V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Rada pre vysielanie dnes v rámci jesenného výberového konania vypočula uchádzačov o osem voľných frekvencií na terestriálne rozhlasové vysielanie. Verejné vypočutia prebiehali v sídle rady od 10:00 do 12:30, každý žiadateľ mal na svoju prezentáciu vyhradených 15 minút.

Ako prví pred licenčnú radu predstúpili zástupcovia Rádia Expres - generálna riaditeľka Eva Babitzová a technický riaditeľ František Maron so žiadosťou o pridelenie lukratívnej ženevskej frekvencie 94,2 MHz Poprad - Kráľova hoľa. Babitzová argumentovala slabým pokrytím Expresu v danej lokalite a snahou o racionalizáciu a zefektívnenie siete vysielačov. "Vzhľadom na našu líderskú pozíciu na trhu a záujem poslucháčov by sme mali byť prví na rade pri rozhodovaní o pridelení tejto frekvencie," povedala šéfka Expresu. Frekvenciu je podľa nej možné rozvysielať v krátkom čase, prisľúbila tiež regionálnu reklamu či regionálne pozvánky na kultúrne a iné podujatia v rámci odpájaného vysielania.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Podľa Františka Marona v súčasnosti vysielacia sieť Expresu pozostáva zo 41 slabších a piatich silnejsích kmitočtov. Veľké množstvo vysielačov je podľa neho daňou za to, že Expres vznikol v čase, kedy už boli silné frekvencie rozdelené medzi konkurenciu. "Malé vysielače už v súčasnosti zvyšujú naše finančné náklady na prevádzku, keďže ich treba technicky udržovať," vysvetlil. V prípade pridelenia frekvencie by sa pokrytie územia Expresu zvýšilo zo súčasných 80,5 % územia o 5 percent a zásah obyvateľstva o 3,2 percenta, prevažne na vidieku. Trhový líder by tiež v prípade kladného rozhodnutia vrátil frekvencie 96,4 MHz Poprad, 95,3 MHz Levoča, 99,5 MHz Východná a 93,0 MHz Brezno.

Nový projekt Rádio Československo zastupovali konateľ Karel Krtička a jeho spolupracovník Pavel Kašpar. Uchádzajú sa o nízkovýkonnú frekvenciu 98,9 MHz v Bratislave. Obaja v súčasnosti pôsobia v českom Rádiu Petrov, Kašpar ako riaditeľ a moderátor, Krtička ako hudobný dramaturg. Členom rady predstavili myšlienku brniansko-bratislavského rádia, ktoré by hralo výlučne českú a slovenskú hudbu. Od Rádia Hey!, ktorého majitelia sa sťahujú zo slovenského trhu, sa chcú odlišovať ponúkanou hudobnou dramaturgiou i programom. Moderátori majú byť spolovice Česi a spolovice Slováci.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Zdroj: Lukáš Kočišek

Členovia rady zástupcom projektu vytýkali nedoloženie finančného zábezpečenia či podielov programových typov. Firma je prepojená na český subjekt První brněnská společnost, ktorý v Česku podniká prostredníctvom ďalších firiem. Podľa Krtičku stojí za "dlhodobo ziskovým" mediálnym domom Medial Agency, ktorý okrem Rádia Petrov vlastní aj internetové portály Brněnský týdeník a Moravská televize.

Na techniku si chce rádio zobrať úver a do čiernych čísel sa plánuje dostať do dvoch až troch rokov. Dovtedy má byť dotované zo zisku Medial Agency. V Česku je založená rovnomenná spoločnosť Rádio Československo, ktorá sa tiež pripravuje na spustenie projektu. Chýbajúce dokumenty musia zástupcovia projektu dodať v priebehu zajtrajška, inak licenčná rada ich žiadosť neprerokuje.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Spoločnosť Intersonic sa opäť pokúša dostať do éteru svoj projekt internetového Rock Jam Rádia. Tentokrát prostredníctvom bratislavskej frekvencie 101,1 MHz. Podľa konateľa Intersonicu Ivana Lacha má ísť o mainstreamové rockové rádio zamerané na mladú cieľovú skupinu 12 - 29 rokov. "V podstate budeme Fun Radio či Europa 2 v rockovom obale," povedal Lacho. Spektrum staníc dostupných v hlavnom meste má Rock Jam Rádio doplniť o žáner, ktorý v éteri chýba. Podľa Lacha nebude zachádzať ani do klasického rocku, ktorý ponúka Rádio Aligator, ani do alternatívneho, ktorý hrá verejnoprávne Rádio_FM. "Budeme podporovať mladé, garážové rockové kapely s mainstreamovým potenciálom," dodal. Vo vysielaní sa majú objavovať aj osvetové prvky, napríklad protidrogová tematika.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Kresťanské Rádio 7 si chce pokrytie vylepšiť prostredníctvom kmitočtov 103,6 MHz Bratislava a 107,4 MHz Nové Mesto nad Váhom. V súčasnosti už vysiela v Banskej Bystrici. Konateľ Ľubomír Vyhnánek Rádio 7 charakterizoval ako informačno-poradenskú stanicu, ktorá podporuje kresťanské hodnoty a prináša pozitívne posolstvá. "Nie sme náboženské rádio ako Lumen," zdôraznil. Ponúkať má program pre všetky vekové kategórie, najmä však pre ľudí v aktívnom veku 20 resp 25+, spomenul pravidelné poradenské okná či rozprávky.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Slovenský rozhlas v zastúpení programového riaditeľa Ľuboša Machaja a technického riaditeľa Róberta Oravca žiada o pridelenie piatich frekvencií. Najväčší záujem majú o kmitočet 94,2 MHz Poprad - Kráľova hoľa, ktorú by využili pre potreby Rádia Devín. Oravec argumentoval v prospech rozhlasu tým, že pri rozdeľovaní silných ženevských frekvencií boli doposiaľ výrazne úspešnejšie komerčné stanice. Posilnil by sa tiež podľa jeho slov duálny systém vysielania. "Žiadame dostať systém do vyváženého stavu. Koordinujeme síce aj nízkovýkonné frekvencie, ale frekvenčné spektrum je už takmer naplnené a vyčerpané," dodal.

