Aktuálny prieskum agentúry Median SK hovorí o číslach počúvanosti za 4. kvartál minulého roka a 1. štvrťrok 2017. V spojenej vlne obhájilo pozíciu najpočúvanejšej stanice Rádio Expres, ktoré dosiahlo počúvanosť 19,2 percenta, čo znamená 860-tisíc poslucháčov v parametri „počúval včera“. Expres medzi dvomi spojenými vlnami klesol o desatinu percentuálneho bodu a medziročne o dve desatiny. 

Trhovou dvojkou je Rádio Slovensko. Počúvanosť verejnoprávneho okruhu bola 17,2 percenta, čo znamenalo 770-tisíc denných poslucháčov. Aj v prípade tejto stanice ide o pokles v porovnaní s predošlým meraním – o 0,2 percentuálneho bodu a o tri desatiny medziročne. 

Denná počúvanosť rádií v 4. a 1. vlne 2017
Create column charts

Fun rádio dosiahlo počúvanosť 11,2 percenta, teda rovnakú ako pred rokom. Zodpovedalo to 500-tisíc poslucháčom v univerzálnej cieľovej skupine. Prvý raz za tento a vlaňajší rok dokázalo Fun rádio nepatrne rásť – v tomto prípade o 0,2 percentuálneho bodu medzi dvomi spojenými vlnami. 

Poradie sa nemenilo ani na ďalších priečkach – štvorkou trhu sú Jemné s počúvanosťou 7,2 percenta, teda 323-tisíc poslucháčmi. Jemné klesajú nepretržite od začiatku vlaňajška. Medziročný pokles je o 0,3 percentuálneho bodu, v porovnaní s predošlými vlnami o jednu desatinu. 

V tesnej blízkosti za Jemnými sa drží Europa 2 ako päťka trhu s počúvanosťou 7 percent, čo zodpovedá 315-tisíc poslucháčom. Ani trend tejto stanice nie je pozitívny, naposledy jej počúvanosť rástla v roku 2015. Medziročne klesla o 0,3 percentuálneho bodu, medzi vlnami o dve desatiny. 

Medziročne naopak rástli tri stanice z druhej časti top desiatky. Rádio Regina dosiahlo počúvanosť 6,4 percenta (285-tisíc ľudí), medziročne o 0,2 percentuálneho bodu viac. Medzi dvomi spojenými vlnami ale kleslo o tri desatiny bodu. 

Týždenná počúvanosť rádií v 4. a 1. vlne 2017
Create column charts

Najvýraznejšie si oproti minulému polepšilo Rádio Vlna, ktoré počúvalo denne 5,7 percenta obyvateľov, čo zodpovedalo 253-tisíc poslucháčom. Medziročne Vlna rástla o 1,5 percentuálneho bodu, v porovnaní s predošlým meraním o desatinu.

Medziročný nárast eviduje aj deviate Rádio Anténa Rock s počúvanosťou 2,5 percenta (113-tisíc poslucháčov). Oproti vlaňajšku je to nárast o 0,2 percentuálneho bodu, medzi dvomi spojenými vlnami ide o nezmenený výsledok. 

V užšej cieľovej skupine 14 – 54 je poradie počúvanosti staníc odlišené – vedie takisto Expres, po ňom nasleduje Fun rádio, Europa 2, Rádio Slovensko a Jemné. 

Trhový podiel v najširšej cieľovke 14 – 79 má najvyšší spomedzi staníc Expres – 21,8 percenta. Fun rádio bolo na hodnote 12 percent, zostávajúce stanice zo skupiny Fun Media Group a RegioMedia mali sumárny share 1,1 percenta.

Skupina Radio Services po zarátaní podielov Jemných, Europy, Rádia Vlna a Rádia Anténa Rock mala trhový podiel 24,4 percenta. Slovenský rozhlas so svojimi okruhmi dosiahol share 32,8 percenta. 

Trhový podiel staníc
Create pie charts