Vďaka umelej inteligencii sa hlas významného českého speváka Karla Gotta vrátil do éteru. Deň pred jeho nedožitými 84. narodeninami, zaznel v projekte Českého rozhlasu Gott navždy. Ide o prvý počin v Česku, kedy je hlas vytvorený umelou inteligenciou zapojený do literárne dramatického diela, informuje portál iDnes.

Na slávnostnej premiére projektu v štúdiu S1 zazneli prvé vety, v ktorých hlas Karla Gotta, vytvorený umelou inteligenciou, popisoval prípravy svojich pamätí. Odmalička túžil, aby text bol čítavý a takmer beletristický, aby bol čo najúprimnejší voči čitateľom. Táto špeciálna nahrávka odvysielaná na Českom rozhlase Dvojka vytvorila pôsobivú ilúziu, ako by bol spevák späť.

Český rozhlas pri príprave projektu spolupracoval s agentúrou Karel Gott Agency a vedcami zo Západočeskej univerzity v Plzni. „Projekt Gott navždy realizujeme v rámci osláv 100. výročia od zahájenia pravidelného rozhlasového vysielania u nás. V Česku aj v európskom meradle je tento projekt, vďaka ktorému poslucháči počujú v rozhlasovom éteri prostredníctvom umelej inteligencie opäť hlas Karla Gotta, úplne výnimočný. Český rozhlas tak verejnosti dokazuje, že je nielen inštitúciou s bohatou históriou, ale aj moderným médiom určujúcim trendy v oblasti technológií a inovácií,“ uviedol generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral. Umelá inteligencia načítala približne 16-tisíc slov.

Pre Český rozhlas vyvinula digitálny hlasový odtlačok vedecká spoločnosť SpeechTech v spolupráci s Výskumným centrom Nové technológie pre informačnú spoločnosť Západočeskej univerzity v Plzni.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Na jojke už čoskoro štartuje nový seriál Nemocnica.
Neprehliadnite

Nela Pocisková odchádza po troch rokoch z jojkárskej Nemocnice, dôvodom je nový projekt