V prípade získania frekvencie 92,2 MHz v Dubnici nad Váhom Oravec sľúbil jej výrazné zhodnotenie, keďže identický kmitočet vysiela aj z kóty Kráľova hoľa, vďaka čomu by sa mohol navýšiť jeho výkon pre Rádio Slovensko. Na frekvencii 98,9 MHz Bratislava chce rozhlas spustiť pilotný projekt vysielania v DRM+ doplnený o programovú službu Rádio Patria. Kmitočet 101,5 MHz Senica by šíril Rádio Devín a 89,2 MHz Skalica Rádio Slovensko.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Jemné Melódie zastupovali konateľ Tomáš Kapusta a technický riaditeľ Rastislav Šangala. V prípade získania lukratívnej frekvencie 94,2 MHz Poprad - Kráľova hoľa by si stanica podľa Šangalu vylepšila pokrytie o sedem až osem percent. V prípade úspechu by vrátili nepotrebné kmitočty Tornaľa 98,5 MHz, Poprad 103,6 MHz a Liptovský Mikuláš 96,3 MHz. Frekvenciou 89,2 MHz v Skalici si chce stanica vyslepšiť slabé pokrytie na Záhorí.

Spoločnosť Ground 4 sa opäť pokúša dostať do éteru svoj projekt Záhorácke rádio. Žiada o frekvencie po Rádiu G3 v Skalici a Senici. Za stanicou je slovenský investor, na rozbeh má zabezpečený úver vo výške 300-tisíc eur. "Chceme informovať poslucháčov o tom, čo sa deje na Záhorí. Spolupracovať budeme s lokálnymi periodikami a webmi," povedal zástupca projektu Marek Adamec. Poslucháčsky zásah odhaduje výhľadovo na 30-tisíc poslucháčov, reálne 10 až 15-tisíc. Členovia rady pochválili programovú štruktúru ako vhodnú pre Záhorie a vyzdvihli 2,18-percentný podiel vysielania vo verejnom záujme.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Športové východoslovenské Rádio Hornet žiada o frekvenciu 92,2 MHz Dubnica nad Váhom. Konateľ Konštantín Hudák načrtol ďalšie expanzívne ambície a vyzdvihol jedinečnosť monotematického športového rádia v éteri. Šport podľa neho často nemá dostatočný priestor v médiách.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Rádio One zastupoval jeho konateľ Milan Homola. Silnú frekvenciu 94,2 MHz Poprad - Kráľova hoľa by podľa neho využilo na významné rozšírenie pokrytia, ktoré si žiadajú aj reklamní klienti. Priradilo by ho k štúdiu v Banskej Bystrici. Stanica by si na tejto kóte postavila vlastný stožiar. "Towercom má likvidačné ceny pre malé a stredne veľké rádiá. Nie je problém mať vlastný stožiar, finančne to vyjde výhodnejšie," vysvetlil Homola. V prípade získania frekvencie sľubuje regionálne a lokálne informácie zo spádovej oblasti okolo Banskej Bystrice a alternatívu voči celoplošným staniciam.

V Bratislave chce vzniknúť ďalšie rockové rádio. Končiace Hey! môže mať pokračovateľa

Za Fun Radio sa verejného vypočutia zúčastnili programový riaditeľ Rasťo Dutka a technický riaditeľ Juraj Neveselý. Taktiež žiadajú o ženevskú frekvenciu 94,2 MHz Poprad - Kráľova hoľa. V prípade jej pridelenia by vrátili slabšie kmitočty 102,5 MHz Poprad, 95,0 MHz Liptovský Mikuláš, 93,2 MHz Tornaľa, 102,8 MHZ Rožnava a v prípade dostatočného zásahu územia aj 91,6 MHz Lučenec pre potreby regionálnych vysielateľov. Dutka pripomenul nedávno spustený regionálny dopravný servis, na ktorý chce Fun Radio naviazať aj ďalšie nové prvky, napríklad podporu domáceho cestovného ruchu. Zo strategických dôvodov nechcel byť konkrétnejší. Fun Radio žiada aj o kmitočet 89,2 MHz v Skalici, ktorú nemá pokrytú signálom.  

Jednotlivé frekvencie bude Rada pre vysielanie a retransmisiu prideľovať o dva dni neskôr - v stredu 24. novembra 2010 od 9:30, kedy sa bude venovať aj svojej štandardnej agende.