Rocková republika
Rocková stanica chce rozšíriť svoje pokrytie o dve percentá, pokiaľ ide o zásah poslucháčov. Uchádza sa o frekvenciu 104,1 MHz Nitra, ktorú si držiteľ licencie C.S.M. Group koordinoval individuálne.
Podľa generálnej riaditeľky Hany Kobliškovej chcú v prípade pridelenia frekvenciu rozvysielať ešte v tomto roku. „Hneď ako prebehne administratívna časť a zbehne dokumentácia, teda zhruba do mesiaca, náš plán je do Vianoc,“ uviedla.
Rocková republika je jednou zo štyroch staníc, ktoré majú pridelenú úplnú výnimku z hudobných kvót na hranie slovenskej hudby a nových domácich diel. Podľa programového riaditeľa Tomáša Karpela je typickým poslucháčom 45-ročný muž a stanica sa zameriava na hudbu od 70. rokov po rok 2000. Podiel slovenských piesní vo vysielaní stanice sa pohybuje na úrovni 7 – 8 percent.
Mladé kapely chce Rocková republika podporovať najmä poskytovaním mediálneho priestoru na promo ich koncertov. Je však aj partnerom projektu Rocková maturita a zároveň chystá do vysielania nový formát zameraný na mladších poslucháčov.
Stanica za takmer štyri roky vysielania významne rozšírila pokrytie. „Snažíme sa, aby nás ľudia na nových frekvenciách spoznávali. Záleží nám na tom, aby sa im rádio dostalo pod kožu,“ dodala H. Koblišková.
Aligator – Classic Rock Radio
Pokrytie si chce rozšíriť aj ďalšia rocková stanica, bratislavský Aligator. Ten má v hlavnom meste záujem o frekvenciu 91,7 MHz Dúbravka. Chcel aj frekvenciu 97,6 MHz Trnava, tú je však podľa stanoviska regulačného úradu možné prideliť len spoločnosti Ges Slovakia (tá ju koordinovala ešte pred rokmi pod predošlým vlastníkom).
Za Radio On, držiteľa licencie, hovoril spolumajiteľ Norbert Lazár, ktorý v minulosti figuroval v Rádiu Best FM. V Aligatore bol jeho spoločníkom nedávno zosnulý Milan Králik, ktorý stál v minulosti aj pri zrode Fun rádia. Novým Lazárovým spoločníkom sa má stať súčasný konateľ spoločnosti Róbert Oravec. Obaja majú nadobudnúť 50-percentný podiel.
Licenčnú radu zaujímala finančná situácia rádia, ktoré vlani vykázalo stratu vyše 15-tisíc eur. „Cieľom bolo konsolidovať stanicu po finančnej a hudobnej stránke. Prvú etapu sa už podarilo dokončiť,“ uviedol N. Lazár s tým, že teraz nastáva priestor na rozvoj samotného vysielania.
„Chceme rozšíriť pokrytie, je alfou a omegou lokálneho rádia. Potrebujeme pokryť Bratislavu, ktorá je pre nás prioritná a k životu nevyhnutná,“ dodal N. Lazár.
Rádio 7
O najviac frekvencií vo výberovom konaní má záujem kresťanské Rádio 7, získať chce frekvencie 91,7 MHz Dúbravka, 97,6 MHz Trnava, 88,6 MHz Košice a 101,0 MHz Žilina. Posledné dve si vysielateľ koordinoval. Ako už na vypočutí zaznelo, trnavskú frekvenciu nemôže dostať nik iný ako Ges Slovakia.
Licenciu pre Rádio 7 drží spoločnosť T.W. Rádio, pridelené má aktuálne štyri frekvencie. Najčerstvejšie rozvysielalo tú v Rožňave.
Konateľ rádia Ivan Zuštiak uviedol, že chcú pokrytie rozširovať vrátane celého územia Bratislavy. „Nechceme rádio predať, nie s tým účelom sme prišli. Chceme získať frekvencie, aby sme mohli rozvinúť našu prácu,“ načrtol.
