Expres, Fun rádio ani Europa 2 výnimku od licenčnej rady z vysielania slovenských piesní nedostali, a tak svoje playlisty museli od apríla upraviť.
Každé z rádií sa novinke prispôsobilo mierne odlišným spôsobom. Expres navýšil počet slovenských piesní počas dňa a večer hrá po 21:00 každú druhú pieseň od domácich autorov. Fun rádio hrá medzi 21. hodinou a polnocou len slovenské piesne. V nedeľu sa „slovenský“ blok začína už o 18:00.
Europa 2 platnosť kvót „oslávila“ na 1. apríla hraním rôznych domácich úletov, to by však na pokrytie zákonnej požiadavky nestačilo. Napokon si stanica nedala siahnuť na playlist cez týždeň a naopak – ucelené pásmo slovenskej hudby hrá cez víkend – celú nedeľu. Počas víkendu 16. – 17. apríla to však platilo aj o sobote, výnimkou bol len večerný tanečný blok Dance Exxtravaganza štartujúci o 22:00.
„Slovenské víkendy zatiaľ pre nás vyšli ako najvhodnejšia platforma. Vyhodnocujeme toto nastavenie a podľa toho, ako bude slovenská hudba fungovať v testoch, prispôsobíme program,“ povedal programový riaditeľ Europy 2 Dušan Vančo.
Najhranejší je slovenský pop po anglicky
Rádia nechcú odhaliť presné rotácie najhranejších slovenských skladieb. Oproti minulosti sa ani zvyšovať nevyhnutne nemuseli, rozšíriť sa však mohol počet domácich piesní v hlavnej rotácii. Naznačuje to rebríček Slovenskej národnej skupiny IFPI, ktorá zostavuje poradie najhranejších skladieb v éteri za každý týždeň.
Kým počas predošlých troch aprílových týždňov je medzi 50 najhranejšími piesňami z rebríčka TOP 100 päť slovenských skladieb, vo februári a v marci to boli tri – štyri songy.
Za posledné dva týždne je v najhranejšej päťdesiatke päť rovnakých slovenských piesní: Lina Mayer – Personal Sky, Desmod – Anjel, Nocadeň – V nás, Gladiátor – Zhora dole a Barbara Weiss – Naked. Dve z piatich piesní sú v angličtine. Singel od skupiny Gladiátor sa do rebríčka dostal ako najčerstvejšia novinka.
Päť najviac hraných slovenských hitov na Exprese sa so skladbami v rebríčku IFPI za minulý týždeň takmer zhodovalo, akurát singel od B. Weiss nahradila pieseň V dobrom aj v zlom od Zuzany Smatanovej.
Fun rádio malo medzi piatimi najhranejšími slovenskými skladbami dve z poradia IFPI, zvyšné poradie doplnili Adam Ďurica, Kristína a Katarína Knechtová.
Europa 2 poskytla v minulom týždni Mediálne.sk TOP 10 najhranejších slovenských skladieb vo svojom playliste, no bez určenia poradia podľa hranosti. Z rebríčka IFPI je v nich pieseň od Liny Mayer. Tú mimochodom časť poslucháčov ani nemusí považovať za slovenský hit, pieseň má značne zahraničný popový feeling.
Najhranejšie skladby v komerčných rádiách
Rádiá dáta poskytli v predošlom týždni za obdobie od začiatku apríla. Rádio Jemné o výnimku nežiadalo
Rádio Expres
Uvádza 5 najhranejších piesní od začiatku apríla. „Ďalšie poradie sa nedá určiť, keďže ostatné domáce pesničky hráme približne rovnako,“ poznamenal hudobný dramaturg Rasťo Bečaver. Rebríček sa zhoduje s poradím najhranejších slovenských skladieb nie starších ako päť rokov, ktoré musia podľa zákona predstavovať pätinu z vysielaného objemu domácej tvorby medzi 6:00 a polnocou. „Z hudobného formátu Rádia Expres vyplýva, že najčastejšie hrané sú práve nové, respektíve aktuálne hity, a preto všetkých 5 pesničiek je mladších ako 5 rokov,“ vysvetlil R. Bečaver.
