Vízie Trojky: sledovanosť ako Ta3 alebo Joj Plus, viac archívu či slovenského športu a žiadna NHL
Trhové podiely Trojky na úrovni 0,7 %, aké dosahuje v tejto sezóne, nie sú pre manažment kanála konečnou métou. "Máme ešte rezervy v pokrytí. Ak by bolo lepšie, pokojne by sa mohla sledovanosť rovnať Ta3 alebo Joj Plus," povedal na pracovných raňajkách s novinármi intendant Odboru tvorby programu športu Stanislav Štefánik.

Vízie Trojky: sledovanosť ako Ta3 alebo Joj Plus, viac archívu či slovenského športu a žiadna NHL
Momentálne môže Trojku reálne sledovať 60 percent divákov. Vedúci Redakcie športu Jaroslav Šišolák by za ideálne považoval, keby sa športový kanál STV dostal ešte k ďalším operátorom. Druhou šancou je digitalizácia DVB-T plánovaná od budúceho roka – po spustení terestriálneho multiplexu v ňom bude aj Trojka: "Odhady sú, že by sa pokrytie mohlo dostať na 80 %."

Manažment Trojky priznáva, že sledovanosť závisí od ponuky a nahor ju ťahajú dobré prenosy. Podľa šéfredaktora hlavnej redakcie športu Gabriela Kollára je však dlhodobý trend v poriadku. "Neustále získavame nových a nových divákov, divák si nás už nachádza," poznamenal v súvislosti so zverejnením minulotýždňového rekordného trhového podielu 2,6 %.

Z programového hľadiska sú hodnotenia zástupcov Trojky pozitívne: "Niet inej televízie v regióne, ktorá by priniesla vrcholy zo všetkých olympijských športov v tejto sezóne," vyhlásil Štefánik. Ťahákom na sezónu 2009/2010 majú byť okrem tradičných programov ako Formula 1 či Liga majstrov aj Majstrovstvá sveta vo futbale v Juhoafrickej republike či zimná olympiáda vo Vancouveri. Naopak, so zámorskou hokejovou NHL sa nepočíta, podľa Šišoláka nočné prenosy nepriniesli požadovaný efekt. O možnom konci NHL na STV sa písalo už v programovom koncepte.


Cieľom Trojky na budúci rok je ponúknuť viac slovenského športu. Podľa Šišoláka existuje aj skrytý cieľ, o ktorom sa nehovorí: byť serióznym partnerom športových klubov. "Pokiaľ nemáte televízneho garanta na území, nedostanete organizáciu podujatia. Takým spôsobom stojíme napríklad pri hádzanárskom zväze. Chceme pomôcť aj Osrbliu a biatlonovej federácii, aby ostali na mape," vysvetlil.

Trojka má záujem aj o menšinové športy – keby bola možnosť. Kollár si myslí, že takéto podujatia patria do ich ponuky. "Ale na výrobu každého prenosu musíme vynaložiť enormné finančné prostriedky. Tento zámer sa nám preto nedarí na sto percent dosahovať." Priority sú momentálne inde. Keďže teraz sa podľa jeho slov škrtí rozpočet v celej televízii, verí, že budúci rok sa znormalizujú a na 2010 sa schváli rozpočet, ktorý bude pokrývať potreby v oblastí nákupu vysielacích práv aj výrobných nákladov. "Už len kvôli divákovi je nemožné, aby Trojka nefungovala ďalej," reagoval na úvahy o jej vypnutí, ktoré sa v minulých mesiacoch objavovali.

Manažment Trojky reagoval aj na otázku o zaraďovaní starších, archívnych športových záznamov. Podľa Štefánika to robia z dvoch dôvodov: sú jediná televízia na trhu, ktorá ich má v archíve, a navyše treba niečím naplniť 24-hodinový program. "Šport je najzaujímavejší, keď ide v premiére, ale je veľa divákov, ktorí majú radi archívne programy," tvrdí. Z nedávneho obdobia si pochvaľuje prenosy vysielané na výročie Trojky. Podľa Kollára má čerpanie z archívu aj istý edukatívny význam. Archívu sa chcú dokonca venovať ešte viac, napríklad pri štarte hokejovej ligy plánujú zaradiť päť predošlých ročníkov. STV zároveň rokuje s ČT v Prahe, kde sa nachádzajú viaceré materiály staršieho dáta. Priznáva však, že pri nich vznikajú problémy, keďže premena do vysielateľnej podoby si vyžaduje "obrovský" technologický park. "Cítime, že tu by sme ešte mohli popracovať, ale chce to veľa prostriedkov," uzavrel tému Štefánik.