Dočasná šéfka americkej Agentúry pre globálne médiá (Usage) kelu Chaová, ktorú do funkcie vymenoval pred niekoľkými dňami nový americký prezident Joe Biden, v piatok odvolala šéfov Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda (RFE / RL) a ďalších dvoch staníc, ktorí mali blízko k exprezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informujú o tom americké médiá. Už o deň skôr pritom skončili tiež Trumpovi naklonení šéfovia Hlasu Ameriky a kancelárie pre vysielanie na Kubu.

Usage prevádzkuje rad rozhlasových staníc, ktorých poslaním je vysielať nezávislé spravodajstvo do krajín mimo USA. Agentúra prevádzkuje okrem RFE / RL a Hlasu Ameriky (VOA) tiež Rádio slobodná Ázia a vysielanie na Blízky východ (Middle East Broadcasting Network).

KK8 Washington - Americký prezident Joe Biden sa pripravuje podpísať prvé dokumenty v Oválnej pracovni Bieleho domu 20. januára 2021 vo Washingtone.  Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie. Celkovo podpísal dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine. FOTO TASR/AP 
President Joe Biden pauses as he signs his first executive orders in the Oval Office of the White House on Wednes
Neprehliadnite

Biden tvrdí, že Trump mu v Oválnej pracovni zanechal „veľmi veľkorysý" list

Všetkých nedávno odvolaných dosadil do funkcie Trumpom menovaný exšéf Usage Michael Pack, ktorý odstúpil na Bidenov nátlak len pár hodín po tom, čo sa demokratický prezident v stredu ujal moci. Packove osemmesačné vedenie Usage sprevádzali početné kontroverzie, mnohí ho kritizovali za to, že vykonáva ideologicky motivované personálne zmeny vo vedení staníc s cieľom premeniť ich v propagandistický nástroj Trumpovej administratívy. Pack zase tvrdil, že chce z ich spravodajstva vymiesť údajné protitrumpovské zamerania.

Protivládny protest pred parlamentom
Neprehliadnite

Trump skončil, no trumpizmus ostáva. Aj na Slovensku – v podobe Matovičovho vládnutia

Chaová v piatok odvolala šéfov RFA / RL Teda Lipiena, Rádia slobodná Ázia Stephena Yatesa a riaditeľku vysielania na Blízky východ Victoriu Coatesovú. Všetky tri do funkcie dosadil Pack v decembri.

Vo štvrtok pritom skončil takisto riaditeľ Hlasu Ameriky Robert Reilly, jeho zástupkyňa Elizabeth Robbinsová a šéf kancelárie pre vysielanie na Kubu Jeffrey Shapiro.

EBE 1 Washington - Na snímke americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie, na ktorej informoval o plánoch týkajúcich sa autorizácie a distribúcie vakcíny proti koronavírusu a možného lockdownu, takmer pripustil, že v Bielom dome už nebude veľmi dlho v piatok 13. novembra 2020. FOTO TASR/AP
President Donald Trump listens attends an event on Operation Warp Speed in the Rose Garden of the White House, Friday, Nov. 13, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump zbavil svojich súčasných aj bývalých spolupracovníkov etickej prísahy

Podľa médií zatiaľ nie je jasné, či sa odvolaní šéfovia pokúsia rozhodnutie Chaovej súdne napadnúť. Od začiatku tohto roka vstúpili do platnosti nové pravidlá, ktoré riaditeľom jednotlivých staníc prevádzkovaných Usage garantujú ochranu pred svojvoľným prepustením.

Odvolaný šéf VOA Reilly pritom čelil v poslednom týždni tiež kritike kvôli tomu, že nariadil preradiť na inú pozíciu reportérku stanice v Bielom dome, ktorá sa pokúšala položiť nepríjemné otázky bývalému šéfovi americkej diplomacie Mikovi Pompejí. Pack je bývalým spolupracovníkom Trumpovho niekdajšieho politického stratéga Steva Bannona a tvorcom konzervatívne zameraných dokumentárnych filmov. Očakávalo sa, že proti nemu Biden po nástupe k moci zasiahne.