Prínos reklamy za státisíce eur k zlepšeniu imidžu firmy je minimálne rozporuplný. Novinári ju pre sponzoring kritizovali. Hoci sa negatívne články v médiách objavili takmer pred dvoma rokmi, so Slovanom končí až v čase, keď je jeho majiteľ Juraj Široký spomínaný v kauze Váhostav, ktorú vyšetruje polícia.

Dohoda o ukončení spolupráce sa objavila v centrálnom registri zmlúv. Obchodné partnerstvo trvalo od roku 2011, Transpetrol patril medzi hlavných reklamných partnerov. Od júna zmluva, ktorá ho v súvislosti s tým zaväzovala plniť si finančné záväzky, platiť nebude. Rovnako si Transpetrol prestáva prenajímať luxusný SkyBox na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Podľa Transpetrolu je dôvodom tohto kroku skutočnosť, že Slovan nebude hrať v ruskej KHL. „Po oznámení zo strany HC Slovan Bratislava v uplynulých týždňoch o nejasnostiach, respektíve o prípadnej neúčasti klubu v súťaži KHL ide zo strany spoločnosti o odôvodnený krok,“ uviedol Transpetrol v stanovisku pre TREND.sk.

Firma, ktorá prepravuje ropu, tvrdí, že partnerstvo so Slovanom jej v súvislosti s KHL prinieslo „mimoriadne pozitívne výsledky a skúsenosti v oblasti obchodu a komunikácie s obchodnými partnermi z Ruskej federácie“.

Výdavky tajili

Na vzťah Transpetrolu so Slovanom upozornil v roku 2013 denník Sme. Podľa jeho zdrojov platil Transpetrol státitsíce eur Slovanu. Na reklamu v minul napríklad v roku 2011 660–tisíc eur a veľká časť išla práve do hokeja. Štátna firma zatajila, koľko Slovanu poslala. Odvolala sa na obchodné tajomstvo a tvrdila, že nehospodári s verejnými prostriedkami, ale do marketingových aktivít investujú len peniaze, ktoré vyprodukuje svojou činnosťou.

Rovnako Transpetrol postupoval, aj pokiaľ ide o zverejnenie súm na prenájom SkyBoxu. V tomto prípade sa však na webe objavila faktúra, ktorá mala byť zálohou na SkyBox a Slovanu len cez ňu vyplatil vyše dvestotisíc eur.

Kým pôvodné zmluvy, ktoré zrejme obsahujú údaje o platbách Transpetrolu, sa v centrálnom registri zmlúv nenachádzajú, dohody o ich ukončení áno. Obe strany sa na zverejnení dohodli.

Širokého trápenie

Transparency International Slovensko nedávno zverejnila schému, podľa ktorej vlastnia väčšinu hokejového klubu Slovan rovnaké spoločnosti ako zadlženú firmu Váhostav. Ich vlastníctvo je skryté cez schránky so sídlami na Cypre, Novom Zélande alebo Kostarike.

Transparency pripomenula finančné problémy Slovana, ktorý mal ťažkosti aj s účasťou v KHL. Neprehľadná vlastnícka štruktúra môže podľa Transparency podobne ako pri Váhostave vyvolávať podozrenia, že peniaze klubu niekto tuneluje. Za roky 2012 a 2013 zarobil Slovan 3 milióny eur a zaplatil daň len 15 eur.

Hospodárenie Váhostavu s rovnakým vlastníckym pozadím, ako má Slovan, momentálne vyšetruje polícia. Jedna z najväčších stavebných firiem na Slovensku dlhuje malým živnostníkom, súd jej nedávno povolil reštrukturalizáciu.

J. Široký, ktorý je často označovaný za mecenáša Smeru-SD, má so štátnym Transpetrolom tradične dobré vzťahy. Napríklad po voľbách 2006, keď bol Smer-SD prvýkrát vo vláde, bol Širokého syn poradcom finančného riaditeľa Transpetrolu Ivana Krivosudského. Ten v súčasnosti Transpetrolu šéfuje vo funkcii predsedu predstavenstva.