Pohyb Europy 2, ktorá preskočila o 6-tisíc poslucháčov Jemné, je prvou zmenou v poradí top 5 najpočúvanejších staníc po takmer ôsmich rokoch.

Ešte v 3. a 4. vlne 2010 sa Europa 2 dostala na piate miesto, keď predbehla Rádio Regina a odvtedy si pozíciu udržiavala. Na čísla Jemných, ktorým patrilo štvrté miesto, sa stanica v predošlých mesiacoch doťahovala. V 1. a 2. vlne 2018 sa prvý raz v histórii dostala pred ne.

Napriek pohybu v rebríčku nemusí byť reálny rozdiel v počte poslucháčov zásadný, za aktuálny posun dopredu vďačí Europa 2 16-tisícovému nárastu. Vzhľadom na typ merania ide o číslo, ktoré stále môže spadať do prirodzenej odchýlky: počúvanosť rádií sa u nás meria odhadom – spätne v deklaratívnom prieskume. 

Podľa aktuálnych výsledkov stanicu v prvom polroku počúvalo 7,4 percenta populácie, čo predstavovalo 329-tisíc denných poslucháčov. Medzi dvomi spojenými vlnami išlo o nárast o 0,3 percentuálneho bodu a medziročne o 0,4 bodu.

Na posun v rebríčku nepotrebovala Europa 2 svoje doterajšie maximum – v roku 2015 mala aj vyššiu počúvanosť (7,5 %). Stanica využila dlhodobý trend poklesu Jemných, ktoré zopakovali svoje doterajšie minimum 7,2 percenta, ktoré stanici nameral Median aj naposledy.

Medziročný pokles Jemných je kozmetický o 0,1 percentuálneho bodu. Stanicu orientovanú primárne na ženské publikum počúvalo denne v 1. a 2. vlne 2018 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa