Rada eviduje žiadosti od menších staníc – Rádio One, Rádio One Rock a Rádio One Retro, uviedla pre Mediálne.sk hovorkyňa regulátora Lucia Jelčová. Ide o regionálne rádiá, ktoré spolupracujú na marketingovej a programovej úrovni.
Rádio One a Rádio One Rock, ktoré prevádzkujú rovnomenné eseročky, ako dôvod udelenia výnimky uvádzajú hudobné a programové zameranie rádií, ktoré by pri aplikovaní zákonnej úpravy museli výrazne zmeniť dramaturgiu.
V prípade Rádia One Retro, ktoré prevádzkuje spoločnosť Radio Rock, je argumentom formát rádia orientovaného na skladby 90. rokov minulého storočia, nakoľko podľa novely zákona má byť pätina slovenských diel novými dielami, čiže pesničkami, ktoré nie sú staršie ako päť rokov, čo sa s formátom rádia vylučuje, napísala stanica v žiadosti.
Rádio One Retro prezentovalo zámer žiadať o výnimku ešte počas vlaňajšieho výberového konania o voľné frekvencie. Podobný „problém“ naplniť kvótu nových piesní vo svojom oldies formáte môžu mať aj stanice ako Rádio Vlna či Rádio Best FM, ktoré takisto chcú žiadať o výnimku.
Licenčná rada sa v súčasnosti už pripravuje na monitorovanie dodržiavania podielov vo vysielaní slovenských rádií.
RVR aj dosiaľ monitorovala obsah v elektronických médiách, napríklad dodržiavanie povinných kvót na vysielanie európskej produkcie či vysielanie pre zrakovo a sluchovo postihnutých. Od apríla 2016 pribudne monitorovanie množstva vysielanej slovenskej hudby v rádiách.
Rada informovala, že pri sledovaní dodržiavania podielu slovenskej hudby v rozhlasovom éteri bude v prvom rade sledovať výkazy od vysielateľov.
„V prípade, že sa ukážu nepresné, rada môže vyčleniť časť pracovníkov, aby sledovali vysielanie rádií kontinuálne, čo je kapacitne náročné. Ako ďalšia možnosť by prichádzalo do úvahy využitie elektronického systému, pretože dnes už sú vyvinuté zariadenia aj sofvér, ktoré dokážu automaticky rozoznať pesničky a robiť štatistické výkazy. Táto možnosť je náročná z finančnej stránky,“ uviedla L. Jelčová.
Regulátor pripúšťa, že oba spôsoby monitoringu kladú nové nároky na činnosť rady, čo sa však pri návrhu novelizácie zákona o vysielaní a retransmisii nezohľadnilo, keďže podľa materiálov nemala mať dopad na štátny rozpočet.
Podľa zákona budú súkromné rádiá na Slovensku od 1. apríla vysielať minimálne 20 percent slovenských skladieb, pričom kvótu musia napĺňať na mesačnej báze a vo vysielaní medzi 6:00 - 24:00. Od roku 2017 povinný podiel stúpne na 25 percent. Pätina z hraných slovenských piesní musia byť nové diela - skladby staré maximálne päť rokov.