Verejnoprávna RTVS žiada v jarnom výberovom konaní o štyri kmitočty pre Rádio Patria zamerané na vysielanie pre národnostné menšiny na Slovensku. Sú nimi 101,0 MHz Nitra, 98,7 MHz Nové Zámky a samostatne skoordinované 89,6 MHz Plešivec a 105,8 MHz Moldava.

Na vypočutí prehovoril generálny riaditeľ telerozhlasu Jaroslav Rezník. „RTVS dlhodobo pociťuje problém s pokrytím Rádia Patria najmä na Žitnom ostrove, aj keď sme popresúvali niektoré frekvencie, aby sme dohliadli na lepšie pokrytie pre všetky stanice, ktoré RTVS prevádzkuje,“ vysvetľoval členom regulátora.

O novú frekvenciu v Nových Zámkov má RTVS záujem aj napriek tomu, že Patria už jeden kmitočet v tomto meste má. Frekvencia, ktorá aktuálne zostala voľná po Rádiu Max má však podľa J. Rezníka lepšie parametre. Tou nitrianskou sa zas Patria dostane do obcí južne od krajského mesta.

Šéfa RTVS doplnil aj riaditeľ sekcie národnostného vysielania RTVS Attila Lovász, ktorý sa zameral na obsahovú stránku stanice. „Patria sa stala dominantným hráčom na národnostnom trhu. Prispieva to aj k pohode a lepšiemu pocitu domova občanov maďarskej národnosti,“ uviedol.

Dobrá dostupnosť maďarských staníc Kossuth Rádió a Retro Rádió na území Slovenska podľa A. Lovásza môže mať na Patriu negatívny dopad. „Neprináleží nám hodnotiť maďarských vysielateľov, ale pravdepodobne z hľadiska dobrých slovensko-maďarských vzťahov a inklúzie menšiny nie je pre Slovensko výhodná strata konkurenčnej pozície domáceho verejnoprávneho vysielateľa,“ opísal.

„RVR môže zásadne prispieť nielen k plneniu zákonných povinností RTVS v oblasti národnostného vysielania, ale aj k posilneniu konkurenčnej pozície domáceho, verejnoprávneho a vyrovnaného demokratického vysielateľa,“ zdôvodňuje žiadosť získať nové frekvencie A. Lovász.

Súpermi o frekvenciu je Europa 2 aj Jemné

O najsilnejšiu kilowattovú frekvenciu 98,7 MHz Nové Zámky, voľnej po Rádiu Max má záujem Europa 2. Na vypočutie prišiel Denis Roman, člen predstavenstva rovnomennej spoločnosti, ktorej patrí licencia na jeho vysielanie. V tomto prípade ide o duplicitné pokrytie.

„Vidíme tu priestor na získanie ďalších poslucháčov. Podľa našich odhadov by sme mohli získať približne 40-tisíc respondentov,“ vysvetlil D. Roman s tým, že Europa 2 má svojím formátom šancu stále rásť.

Radu zaujímal aj prístup Europy 2 k povinným kvótam na slovenské 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa