Dočasná pracovná skupina zriadená Ministerstvom kultúry SR, ktorá sa zaoberá riešením financovania RTVS, sa zhodla na odporúčanom zvýšení úhrady za služby verejnosti. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník o tom informoval členov Rady RTVS na stredajšom rokovaní orgánu dohľadu verejnoprávneho média. ,,Odporúčaná výška tzv. koncesionárskeho poplatku pre fyzické osoby podľa záverov komisie je 8,50 eura," spresnil Rezník. Návrh má k dispozícii podľa jeho slov ministerstvo kultúry ako podklad pre ďalší legislatívny proces.

Predseda vlády Igor Matovič na sociálnej sieti napísal, že koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú. Matovič reagoval, že koncesionárske poplatky roky kritizovali ako neférovú rovnostársku daň. ,,Takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje," napísal premiér.

Na snímke nápis na budove RTVS v Mlynskej doline. Bratislava, 16. júla 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

RTVS odmieta Čekovského tvrdenia, reči o Rezníkovom plate sú vraj prvoplánovo účelové

RTVS dlhodobo poukazuje na to, že výška úhrady je jedna z najnižších v rámci EÚ a 17 rokov sa nemenila. Predstavitelia RTVS upozorňujú, že pri zachovaní koncesionárskych poplatkov ako základného zdroja príjmu nemožno so súčasnou výškou úhrady - 4,64 eura za jednu domácnosť odoberajúcu elektrinu, garantovať do budúcnosti nielen rozvoj a modernizáciu, ale ani základné zákonné úlohy verejnoprávneho média.

Dočasnú pracovnú skupinu pre stabilizáciu verejnoprávneho vysielateľa zriadila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Experti majú za sebou už viacero rokovaní, na ostatnom mali už formulovať konkrétne návrhy legislatívnych riešení. Ministerstvo kultúry (MK) SR počas leta avizovalo prípravu novely týkajúcu sa úpravy modelu finacovania RTVS, na portáli právnych predpisov vydalo predbežné oznámenie. Cieľom zákonnej úpravy je podľa rezortu vytvoriť optimálne podmienky na naplnenie zákonných úloh, modernizáciu a zvyšovanie kvality poskytovaných služieb pri zachovaní verejnoprávnosti a nezávislosti RTVS.