Aktualizácia: Frekvencia 95,2 MHz Nitra zostáva Rádiu Okey. Rozhodol tak na dnešnom pojednávaní senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Zamietol tak odvolanie spoločnosti Tam Art Productions, ktorá je držiteľom licencie na vysielanie rádia Jemné melódie.

Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodla v máji 2007 o odňatí licencie spoločnosti N-Rádio. Vo výberovom konaní medzi troma uchádzačmi potom Rada pre vysielanie rozhodla 6. novembra 2007 o pridelení tejto frekvencie pre spoločnosť Okey Rádio, žiadosti spoločností Tam Art Productions (Rádio Jemné melódie) a Maxmedia (Rádio Max) zamietla. Jemné melódie sa odvolali. "Dnešný výrok Najvyššieho súdu SR vnímame ako potvrdenie správnosti nášho rozhodnutia," povedal pre TASR zástupca Kancelárie rady pre vysielanie Miroslav Lukáč.

Na frekvencii 95,2 MHz vysielalo od 11. decembra 1993 nitrianske N-Rádio. Aj to dnešným rozhodnutím už definitívne patrí do zoznamu bývalých regionálnych rádií na Slovensku.

 


Zverejnené 5. augusta:

Najvyšší súd rozhodol, nitrianske frekvencie, ktoré chceli Jemné melódie, dostane Okey

O lukratívnej ženevskej frekvencii 95,2 MHz po nitrianskom N-Radiu rozhodne na budúci týždeň Najvyšší súd SR na pojednávaní 12. augusta. Už teraz je však jasné, že frekvenciu po regionálnom, v minulosti úspešnom rádiu získa multiregionálna stanica Okey, prípadne Jemné Melódie, ktoré ako neúspešný uchádzač vo výberovom konaní podali odvolanie voči rozhodnutiu Rady pre vysielanie a retransmisiu na Najvyšší súd SR.

Bývalé regionálne N-Radio je v konkurze. Okresný súd v Nitre začal konkurzné konanie aj voči jeho konateľovi Jaroslavovi Dóczymu ešte 9. júna. Viac informácií.

Najvyšší súd rozhodol, nitrianske frekvencie, ktoré chceli Jemné melódie, dostane Okey

Nejasný je osud ďalších dvoch regionálnych rádií - Dúha v Dubnici a Fajn v Žiline. Rádio Dúha porušilo ustanovenia zákona 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii pri prevode obchodných podielov, preto mu Rada pre vysielanie odobrala licenciu na vysielanie, voči čomu sa odvolali na Najvyšší súd SR.

Rádio Fajn požiadalo o odňatie licencie, Rada ho vyzvala na doplnenie podania. Obe rádiá na pridelených frekvenciách v súčasnej dobe nevysielajú, naposledy koncom roka 2007 plánovali spojenie do projektu Fajnová Dúha. Ich frekvencie pôjdu zrejme do výberového konania. Či ich dostane potenciálny regionálny vysielateľ alebo padnú do siete multiregionálych rádií, ukážu najbližšie mesiace.

Najvyšší súd rozhodol, nitrianske frekvencie, ktoré chceli Jemné melódie, dostane Okey

Regionálne rádiá mali v rokoch 1998-2003 najúspešnejšie obdobie, keď ich počúvanosť bežne prekračovala 100 tisíc poslucháčov (Rádio Východ, N-Radio, Kiks, Rebeca). To obdobie však už pominulo, vo výsledkoch počúvanosti rádií za prvý štvrťrok 2008 je najlepším bojnické Rádio Beta s dennou počúvanosťou 28 tisíc poslucháčov.

Najvyšší súd rozhodol, nitrianske frekvencie, ktoré chceli Jemné melódie, dostane Okey

Trinásťročné obdobie a súčasný stav hodnotí riaditeľ rádia Štefan Kurušta. "Naše rádio pôsobí v regióne Hornej Nitry od januára 1995, za toto obdobie si získalo stabilizovaný počet svojich poslucháčov, o čom svedčí aj pravidelný prieskum počúvanosti. Momentálne pracujeme na vylepšení signálu pokrytia nášho jestvujúceho druhého vysielača v Trenčíne (104,3 MHz)."

Zánikom v minulosti známych regionálnych rádií je dnes najstarším regionálnym vysielateľom žilinské Rádio Frontinus. Vysiela od novembra 1993. Jeho riaditeľ Rudolf Podkrivacký hodnotí takmer 15-ročnú činnosť rádia.

Najvyšší súd rozhodol, nitrianske frekvencie, ktoré chceli Jemné melódie, dostane Okey

"Frontinus vysiela na troch frekvenciách (Žilina, Čadca a Martin), čím pokrýva väčšiu časť žilinského kraja. Radi by sme zlepšili pokrytie na Orave a Liptove. Rádio Frontinus je po Fun Radiu najdlhšie vysielajúcou súkromnou rozhlasovou stanicou na Slovensku. Rádio si vždy uchovalo nezávislosť svojho spravodajstva a publicistiky. To hlavné, Frontinus mal vždy pomerne početnú a stabilnú poslucháčsku základňu."

Na Slovensku dnes vysiela 27 súkromných rozhlasových staníc. Tie sa delia do troch skupín: multiregionálne (12), regionálne (9) alebo lokálne (6). Prechodom na digitálne vysielanie sa situácia zmení, frekvencií bude k dispozícii možno viac ako žiadateľov. To však bude až od roku 2012.