Licenčná rada udelila v apríli tohto roka výnimku z hrania povinného podielu slovenských pesničiek, prípadne takzvaných nových slovenských diel desiatim rádiám. Všetky výnimky sú však platné len do konca aktuálneho roka, regulátor sa chcel vyhnúť udeľovaniu „trvalých“ výnimiek, ktoré by stanice mohli teoreticky zneužiť a po ich získaní náhle zmeniť formát.
Aktuálne tak rozhlasoví vysielatelia majú priestor, aby regulátora požiadali opäť v prípade, že sa chcú vyhnúť povinnému hraniu slovenských piesní v novom roku. Urobiť tak podľa zákona môžu vtedy, ak dodržiavanie kvót je zameraním programovej služby „úplne vylúčené“. RVR v minulosti z toho dôvodu vyhovela najmä oldies staniciam respektíve žánrovo špecializovaným rádiám, ktoré sa orientujú na rockovú hudbu.
O výnimku už žiadajú dvaja
„Zatiaľ sme zaevidovali dve žiadosti: RTVS pre Rádio Regina a JOLIN, s. r. o., pre Rádio Plus,“ uviedla pre Mediálne.sk hovorkyňa Rady Lucia Jelčová.
Pri oboch staniciach pritom regulátor pred časom konštatoval nedodržanie zákonných kvót, pokiaľ ide o povinnosť vyhradiť 20-percentný podiel v rámci slovenskej hudby novým dielam, teda skladbám starším maximálne päť rokov. Rovnaký prehrešok evidovala licenčná rada aj v prípade Rádia Piešťany.
RTVS pre svoje Rádio Regina žiadala výnimku už v predošlom „kole“, u regulátora však nepochodila. Slovenský rozhlas to teda vyskúša opätovne.
Je pravdepodobné, že žiadať o výnimku budú znova aj stanice, ktoré ju majú pridelenú do konca roka. Všetky rádiá sa na licenčnú radu majú právo v tejto veci obracať opakovane. Platí to aj pre stanice, ktoré výnimky nedostali - Rada ich žiadosť musí posúdiť zakaždým, keď ju podajú, teda teoreticky aj „donekonečna“.
Zákon v tomto smere bližšie neupravuje proces podávania žiadostí o výnimku a nešpecifikuje ani dobu, počas ktorej sa regulátor musí vyjadriť. Rovnako neuvádza, že sa výnimky majú udeľovať na dobu určitú, mechanizmus vyplynul z rozhodovacej praxe regulátora.
„O výnimku môže požiadať každý vysielateľ, lehotu zákon nestanovuje – ako pre vysielateľov na podanie žiadosti, tak ani pre Radu na jej posúdenie,“ potvrdila L. Jelčová. „Žiadosti bude Rada pravdepodobne posudzovať priebežne podľa toho, ako budú prichádzať respektíve v závislosti od množstva inej agendy,“ dodala.
Expres požiada znova, Fun rádio nie
Dvojica najpočúvanejších komerčných rádií má k podaniu novej žiadosti odlišný prístup. Rádio Expres ani Fun rádio výnimku z kvót v prvom prípade nedostali, no kým trhový líder sa bude o jej získanie uchádzať opäť, Fun rádio sa na to nechystá.
„Opätovne požiadame Radu pre vysielanie a retransmisiu o udelenie výnimky,“ povedal PR manažér Expresu Igor Guttler. Najpočúvanejšia stanice nesúhlasí so štvrtinovým podielom slovenskej hudby vo vysielaní meraným medzi 6. – 24. hodinou ani 20-percentným podielom nových diel.
Rovnako odmietavý postoj ku kvótam ako celku má Fun rádio, ktoré však podľa všetkého v opätovnom požiadaní o výnimku nevidí šancu na úspech. „Na základe našich tohtoročných skúseností Rada nereflektovala na racionálne argumenty a naopak rozhodla selektívne – rôzne podmienky pre rôzne rádiá,“ zdôvodnil pre Mediálne.sk programový riaditeľ stanice Rasťo Dutka.
Komerčné rádiá sa do hodnotenia vplyvu zákona na ich podnikanie zatiaľ nechcú púšťať. „Dopad kvót si nedovolím hodnotiť po tak krátkom čase, nepovažoval by som to za profesionálne, keďže nedisponujem dátami. Predpokladám, že hodnotenia budeme schopní po roku-dvoch od nadobudnutia platnosti zákona,“ načrtol R. Dutka.
Rovnaký postoj má aj Expres. „Dopad kvót podľa nás nie je možné relevantne vyhodnocovať po vyše pol roku od zavedenia. Minimálna doba na vyhodnotenie je rok od zavedenia,“ uviedol I. Guttler. Expres však upozorňuje, že k navýšeniu kvót od januára príde bez toho, aby došlo ku kvalifikovanému vyhodnoteniu dopadu už existujúcich kvót.
Ústavný súd podnet prijal
Kvóty v slovenských rádiách rieši po podnete od generálnej prokuratúry aj Ústavný súd SR. Vec súd prijal na ďalšie konanie 21. septembra.
„V merite veci k dnešnému dňu rozhodnuté nebolo a momentálne ani nie je možné určiť presný termín jej prerokovania v pléne ústavného súdu,“ uviedla hovorkyňa ústavného súdu Martina Demčáková.
Podnet generálneho prokurátora uvádza možný rozpor zákona s viacerými článkami ústavy. V súvislosti s tým navrhovala prokuratúra aj pozastavenie účinnosti novely, čomu však ústavný súd nevyhovel.
Po schválení novely zákona o vysielaní a retransmisii musia súkromné rádiá od 1. januára 2017 vyhradiť vo svojom vysielaní v každom mesiaci 25 percent času slovenskej hudbe (v prípade staníc RTVS 35 percent). Zákon za slovenské dielo považuje pieseň, ktorej najmenej jeden autor hudby alebo najmenej jeden autor textu má alebo mal trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, alebo hudobné dielo s textom v slovenskom jazyku.
Zákon zároveň určuje, že z uvedeného štvrtinového objemu slovenskej hudby musí byť 20 percent takzvaných nových diel.
Do stanoveného podielu za jednotlivé kalendárne mesiace sa zarátavajú len hudobné diela odvysielané v čase od 6. do 24. hodiny. Zákonom určený podiel sa však vyrátava za celé vysielanie, čo rádiá núti v 18-hodinovom pásme púšťať ešte viac slovenských piesní, aby naplnili mesačnú kvótu. To sa vysielateľom nepáči, zmenu žiadali aj od samotného ministerstva.
Za nedodržanie povinností súvisiacich s kvótami zákon ukladá sankciu vo forme pokuty v rozpätí od 99 do 1 659 eur.