty, z dôvodu, že sa neustále investujeme. Spoločnosť, ktorá má licenciu, nevykazuje čísla, čo sa týka predaja reklám, keďže tú má na starosti iná firma,“ načrtol M. Homola.
Pri Rádiu One Retro licenčná rada eviduje neplnenie niektorých záväzkov vrátane nevyužívania frekvencií na pridelené účely. „Problém bol s frekvenciou v Brezne, týka sa aj iných rádií. Distribúciu zabezpečuje Swan, ktorý menil technológiu, končila mu licencia na určitý druh frekvencií. Museli pristúpiť k výmene zariadení, ktoré majú aj nejaké chyby,“ vysvetľoval M. Homola.
Rada stanici neschválila zmenu programu, o ktorú predtým žiadalo, vrátilo sa tak k pôvodnej štruktúre. Regulátor eviduje neuhradené správne poplatky z minulosti – pohľadávky od roku 2013.
„Neviem sa presne vyjadriť, lebo som len splnomocnený. Konateľ hovoril, že čo bolo, je zaplatené. Nemyslím si, že by bol problém zaplatiť. Môžem tlmočiť konateľovi, aby sa to urýchlene uhradilo,“ dodal M. Homola.
Rádio One
Aj za Rádio One vysielajúce od roku 2006 hovorí M. Homola. Pokrytie chce stanica rozšíriť na frekvencii 88,2 MHz Žilina.
Aj pri tejto stanici Radu zaujíma, či dôstojne prežije minimálne do konca licencie v roku 2021, pretože podľa poskytnutých údajov disponuje na účtoch len hotovosťou okolo 13-tisíc eur a má úver vo výške 12-tisíc.
„Sme stabilné rádio na trhu, ktoré doteraz nemalo finančné problémy ani ich nemá,“ uviedol M. Homola. „Nie je zárukou toho, že firma je zdravá, keď má na účte milión eur. Stabilitu si viete pozrieť v histórii, s Rádiom One nikto neboli problémy, a to Radu navštevujem už asi 10 rokov,“ pokračoval M. Homola s tým, že to, že sa berú úvery či lízingy je normálne v „každej druhej firme“. „Vieme bez problémov zagarantovať, že Rádio One tu bude ďalších 10 rokov.“
Aj v prípade Rádia One eviduje licenčná rada neuhradené poplatky. V prípade tejto stanice je M. Homola aj konateľom. „Včera som to riešil s ekonómkou, ale neeviduje neuhradené veci,“ povedal M. Homola. Rada však situáciu overovala deň pred vypočutím a trvá na nezaplatených položkách.
Rádio Košice
Novú frekvenciu chce získať aj Rádio Košice, ktoré si skoordinovalo kmitočet 103,2 MHz Budulov.
„Budulov je v spádovej oblasti medzi Soroškou a Košicami, kde je prienik rušenia rozhlasových staníc z Maďarska,“ vysvetlil dôvod, prečo stanica pridáva novú frekvenciu, Marek Petráš, ktorému patrí licencia.
Nová frekvencia má podľa neho vykryť južný ťah z Košíc do Bratislavy a skvalitniť signál pre mestá a obce v regióne Abov, ako Moldava nad Bodvou, Turňa nad Bodvou a smer na Sorošku. „Cieľom je minimalizovať akékoľvek rušenie, ktoré presahuje spoza južných hraníc,“ zdupľoval M. Petráš.