„Nechceme hrávať to, čo nám niekto prikazuje, chceme hrať MaXXimum muziky, ktorá sa páči nám a vám,“ píše Europa 2 na svojom webe a poslucháčov, ktorí nezachytili návrh ministerstva informuje o okolnostiach.

Maratón slovenskej hudby odštartovala stanica o 6. hodine ráno a potrvá až do polnoci. Hudobný výber pritom vonkoncom nie je zostavený podľa formátu Europy 2, zahŕňa aj produkciu, ktorú by cieľovka tohto rádia, teda mladí poslucháči, neočakávala – dopoludnia sa napríklad z éteru ozvala skladba Diridonda od Heleny Vrtichovej, Mandarinka Darinka či Do vody ma hoď od Braňa Mojseja.

„My naozaj nemáme nič proti dobrej slovenskej hudbe alebo slovenským interpretom. (...) Chceme len, aby ste z nášho éteru počuli to, čo doposiaľ, a to maXXimum muziky. Takej, aká sa páči vám a na akú ste u nás zvyknutí,“ pokračuje stanica vo vysvetlení s tým, že práve preto si dnes poslucháči „na protest môžu ‚vychutnať‘ deň slovenskej hudby“.

Podľa riaditeľky stanice Jitky Fürst neexistuje dôvod, prečo by mal zákon ešte nad rámec platnej licencie obmedzovať rádiá a diktovať im, koľko percent akej hudby majú hrať, najmä pokiaľ ide o komerčné stanice.

„Samozrejme, máme záujem hrať kvalitnú slovenskú hudbu, ktorá sa bude páčiť našim poslucháčom. Podľa toho vyberáme a nasadzujeme songy aj teraz. Ak nám niekto predpíše, koľko percent to musí byť, tak to môže za chvíľu hovoriť pekárom, aby vyrábali napríklad 80 percent tmavého pečiva, pretože je zdravšie,“ povedala pre Mediálne.sk s tým, že piatkový protest má prispieť k vyvolaniu širšej diskusie o tom, či sú kvóty dobrým riešením pre podporu domácej hudobnej scény a či naopak nie sú kontraproduktívne.

„Ak má štát záujem o ovplyvňovanie a výchovu verejnosti určitým smerom, nechce rešpektovať názor poslucháčov na hudbu, potom vidím možnú cestu v regulácii verejnoprávnych médií, nie tých, ktoré sú financované zo súkromných zdrojov a na svoj chod si musia samy zarobiť,“ pokračovala riaditeľka Europy 2, ktorá šéfuje aj českej sestre. V susednej krajine kvóty neplatia.

Komerčná štvorka sa vyjadruje podobne ako ostatné stanice v tom duchu, že hrá to, čo chcú počuť poslucháči. „Investujeme desaťtisíce eur ročne do hudobných testov. Každý týždeň testujeme aktívne kategórie songov a dvakrát ročne celú knižnicu. Vyberáme presne podľa vkusu poslucháčov, songy, ktoré hráme častejšie,“ vysvetľuje J. Fürst.

Europa 2 neuviedla, koľko slovenských piesní má vo svojom aktívnom katalógu. Rádio tvrdí, že podiel domácej hudby v jeho playliste je na úrovni 10 – 15 percent, čo sa približuje aj zvyšným najpočúvanejším staniciam.

PROTEST rádia Europa 2! 20 % slovenskej hudby v našom éteri? Nechceme hrávať to, čo nám niekto prikazuje,chceme hrať...

Posted by Europa 2 on 16. apríl 2015

Minimálne v súčasnosti toto číslo zrejme neplatí. Na základe hraných playlistov, ktoré zaznamenáva web Rádiá.sk, je podiel slovenských skladieb v rámci dňa či mesiaca výrazne nižší.

Vyplýva to aj z údajov Iniciatívy za slovenskú hudbu, ktorá podiely domácich piesní monitoruje vo vybraných obdobiach. Europe 2 namerala 30. marca podiel slovenských piesní 1,45 percenta a 20. januára 1,99 percenta.

„Pri nasadzovaní songov do éteru dokonca umelo nadržujeme tým, ktoré sú zo Slovenska, pretože sami chceme podporovať slovenských umelcov. Chceme kvalitnú slovenskú hudbu. Ak niekto bude umelo podporovať aj menej vydarenú tvorbu, slovenská produkcia sa tak bude odďaľovať svetovým hudobným trendom a definitívne sa odtrhne od konkurencieschopnosti s nimi,“ tvrdí J. Fürst .

Spomedzi rádií je reakcia Europy 2, vyjadrená zmenou playlistu a dočasným opustením formátu, najvýraznejšia. S návrhom novely zákona o vysielaní a retransmisii ale nesúhlasia ani ostatné stanice. (téme sa Mediálne.sk bude venovať v rozsiahlejšom článku).

Poslucháči na Facebooku reagujú rôzne, niektorí stanici fandia, iní sú aj kritickí. „Trošku zle vysvetlený protest, priatelia v Europa2. Štát chce rádiám stanoviť, aby dali väčší 20% priestor slovenskej hudbe, nie ktorú konkrétne máte hrať. Je na vás, hudobných dramaturgoch a aj poslucháčovi, čo si vyberie, vy to potom mate hrať. Je kopec kvalitnej slovenskej hudby, len by to chcelo trošku sa tomu povenovať a vybrať a nielen kopírovať denne playlisty ‚zo včera‘,“ napísal jeden z poslucháčov.

„S tým Kittnerom ste ma zastihli na ceste do BA a keď to začalo hrať, musel som zastaviť a vystúpiť z auta, lebo mi dekel vyrazilo niekam do trávy a musel som ho ísť hľadať, ale inak super forma protestu, držím palce,“ reagoval ďalší.