V prípade pridelenia frekvencií ich chce rádio rozvysielať v priebehu roku 2017. Licenčnú radu zaujímalo, či sa v súvislosti s rozširovaním pokrytia stanica viac zameria na komerčné príjmy.
„Nikdy sme neboli komerční, no trochu sa snažíme v oblasti reklamy posunúť. Kresťanské rádio má na sebe určitý biľag, to by aj kolegovia z Lumenu vedeli povedať. Pri kresťanskom rádiu je taká paradigma, že na ňom sa reklama nedáva, snažíme sa to preraziť. Sme však postavení na daroch,“ uviedol I. Zuštiak.
Rádio 7 momentálne cieli na širšiu skupinu poslucháčov, opustilo cieľovku 30 – 50. Spustilo relácie pre starších a má aj formáty pre deti či rodičov.
Best FM Media
Rádio Best FM sa uchádza o frekvenciu 90,3 MHz Poprad. Išlo by o 25. pridelenú frekvenciu. Momentálne stanica vysiela na 22, ešte nerozvysielala Prievidzu a Martin.
„Predpokladám, že ak sa niečo neudeje, všetky tri frekvencie rozvysielame v priebehu jari, do troch – štyroch mesiacov,“ uviedol riaditeľ rádia Dušan Kalný.
V Poprade vidí Best FM poslucháčsky potenciál, frekvenciou si chce doplniť pokrytie takzvanej severnej trasy do Košíc. Rádiu ešte chýba v tomto smere pokryť Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Ilavu.
Licenčnú radu zaujímal aj pohľad vysielateľa na kvóty, stanica má pridelenú výnimku, podľa ktorej nemusí hrať takzvanú novú slovenskú hudbu, teda diela mladšie ako päť rokov.
„Máme reláciu Česko-slovenský odvar, po zavedení kvót je z neho skôr už čisto slovenský odvar. Vidím v kvótach problém a ťažko povedať čo to urobí, keď nariadia 25 percent slovenskej hudby. My nehráme skladby mladšie ako 10 rokov, takže to nevnímame pozitívne,“ dodal D. Kalný.
Rádio Regina
RTVS si skoordinovala 50-wattovú frekvenciu 101,9 MHz Spišská Nová Ves, rozšíriť ňou chce pokrytie o 1,1 percenta obyvateľstva. Do Spišskej Novej Vsi a okolia plánuje verejnoprávny Slovenský rozhlas dostať vysielanie košického Rádia Regina, momentálne tam má pokrytie „banskobystrická“ Regina.
„Spišská Nová Ves patrí koncepčne aj programovo k východu, preto chceme, aby tam vysielala košická Regina. Tri Reginy vysielajú dnes už ako samostatné okruhy,“ načrtol generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
RTVS cíti deficit pokrytia svojich rozhlasových staníc v konkrétnych oblastiach. Podľa V. Miku sa to týka najmä okruhov Rádio Patria, Rádio Devín a Rádio Regina. RTVS na tom chce pracovať, možnosťou je okrem nových frekvencií aj riešenie v rámci súčasného pokrytia a programových služieb.
Radio One
Rádio One má záujem o frekvenciu 88,2 MHz Žilina s výkonom 500 wattov. Licenčná rada pri vysielateľovi eviduje chýbajúce dokumenty, ale aj nedoplatky na zdravotnom a sociálnom poistení. Zároveň eseročka Radio One neuhradila správne poplatky.
„Doklady sme nedodali, je to naša vina. Nastali administratívne problémy, kolegyňa to opomenula, ja som bol v zahraničí. Bohužiaľ sa to nestihlo, spravím všetky pre to, aby podklady boli doručené do zajtrajška. Pokiaľ sa to nepodarí, žiadam vás, aby ste rozhodnutie odročili,“ uviedol konateľ Milan Homola s tým, že rádio nedoplatky nemá.
