Štát nemá diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať. Ministerka kultúry (MK) SR Natália Milanová (OĽANO) to uviedla v reakcii na kritiku, ktorá sprevádza návrh zrušenia povinných kvót pre slovenskú hudbu vo vysielaní súkromných rádií. Zmena má nastať prijatím nového zákona o audiovizuálnych službách, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Rezort je otvorený diskusii

Milanová zdôraznila, že MK generálne neruší podiel slovenskej hudby v rádiách. „Ostanú zachované v rádiách RTVS, a to vo výške 35 percent, tak ako doteraz," uviedla ministerka, ktorá úlohu podpory domácej tvorby vidí práve v činnosti RTVS.

Ministerka pripomína, že prehodnotenie povinných kvót slovenskej hudby vo vysielaní rádií spomína aj programové vyhlásenie vlády. Uisťuje zároveň, že rezort je otvorený diskusii k tomuto návrhu v rámci medzirezortného pripomienkového konania. „Budeme sa zaoberať všetkými vznesenými pripomienkami."

rádio
Neprehliadnite

RVR avizuje flexibilnejšie prideľovanie frekvencií na rozhlasové vysielanie

Umelci spustili petíciu

Podanie hromadnej pripomienky oznámili umelci, hudobníci i publicisti, ktorí zároveň spustili petíciu na podporu hromadnej pripomienky. Kritizujú v nej neodôvodnené zrušenie kvót pre súkromné rádiá, čo podľa nich vyústi do zníženia podielu slovenských pesničiek v rozhlasovom vysielaní. „Ponechanie kvóty len u verejnoprávneho vysielateľa v zmysle návrhu MK nedokáže naplniť stanovené ciele zákonodarcu s ohľadom na množstvo vysielateľov pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Navyše, zavedením takéhoto diskriminačného opatrenia by nastala situácia, že slovenské hudobné diela by boli vysielané prevažne len na verejnoprávnych rozhlasových okruhoch s relatívne špecifickým okruhom poslucháčov," argumentujú autori pripomienky a signatári petície.

Poukazujú zároveň na pozitívny efekt pre autorov a interpretov a samotnú domácu tvorbu, ktorý znamenalo zavedenie povinného podielu v apríli 2016. Argumentujú i tým, že podobná, percentuálne ešte zvýšená podpora domácej hudobnej scény, funguje vo viacerých európskych krajinách, navyše jej opodstatnenosť uznal aj Ústavná súd SR.

Exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas-SD) považuje iniciatívu MK za barbarský návrh a vníma ho ako Milanovej ďalšie poškodenie umeleckej obce. „Vyzývam ministerku, aby sa stretla so slovenskými hudobníkmi a producentmi a až potom prijala toto brutálne rozhodnutie," zdôraznila Laššáková, ktorá zvažuje aj o zvolaní mimoriadneho rokovania Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

Nastavenia nie sú spravodlivé

Podmienky, v ktorých boli zavedené kvóty pre slovenskú hudbu v rozhlasovom vysielaní, boli úplne iné, ako sú tie v súčasnosti. Pred štvrtkovým (14.10.) rokovaním vlády to v súvislosti s diskusiou, týkajúcou sa zrušenia kvót vo vysielaní súkromných rádií, povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

„Bolo by potrebné sa pozrieť aj na to, či cieľ, s ktorým boli kvóty zavádzané, bol aj naplnený," poznamenala. Podľa nej ani v prostredí EÚ nie je jednotný názor na povinný podiel pre domácu tvorbu. „Áno, sú krajiny, kde fungujú, máme však aj príklady, ktoré nám hovoria, že tie nastavenia nie sú spravodlivé,“ povedala s odkazom na výstupy Európskej komisie, týkajúce sa opatrenia v Írsku.