- 1. Desmod - Anjel
- 2. Nocadeň – V nás
- 3. Lina Mayer – Personal Sky
- 4. Gladiátor – Zhora dole
- 5. Zuzana Smatanová – V dobrom aj v zlom
Fun rádio
Uvádza 5 najhranejších skladieb od začiatku apríla. Rebríček takisto zahŕňa iba skladby nie staršie ako 5 rokov.
- Barbara Weiss – Naked
- Lina Mayer – Personal Sky
- Adam Ďurica – Mandolína
- Kristína – Ta Ne
- Katarína Knechtová – Naveky
Europa 2
Uvádza 10 najhranejších skladieb (k 20. aprílu) a samostatný výber najhranejších piesní nie starších ako 5 rokov.
Najhranejšie slovenské skladby za apríl:
- Robert Burian & Mairee & Yanco – They Don’t Know
- Celeste Buckingham – Hello
- Aless – Brácho
- Lina Mayer – Personal Sky
- Dominika Mirgová – Pódium
- Martin Harich – Čo potom
- Peter Bič Project – Just A Story
- Mafia Corner – Ja nechcem
- Laris Diam – Daydream
- Sám Sebou – Kým si nad vodou
Výber slovenských piesní nie starších ako 5 rokov:
- Celeste Buckingham – Run Run Run
- Ego & Robert Burian – Žijeme len raz
- Majk Spirit - Všetky oči na mne
- Celeste Buckingham & Majk Spirit – I Was Wrong
- Majk Spirit - Primetime
- Kali – Dosnívané
- Mafia Corner – Zuzulienka
- Dominika Mirgová – L.A.S.K.A.
- Adam Ďurica – Neľutujem
- Igor Kmeťo & Elpe – Tak poď sem
Interpreti pribudli aj nepribudli
Na otázku, či kvóty otvoria postupne cestu do rádiá aj interpretom, ktorí sa v nich dosiaľ neobjavovali, je odpovedať ešte veľmi skoro. Objem slovenských piesní, ktoré najpočúvanejšie stanice potrebujú, sa zväčšil, to však neznamená, že budú húfne siahať po nových songoch. Ich formát s niečím podobným ani nepočíta.
„Od 1.apríla sme v súvislosti s kvótami nezaradili do playlistu žiadnych interpretov, ktorých by sme nikdy predtým nehrali,“ tvrdí šéf hudby v Exprese.
Fun rádio, ktoré podobne ako Expres hrá hojne napríklad spomínanú pieseň Naked, prvý singel speváčky Barbary Weiss, dáva priestor aj menej známym interpretom. V monitoringu za uplynulý víkend sa objavila napríklad pieseň My My od košickej skupiny Call Me Steve či skladba No Second Time Around od Petra Aristona.
Komerčná dvojka však zatiaľ nerobí unáhlené súdy. „Povedať, či nový zákon dostal do éteru ‚nových‘ interpretov alebo nie, je ešte predčasné,“ uviedla PR manažérka Fun rádia Tatiana Pavleová.
Vo všeobecnosti vidno v playlistoch najmä návrat niektorých starších piesní od najznámejších interpretov ako IMT Smile, Desmod, No Name, Katarína Knechtová/Peha, Kristína, Tina, Zdenka Predná, Richard Miller, Polemic, Miro Žbirka a ďalších.
Od niektorých interpretov zároveň rádiá začali hrať aj skladby, ktoré predtým v éteri až tak často neboli – sú medzi nimi piesne od Elánu, Roba Grigorova, Vaša Patejdla, Mariky Gombitovej, Paľa Haberu, Jany Kirschner, Dary Rolins, Pary a ďalších. Tieto piesne sa však nehrajú vo vyššej frekvencii, žiadna zo starších vecí respektíve interpretov sa nedostala do rebríčka IFPI, ktorý samostatne vyhodnocuje aj TOP 50 slovenských piesní v éteri.
Najviac sa výberom slovenských piesní odlišuje Europa 2, ktorá cieli na mladších poslucháčov. Do playlistu zaradila najmä viac aktuálnej slovenskej hudby. Stanica vo výbere noviniek uvádza skladby Mária Čírová – Unikát, Peter Bič Project – Just A Story, Robert Burian & Mairee & Yanco – They Don’t Know, Sám Sebou – Kým si nad vodou, Aless – Brácho či King Shaolin – Money In My Soul.