Stanica avizuje zámer rozširovať pokrytie. „Žilina je ďalej od nášho pokrytia, ktoré máme na severe. Je tam však biele mesto na mape, ktoré chceme pokryť. Ide o krajské mesto, ktoré chceme podchytiť. Ďalšie mestá, ktoré nám chýbajú, chceme pokryť v ďalších mesiacoch,“ dodal M. Homola.
S kvótami na slovenskú hudbu nemá Rádio One väčšie ťažkosti. „Dosahujeme podiely nad 20 percentami. Nová hudba má podiel vyše 60 percent. Nemali sme s tým až taký problém, aj keď bolo ten zásah cítiť,“ dodal.
Trnava Roks
Novým žiadateľom o licenciu je spoločnosť Trnavská produkčná, ktorá chce v Trnave spustiť lokálne rádio Trnava Roks. Plán stanice prezentoval Dušan Vančo, bývalý programový riaditeľ Europy 2 a niekdajší šéf Rádia_FM. Konateľom Trnavskej produkčnej je Pavol Jurák, ktorý zas technologicky rozbiehal Rádio Piešťany.
„Rádio je pre nás srdcovkou, ideme do toho s tým, že sme lokálpatrioti a chceme priniesť zaujímavú značku pre Trnavčanov,“ uviedol na vypočutí D. Vančo. Stanica sa uchádza o frekvenciu 103,9 MHz, vysielanie je pripravená spustiť do deviatich mesiacov.
Z prezentácie rádia Trnava Roks Zdroj: Mediálne.sk
„Chceme priniesť do Trnavy zaujímavú značku. V meste nevysiela už desať rokov žiadne lokálne rádio, dáva nám zmysel spustiť ho tam. V meste sú noví podnikatelia, pribudli obchodné centrá. Ak sa v Trnave dejú nejaké aktivity, sú podporované len celoplošnými rádiami,“ načrtol D. Vančo.
Pokrytie zahrnie okrem Trnavy aj bližšie okolie. „Budeme však malá stanica, bez ambície kamkoľvek expandovať – tak je projekt nastavený finančne, ekonomicky aj personálne,“ pokračoval D. Vančo. „Poznáme rádiá z regiónu, aké mali problémy a prečo nakoniec zanikli,“ doplnil.
Hudobne sa Trnava Roks zameria na kombinovaný formát Hot AC / indie – gro majú tvoriť aktuálne hity, ale priestor dostanú aj menšinové žánre a nezávislá hudba. Rádio chce priniesť rannú šou, počas dňa menej moderácie a večer alternatívny program.
Z prezentácie rádia Trnava Roks Zdroj: Mediálne.sk
„Denný program má generovať čísla a osloviť masu, večer by mal prepožičaný pre zaujímavé lokálne koncepty. V meste napríklad vzniká kultúrne centrum Malý Berlín aj so zaujímavými priestormi, vedľa ktorých má rádio sídliť. Majú sa takisto podieľať na príprave obsahu vrátane hudobných formátov. V Trnave je aj Rádio Bunker, tiež by u nás mohli dostať priestor. Naša stanica bude umiestnená v otvorenom, presklenom priestore, čo tiež vyjadruje koncept otvoreného rádia, kde bude priestor aj na koncerty. Vymykáme sa bežným lokálnym komerčným rádiám,“ uviedol počas prezentácie D. Vančo.
Stanica avizuje aj regionálne spravodajstvo a spoluprácu s mestskou televíziou. Je pripravená dodržať zákonnú povinnosť pri kvótach hudby.
Core cieľovou skupinou budú poslucháči vo veku 25 – 39 rokov s presahom k mladším. Stanica si urobí aj mapovaciu štúdiu. „Rádio má osloviť aj tých, ktorým nevyhovujú celoplošné rádiá či stanice vysielajúce z Bratislavy. Zaujať chceme aj opinion lídrov v regióne,“ načrtol D. Vančo.
Z prezentácie rádia Trnava Roks Zdroj: Mediálne.sk
Názov Trnava Roks je slovnou hračkou, na rockovú hudbu neodkazuje. „Je to symbolika s roksovými lízankami, ktoré v Trnave vyrábalo Figaro a vôňa z fabriky je pre mesto typická. S touto pozitívnou emóciou chceme narábať. Primárne teda o rockovú hudbu nepôjde, ale hrať budeme aj tú, keďže poslucháči ju majú radi,“ dodal D. Vančo.
Grafika z webu roks.sk Zdroj: roks.sk
Spoločnosť Trnavská produkčná aktuálne sídli v Piešťanoch, ale len formálne. Rádio bude vysielať z Trnavy. V teasingovej fáze chce informácie publikovať aj na webe roks.sk.
Rádio Wow
V Nitre chce rozšíriť pokrytie regionálne Rádio Wow, záujem má o frekvenciu 93,6 MHz. Stanica vysiela v Bánovciach nad Bebravou, Prievidzi, Partizánskom a Trenčíne. „Sme médium Hornej Nitry a Považia, ďalej ísť nechceme,“ podotkol konateľ Patrik Bujna.
Wow má za sebou spájanie s Go Deejay, rádia tento rok vytvorili programovú sieť. Wow preberá 26 percent obsahu Go Deejay, v žiadosti licenčnej rade avizovalo, že to postupne bude polovica. P. Bujna zatiaľ presne nevedel, kedy k tomu reálne dôjde. „V priebehu budúceho roka by sa podiel mal zvyšovať, je možné, že aj k tomuto číslu.“
Novú frekvenciu je stanica pripravená rozvysielať do týždňa – dvoch. „Nebude to problém, techniku máme vlastnú, neprenajímame si ju,“ dodal P. Bujna.
Radu zaujímala finančná situácia rádia, ktorá v minulosti nebola ideálna. Rozšírenie pokrytia však stanicu podľa P. Bujnu ekonomicky nezaťaží. „Zvýšia sa len náklady na prenájom a energie, no nie oveľa. Naopak, veríme, že frekvencia v Nitre bude prínos, že oslovíme aj zadávateľov v tomto regióne,“ dodal.
Rádio Lumen
Kresťanské Rádio Lumen si k existujúcim frekvenciám chce pridať novú 92,9 MHz Lendak. Osloviť ňou chce poslucháčov v prihraničnej oblasti, kde majú presah aj poľské rádiá. Frekvenciu si stanica koordinovala samostatne, za rádio hovoril konateľ Juraj Spuchľák.
Rádio Košice
Aj od Rádia Košice si licenčná rada vyžiadala dodanie chýbajúceho dokumentu. Východoslovenská regionálna stanica žiada o frekvenciu 91,7 MHz Poprad, ak ju získa, pôjde o jej desiatu pridelenú frekvenciu.
„Vieme ju rozvysielať do troch dní, ale vieme, že legislatívny proces je dlhší. Cieľ je, aby sme to stihli do roku 2016. Kompletné zabezpečenie je pripravené,“ uviedol Marek Petráš, ktorý má licenciu pridelenú ako fyzická osoba.
Rozšírenie pokrytia v Poprade sa deje v súvislosti s členitým terénom v oblasti, stanica chce byť dostupnejšia v okolí mesta a Tatier.
Radu zaujímalo, či sa stanica nechystá meniť názov, keďže už nevysiela len v metropole východu, ale aj ďalších lokalitách. Podľa M. Petráša taký plán nie je. „Názov neuvažujeme zmeniť, pracovný trh sa na východe viaže ku Košiaciam, je to aglomerácia, ktorú zaujímajú lokálne informácie z tejto oblasti,“ uviedol. „Naša ambícia je, aby sme boli dostupní pre všetkých východniarov, zhruba do 100 kilometrov od Košíc,“ doplnil.
Aj Rádio Košice chcelo tento rok výnimku od regulátora na hranie slovenskej hudby, no nedostalo ju. „Nie sme proti hraniu slovenskej scény, no percento na rok 2017 považujeme za trošku náročné, aby sa interpreti neopakovali. Dvadsať percent je realizovateľných s odretými ušami. Žiaden interpret nenahrá jeden album raz do roka a to je problém,“ dodal M. Petráš.