Inštitút ľudských práv (IĽP) podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na poverenú riaditeľku Slovenského národného divadla (SND) Zuzanu Ťapákovú. Učinil tak v súvislosti s tým, že Ťapáková zrušila hosťovanie divadla Studio hrdinů, ktoré malo s inscenáciou vystúpiť v rámci festivalu Drama Queer.
IĽP hovorí o cenzúre
Informoval o tom riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, poukázal na to, že sa voči takémuto konaniu ohradila Činohra SND, a tiež islandský autor Sjón, ktorý vytvoril predlohu predstavenia. Weisenbacher hovorí o cenzúre zo strany Ťapákovej a poukazuje na článok 26 Ústavy SR, ktorý cenzúru zakazuje.
„SND nie je súkromná agentúra pani Ťapákovej, kde si môže šafáriť, ako uzná za vhodné. SND si platia zo svojich daní všetci občania a občianky SR vrátane LGBTI ľudí. Výhovorky, ktoré uviedla ako údajné zdôvodnenie tohto svojho deštruktívneho rozhodnutia, sú nedôveryhodné, účelové a tak priehľadné, že je cez ne vidieť až do Kittsee," vraví riaditeľ IĽP a spoluzakladateľ Dúhového Pride. Ťapákovú vyzval na odstúpenie z funkcie, podľa neho nemá predpoklady na jej výkon.
Právnik IĽP dodal: „V zmysle § 196 ods. 1 Trestného poriadku č. 301/2005 sme podali trestné oznámenie na GP SR a žiadame, aby orgány činné v trestnom konaní (OČTK) prešetrili konanie pani Ťapákovej pri výkone funkcie. Samozrejme, je už na OČTK, aby činy pani Ťapákovej adekvátne klasifikovali. Čo k tomu prichádza do úvahy podľa môjho názoru, je aj § 237 Trestného zákona, teda povinnosti pri správe cudzieho majetku, nakoľko podľa medializovaných informácií predstavenie už bolo dohodnuté a štatutárka neprezentovala žiaden dôveryhodný dôvod.“
SND reaguje: Zmluva nebola podpísaná
SND pre agentúru SITA v súvislosti s nerealizovaním hosťovania divadla Studio hrdinů uviedlo, že zmluva o hosťovaní nebola podpísaná v riadnom termíne. „Nerealizovanie predstavenia je záležitosťou legislatívnych pravidiel, ktoré sa týkajú podpisov všetkých zmlúv," uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Doplnila, že predstavenie zrušené byť nemohlo, vzhľadom na to, že v programe činohry na október zverejnené nebolo, a vstupenky naň ani neboli v predaji.
Zuzanu Ťapákovú dočasne poverila vedením Slovenského národného divadla ministerka kultúry Martina Šimkovičová v utorok 27. augusta 2024. Agentúra SITA požiadala SND o stanovisko Ťapákovej k trestnému oznámeniu, doposiaľ sa k nemu nevyjadrila.
Divadlo Studio Hrdinů: Dôvod zrušenia je nedostatočný
Divadlo Studio Hrdinů považuje dôvod zrušenia svojho hosťovania SND, ktorý uviedla poverená riaditeľka SND Zuzana Ťapáková, za nedostatočný. Zdôraznilo, že o hosťovaní diskutovali s festivalom Drama Queer od februára tohto roka, s Činohrou SND od marca. Divadlo uviedlo, že k zrušeniu svojho hosťovania pristupujú s ľútosťou, a to najmä v kontexte zmien v oblasti kultúry na Slovensku. Podľa nich bolo na hosťovanie všetko pripravené a okrem podpisu na zmluve nechýbalo nič, čo by bránilo úspešnému konaniu akcie.
„Pravé dôvody za nepodpísaním zmluvy zostávajú pani riaditeľkou SND nevyslovené. Z našej strany je úplne jasné, že nové politikum cez riaditeľku SND ako štátnej inštitúcie nechce podporovať LGBTI+ komunitu a nesúhlasí tak so samotným obsahom festivalu Drama Queer. Stali sme sa súčasťou problému, ktorý na prvý pohľad môže pôsobiť marginálne, v skutočnosti ale poukazuje na rozsiahly problém kultúrnej politiky na Slovensku,“ vyjadrilo sa Studio Hrdinů s tým, že podobnú situáciu nikdy nezažili.
Predstavenie Měsíční kámen je adaptáciou rovnomenného románu od súčasného islandského autora Sjóna. Ide o príbeh chlapca v Rejkjavíku na pozadí udalostí začiatku 20. storočia. „Rok 1918 bol posledným rokom prvej svetovej vojny. Islanďania oslavovali víťazstvo storočného boja o nezávislosť, zároveň však vypukla epidémia španielskej chrípky a vybuchla sopka Katla. Chlapec, osamelý anti-hrdina Máni (Mesiac), ktorého osud určuje i chýbajúce rodinné zázemie a sexuálna orientácia, trávi čas v prvých biografoch a obraz svojho sveta si predstavuje ako film,“ približuje Studio Hrdinů dej predstavenia.