„Módnym doplnkom“ figuríny bola štatistika, ktorá poukazovala, že každý Slovák počas jedného roka spotrebuje 466 tašiek. Len na porovnanie v Dánsku sú to štyri igelitové tašky, priemer EÚ sú dve stovky. Súčasťou bol taktiež výstižný plagát s textom: „Používajte vlastné tašky alebo použite radšej papierovú tašku. V prípade, že aj tak odchádzate s igelitkou, zrecyklujte ju!“
Osem miliárd plastových tašiek končí v odpade
To, že výsledkom ich práce bola plastová figurína, malo svoje dôvody. „Potrebovali sme vytvoriť niečo kreatívne, aby to ľudí zaujalo a šokovalo. Ľudia sa najmä čudovali z toho čísla na transparente, ktoré je ale reálne podľa štatistík,“ vysvetľuje študentka Greta Kozmová. Reakcie boli podľa nej pozitívne, ľudia sa väčšinou zastavili, prečítali si odkaz a niektorí sa pri inštalácií aj odfotili.
„Plasty sú odolné voči rozkladu a sú takmer nezničiteľné. Každý rok sa vyhodí do odpadu až neuveriteľných osem miliárd plastových tašiek, čo je alarmujúce číslo. Práve plasty, ktoré sú vyrobené ľudmi s nami zostanú až stovky rokov,“ vraví študentka.
Kampaň študentiek z Nitry proti plastovým taškám Zdroj: Archív G. K.
Tvrdí, že výrobou sa znehodnocuje životné prostredie. Podľa študentov je možné, že malou zmenou svojich návykov sa dá dosiahnuť veľký výsledok.
Študenti spomínajú osem miliárd plastových tašiek, ale v skutočnosti na území Európskej únie sa za rok spotrebuje až sto miliárd igelitiek, a spomínaných osem miliárd putuje do morí a prírody, pretože neprešli recyklačným procesom.
G. Kozmová vraví, že hoci bolo schválené nariadenie o obmedzení igelitových tašiek v obchodoch, ktoré sú povinne spoplatnené, spotreba tašiek je stále relatívne vysoká a zbytočná. „To ešte nehovoríme o tom, koľko ľudí na dennej báze spotrebuje tenké igelitové sáčky v obchodoch k pečivu, na zeleninu, pretože tie sú voľne dostupné vo všetkých potravinových reťazcoch,“ hovorí.
Autorky nápadu tvrdia, že je čas na zmenu v mentalite a vnímaní zbytočného používania plastových obalov a tašiek, ktoré môžu byť nahradené ekologickejšími materiálmi, ktoré neubližujú nášmu životnému prostrediu.
Kampaň študentiek z Nitry proti plastovým taškám Zdroj: Archív G. K.
Spoplatnenie funguje
Vedci z Británie pred mesiacom zistili, že morské dno medzi Európou a Veľkou Britániou je menej znečistené plastovými taškami ako pred zavedením povinného poplatku. Závery boli publikované v štúdii v odbornom časopise Science of the Total Environment.
Vedci kvantifikovali, že na morskom dne klesol objem plastových tašiek o 30 percent. Ukazuje sa tak, že poplatok za plastové tašky zavedený vo všetkých európskych štátoch zrejme funguje.
Vedci skúmali mieru znečistenia od roku 2010. Zamerali sa na oblasť od Nórska cez Nemecko až po sever Francúzska a západ Írska. Spoplatnenie malo pozitívny vplyv na Slovensko. Obchodná sieť Tesco zaviedla poplatok za igelitky ešte v roku 2013 a potvrdila, že ich spotreba sa znížila o 80 percent.
Vo februári ale zverejnila Dánska agentúra na ochranu životného prostredia štúdiu, v ktorej tvrdí, že najmenší environmentálny vplyv majú prekvapivo klasické plastové igelitky.
Štúdia merala životný cyklus siedmich bežných materiálov používaných na výrobu nákupných tašiek. Snažila sa identifikovať najnebezpečnejšie materiály spomedzi 16 rôznych environmentálnych parametrov vrátane vplyvu na životné prostredie, klímu,ozónovú vrstvu, zamorenie toxínmi a ich vplyv na ľudí či použitie vody pri výrobe.
Výsledky ukázali, že tašky z LDPE plastu majú najnižší negatívny vplyv na životné prostredie. Štúdiu ale treba brať s poriadnou dávkou rezervy, keďže nevzala do úvahy náklady a problémy so skládkovaním a odhadzovaním igelitiek, čo nie je v Dánsku, na rozdiel od Slovenska, reálny problém.