Median sa ľudí na kvóty pýtal už v predošlom prieskume, termín dát prebiehal vlani od konca júna do polovice septembra, teda v čase, keď pri kvótach platilo prechodné obdobie – v ňom hrali komerčné rádiá povinne 20 percent domácich piesní a Slovenský rozhlas 30 percent. Výsledky mohlo ovplyvniť aj to, že kvóty boli v platnosti len pár mesiacov.
Z 2 073 respondentov vo veku 14 – 79 rokov sa 41,9 percenta opýtaných vyjadrilo, že nezaznamenalo zavedenie kvót na slovenskú hudbu. Zvyšok respondentov ich registruje.
Súbor 58 percent respondentov, ktorí kvóty vnímajú, odpovedal následne na otázku, aký postoj majú k nariadenému podielu slovenských piesní v rádiách.
Najviac respondentov sa vyjadrilo v duchu, že chápe dôvod zavedenia kvót a aj ich podporuje. Z celkového počtu opýtaných to bolo 21,7 percenta.
Naopak kvóty chápe a nepodporuje 10,1 percenta opýtaných. Ďalších 7,7 percenta respondentov kvóty nepodporuje a ani ich nechápe. Až takmer 18 percent respondentov uviedlo, že na kvóty nemá názor respektíve sú im jedno.
Median sa v prieskume pýtal poslucháčov, ktorí kvóty registrujú, aj na to, aký vplyv malo ich zavedenie na počúvanie rádia.
Výrazná väčšina uviedla, že rádio počúva rovnako ako predtým – až vyše 48 percent, teda polovica z celej prieskumnej vzorky. Že menej počúvajú rádio, uviedli tri percentná respondentov, naopak tých, čo počúvajú viac, je 6,1 percenta.
Napokon sa agentúra v prieskume pokúšala aj zistiť, aký je ideálny objem slovenských piesní v éteri podľa predstáv celého súboru respondentov. Konkrétna otázka znela „Koľko z desiatich odohratých pesničiek v rádiu by malo byť slovenských?“.
Najviac respondentov sa pridalo k odpovedi, že päť, teda polovica – 22,7 percenta. Druhá v poradí bola možnosť tri pesničky (11,9 percenta), tretia štyri pesničky (10,6 %).
Podľa celkového rozloženia odpovedí si maximálne štyri slovenské pesničky z desiatich želá 42,3 percenta opýtaných, maximálne štyri zahraničné 33,8 respondentov.
Na základe výsledkov sa dá konštatovať, že respondenti sú za to, aby bolo vo všeobecnosti v rádiách viac zahraničnej hudby ako slovenskej. V prieskume sa však viacero opýtaných vyjadrilo aj za ešte viac slovenskej hudby, ako aktuálne určovala legislatíva v prechodnom období.
Samotné rádiá dlhodobo zavedené kvóty hudby kritizujú a označujú ich za protiústavné. S podnetom sa obrátili na generálneho prokurátora, ten podnet posunul Ústavnému súdu. Niektoré stanice majú od licenčnej rady udelené výnimky platné na rok 2017. Ide o deväť staníc.