Rádio Anténa Rock

Radu žiada opätovne o svojich 19 frekvencií Rádio Anténa Rock, teda spoločnosť GES Slovakia. Platnosť súčasnej licencie rádiu skončí v júli 2020 po 16 rokoch. Ide o maximálnu dobu, počas ktorej zákon umožňuje využívať frekvencie jednému uchádzačovi. Následne ich RVR musí zaradiť do výberového konania.

Rádio Anténa Rock chce podľa očakávania zostať v éteri, záujem má o všetkých svojich 19 frekvencií. Pokrytie rozširovala stanica nedávno – koncom leta rozvysielala frekvencie v Rožňave a Snine získané na jar.

„Tešíme sa, že nám počúvanosť kontinuálne rastie,“ uviedli zástupcovia rádia, ktoré v aktuálnom prieskume Medianu evidovalo 450-tisíc poslucháčov týždenne. Anténe Rock pomohlo aj to, že už nemá celoplošného konkurenta po tom, čo sa rádio Rocková Republika preformátovalo.

Anténa Rock prízvukuje, že sa snaží dávať priestor aj mladým kapelám, ktoré iné rádia nehrajú. Primárne sa však zameriava na rockové hity a v tom mieni pokračovať. Ročne stanica testuje na viackrát 700 - 800 piesní. „Preferujeme classic rock. Z testovania vyplýva, že práve to sú hity, ku ktorým muži najviac inklinujú,“ zaznelo na vypočutí.

Rádio Expres

Spoločnosť D.Expres, vysielateľ Rádia Expres, žiadal o jedinú frekvenciu v Starej Turej (96,3 MHz). D.Expres je zároveň jej koordinátorom, v lokalite má najpočúvanejšie rádio slabšie pokrytie. 

Generálny riaditeľ Expresu Ivan Antala uviedol, že predpokladané obdobie rozvysielania frekvencie bude približne v marci alebo apríli. „Výstavba je trošku ťažšia, ale máme predpripravené technológie,“ uviedol I. Antala s tým, že pokrytie tým narastie o štyri desatiny percenta.

„V budúcnosti plánujeme pokryť mesto Myjava, keďže tam je to slabšie. Spojíme tak Bratislavu cez Záhorie a Kopanice k Považiu,“ dodal na vypočutí I. Antala.

Rádio Sity

Aj po Rádiu Sity ostávajú voľné frekvencie a ako jediný o ne žiada aktuálny vysielateľ Sity Media. Ide o rovnaký prípad s končiacou platnosťou licencie ako pri Anténe Rock, teda v máji 2020.

Rada sa zástupcov vysielateľa pýtala na zosúladenie podielov programových typov, nakoľko v predložených dokumentoch nebol v súlade percentuálny podiel spravodajstva a publicistiky. Okrem toho bol program regionálne správy zaradený do oboch typov, čo nie je správne.

„Všetky výhrady boli doplnené v dodatočnom prepočte,“ uviedol vysielateľ. Problémom bolo, že sa v Rádiu Sity riadili prepočtami platnými v minulých rokoch.

Rádio Portus

O frekvencie má záujem aj nový projekt. Ide o Rádio Portus žiadateľa Michaela Schwarza. Vznikajúca rozhlasová stanica plánuje vysielať v lokalitách Námestovo a Žilina na frekvencii 88,2 MHz.

M. Schwarz má ambíciu zaradiť do vysielania rádia aj literárno-dramatické programy. „V slovenskom éteri je hlad po umení. Poslucháči, s ktorými sa stretávam, majú radi vysielanie na pokračovanie. Od detí, adolescentov až po dospelých,“ povedal M. Schwarz.

Na vypočutí ho doplnil aj slovenský spisovateľ Peter Glocko, ktorý má byť v Rádiu Portus dramaturgom. „Cítim tu dychtivosť ľudí počúvať pekné slovo a kto už vymyslí krajšie slovo ako spisovatelia, básnici či prekladatelia?“ uviedol P. Glocko s tým, že chce pri tvorbe umeleckého obsahu využiť svoje doterajšie skúsenosti.

Rádio Portus plánuje vysielať v Námestove a Žiline. Práve v krajskom meste má podľa M. Schwarza vzniknúť aj veľké rozhlasové štúdio.

Žiadateľ ráta s tým, že časom do vysielania okrem hudby a umeleckých programov zaradí aj reklamu. Poslucháčom chce ponúkať širokú škálu hudobných žánrov, medzi inými napríklad swing či ľudovky. Skladby bude preberať aj zo zahraničia.

Termín štartu rádia podľa M. Schwarza súvisí s tým, v akom horizonte sa podarí vybudovať potrebnú techniku. „V najideálnejšom prípade sa však ráta so spustením Portusu do jedného roka,“ dodal žiadateľ.

Mária Rádió

O tri frekvencie Rádia Anténa Rock má záujem spoločnosť Mirjam z Komárna. Ide o kmitočty 88,8 MHz Nitra, 89,0 MHz Rožňava a 89,1 MHz Lučenec.

Podľa oficiálnej žiadosti chce Mirjam odštartovať Mária Rádió zamerané najmä na náboženské programy vysielané v maďarskom jazyku. Zástupcovia spoločnosti však na verejné vypočutie Rady nedorazili.