Člena vládnej strany Smer-SD si do svojej pravidelnej relácie pozval 6. decembra moderátor Vlado Franc. S politikom rozprával o jeho poslucháčskych preferenciách, ale priestor dostala aj téma schválených kvót v slovenských rádiách. Súkromné stanice budú musieť od januára 2016 vyhradiť 20 percent vo vysielaní domácim skladbám, o rok neskôr sa kvóta zvýši na 25 percent.
„Skúsili sme ísť najprv cestou dobrovoľnosti, či by predsa len rádiá neskúsili hrať viac slovenskej hudby. Nestalo sa tak napriek prísľubom rôzneho charakteru. Pristúpili sme k zákonu, ktorý nie je v Európe ojedinelý,“ vysvetlil moderátorovi M. Maďarič, podľa ktorého sa podiel domácej hudby v komerčných rádiách pohybuje na úrovni okolo desiatich percent, čo je málo.
„Ja to považujem za správny krok, možno sa niekomu bude zdať, že je to vnucovanie, ale nepovažujem to za nič hrozné ani diskvalifikujúce, ak sú tri štvrtiny zahraničné piesne a štvrtina v slovenskom rádiu je hudba slovenská,“ pokračoval minister, odkazujúc na podobnú legislatívu v Poľsku, Maďarsku či vo Francúzsku.
V relácii spomenul M. Maďarič aj iniciatívu Europy 2, ktorá po predstavení návrhu kvót v rámci „protestu“ hrala celý deň iba slovenské piesne, pričom zámerne vyberala aj rôzne „špeciality“ typu Braňo Mojsej a Mandarinka Darinka.
„Tá odozva bola taká, že nebol jeden negatívny hlas a drvivá väčšina ľudí si žiadala, aby pokračovali v takomto vysielaní aj v iné dni,“ poznamenal minister s tým, že reakcie poslucháčov sledoval na internete.
V nedeľnej hodinovej relácii Slovenského rozhlasu, kde si piesne vyberá hosť, dal M. Maďarič zahrať napríklad skladbu od Anny Veselovskej, účastníčky televíznej súťaže Hlas Česko Slovenska.
„To je presne ten príklad dobrej speváčky s dobrými autormi, ale keďže sa tá slovenská hudba nepúšťa, tak zapadla. Sú aj ďalší talentovaní speváci, speváčky, skupiny, ktoré vytvorili veci a vydali cédečká, ale keď proste tie naše najpočúvanejšie rádiá nepúšťajú slovenskú hudbu, potom sa do dnešných desiatich percent dostanú ti overení, na ktorých sú ľudia zvyknutí a v rádiách nie sú ochotní trochu experimentovať a dať priestor mladým,“ načrtol minister.
V. Franc moderátora konfrontoval aj s pasážou v novele, ktorá určuje nielen povinný podiel domácich diel v éteri, ale aj minimálne pätinové zastúpenie nových piesní, teda skladieb starých maximálne päť rokov.
„V tomto prípade má zákon za cieľ, aby to neboli len notoricky známe hity, ale aby hudobní dramaturgovia v rádiách trošku pracovali a aby dávali príležitosť novým hudobníkom, spevákom. Pretože, čo si budeme hovoriť. To, či sa niečo stane obľúbenou skladbou, často spôsobuje aj to, či to bude hrané. Veľa dobrej hudby v podstate zapadlo v posledných dekádach, lebo ju rádiá nehrali,“ zdupľoval M. Maďarič.
Rádiá medzičasom prijatú novelu označili za zásah do slobodného podnikania a menenie pravidiel počas hry. Na ich stranu sa postavila napríklad generálna prokuratúra. Zákon je však v platnosti, podpísal ho prezident.
Niektoré stanice už deklarovali, že sa so žiadosťou o udelenie výnimky budú uchádzať na Rade pre vysielanie a retransmisiu. Tá je jediným orgánom, ktorý o prípadnom schválení výnimky môže rozhodnúť.
Koncom novembra regulátor informoval, že tak ešte neurobil žiadny z vysielateľov. Prechodné obdobie, kedy o výnimku môžu žiadať, potrvá do apríla 2016. Urobiť tak môžu stanice, ktoré si myslia, že uplatnenie kvót je „z dôvodu zamerania ich rozhlasovej programovej služby úplne vylúčené“.