Titul najúspešnejšieho kolektívu si zo súťaže po prvýkrát od svojho vzniku odnieslo rádio ŠtuRKo z Košíc. Autorom najlepšej samostatnej nahrávky celej súťaže je rádio PaF z Prešovskej univerzity v Prešove, a to za svoje živé vysielanie relácie Retroparáda.
Na Rádiorallye 2016 sa zúčastnilo vyše 120 mladých rozhlasákov, ktorí spolu s odbornou porotou počúvali a hodnotili 160 nominovaných nahrávok. Šlo o rôzne rozhlasové útvary, ukážky z vysielania či vlastné reklamy a džingle.
Súčasťou súťaže bola aj kategória Fonorallye, v rámci ktorej majú súťažiaci na mieste vytvoriť nahrávku podľa vyžrebovanej kategórie. Táto kategória je obzvlášť dôležitá, pretože si redaktori reálne vyskúšajú, ako to prebieha v teréne a vytvorený materiál musia spracovať do finálnej podoby.
„Tento rok malo spracovanie reportáží, montáží či ankiet dostatočnú úroveň. Mnohé nahrávky si viem reálne predstaviť v ktoromkoľvek profesionálnom médiu“, povedala pre Mediálne.sk členka odbornej poroty, redaktorka rádia Košice Ivana Bajerová.
Rádiá sa neustále zlepšujú
Dvanásty ročník súťaže prekvapil najmä tým, že sa študentské rádiá pustili aj do vážnejších a aktuálnych tém ako napríklad štrajk učiteľov, parlamentné voľby 2016 alebo do historických tém, čo ocenili organizátori z Asociácie členov a sympatizantov IRŠ, ale aj odborná porota.
Rádiá taktiež čoraz viac pracujú so zvukmi a uvedomujú si, že rozhlasové vysielanie nie je len o rozprávaní do mikrofónu. „Rádiá pochopili, že rôzne iné zvuky dokážu posilniť zážitok či vytvoriť u poslucháča emóciu,“ dodal riaditeľ asociácie Daniel Gašpierik.
Súťaž organizovala Asociácia členov a sympatizantov IRŠ spolu s rádiom K2 Juhočeskej univerzity. Šlo tak o prvý ročník v histórii súťaže, ktorý sa nekonal na Slovensku. Členovia rádia K2 si pre súťažiacich pripravili aj sprievodný program v podobe prehliadky mesta a tamojšieho pivovaru. Výlet bol tohtoročnou novinkou podujatia a mal by sa stať súčasťou aj budúcich ročníkov.
„Je to príležitosť pre súťažiacich trochu spoznať mesto a priestor, kde sa súťaž realizuje,“ priblížil riaditeľ Asociácie členov a sympatizantov IRŠ Daniel Gašpierik.
Budúci rok sa súťaž presunie opäť na Slovensko, a to do Žiliny, kde sa úlohy hostiteľa chopí rozhlasové štúdio Rapeš.