Predstavenstvo liberálnej rozhlasovej stanice Echo Moskvy väčšinou hlasov rozhodlo o likvidácii stanice a jej webu, uviedlo dnes rádio na svojej internetovej stránke. O dva dni skôr úrady zakázali vysielanie Echa - spolu s nezávislou internetovou televíziou Dožď - kvôli tomu, ako tieto médiá informovali o ruskej invázii na Ukrajinu. Ruské úrady podľa denníka Kommersant tiež požiadali spoločnosť Google, aby zrušil aplikáciu stanice.

Snaha o nezávislosť

Stanica začala vysielať v auguste 1990 a o rok neskôr ako jedna z mála vystúpila proti komunistickému pokusu o prevrat vo vtedajšom Sovietskom zväze. V dobách najväčšej slávy mala stanica podľa dostupných údajov viac ako dva milióny poslucháčov v Moskve a sedem miliónov v celom Rusku. Pritom patrila k najčastejšie citovaným ruským rozhlasovým staniciam.

V poslednej dobe 66 percent akcií spoločnosti, ktorej stanica patrí, vlastní mediálny holding pološtátneho plynárenského gigantu Gazprom. Napriek tomu redakcia ďalej usilovala o zachovanie nezávislosti; podľa zákona nemajú zriaďovatelia či akcionári právo zasahovať do redakčnej politiky a status stanice určoval, že o redakčnej politike smie rozhodovať výlučne šéfredaktor. „Nie sme opoziční, ale spravodajské rádio," hovorieval šéfredaktor Alexej Venediktov.

Lživé správy

V utorok úrady vysielanie stanice zastavili. Ruská generálna prokuratúra uviedla, že Echo Moskvy a televízie Dožď na svojich internetových stránkach zverejnili „materiály s výzvami na extrémistické aktivity a lživé správy o postupe ruskej armády" na Ukrajine.

Venediktov uviedol, že obvinenia prokuratúry „nevychádzajú zo žiadnych príkladov, zo žiadnych dôkazov, sú neopodstatnené a znamenajú urážku novinárov a občanov v Rusku". Dodal, že stanica sa proti rozhodnutiu bude brániť na súde. „Vidíme v tom... zavádzaní cenzúry, čo priamo zakazuje ruská ústava," povedal jeden z najznámejších ruských žurnalistov.

Tlak na médiá

Ruské vedenie a oficiálne ruské médiá nazývajú ruský útok na západného suseda „špeciálnou vojenskou operáciou" na Ukrajine.

Nezávislé médiá čelia v Rusku stále väčšiemu tlaku, ktorý sa vystupňoval po ruskom vojenskom vpáde na Ukrajinu z minulého štvrtka. Ruské úrady sa vyhrážajú nezávislým médiám uzavretím, pokiaľ nebudú dodržiavať oficiálnu spravodajskú líniu a budú o ruskom útoku informovať ako o „invázii" alebo „vojne".

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie