VÍŤAZNÁ KAMPAŇ – JÚN 2018

Záchranu životov nedá každý 

Hodnotenie: 6,09 / 10 bodov
Zadávateľ: Magna
Agentúra: Istropolitana Ogilvy

Viac o kampani sa dočítate nižšie.


2. miesto

Zahráme všetko! – Istropolitana Projekt

Hodnotenie: 5,2 / 10 bodov
Zadávateľ: Medzinárodný festival divadelných vysokých škôl 
Agentúra: Made by Vaculik


3. miesto

Objavte Slobodu – Tatra banka 

Hodnotenie: 5,09 / 10 bodov
Zadávateľ: Tatra banka 
Agentúra: Made by Vaculik


Bodové hodnotenie Kampane mesiaca (max. počet bodov 10)

Kampaň Odborná porota Verejnosť Agentúry Spolu
Spoznaj svoje hlavné mesto - Bratislava Tourist Board 4,33 7,06 4 4,81
Divadelná kvapka krvi - Kaufland 5 5,33 5 5,07
Zahráme všetko! - Istropolitana projekt 5,33 5 5 5,2
Funfón - taký, ako chceš - Funfón 4 3,73 5 4,15
V zoo na dosah celý svet - ZOO Bratislava 4,33 5,93 5 4,79
Unkickaball - Amnesty International 4,33 4,8 6 4,76
Záchranu životov nedá každý - Magna 6,33 4,93 6,5 6,09
Zavolaj otca na Česko-slovenský pohár - Slovnaft 3,67 4,47 6,5 4,39
Slováci môžu stále vyhrať na MS - Fortuna 4,67 3,73 5,5 4,65
Objavte Slobodu - Tatra banka 5,33 4,47 5 5,09
Letná čitáreň so Sódou - O2 4,5 5 5,5 4,8
Zlatý Bažant 0,0% - Tmavý citrón - Heineken Slovensko 4,67 4,67 4,5 4,63
Pozn.: v hodnotení je podľa pravidiel váha hlasov porota – verejnosť – agentúry v pomere 3:1:1.

V hlasovaní verejnosti sme vyžrebovali Dagmar Košťanovú, ktorá vyhrala štvrťročné digitálne predplatné TRENDU.

Aj za tri eurá mesačne sa dá zachrániť život 

Humanitárna organizácia Magna oslovila známe osobnosti a ponúkla im zmenu – šancu ísť pomáhať do Konga zachraňovať ľudské životy. Svoju kariéru by vymenili za prácu dobrovoľníka v miestnej nemocnici, kde by sa starali o chorých. Sajfa, Dominika Cibulková, Evelyn, Juraj Kemka, Václav Mika, Pavol Lančarič ani Andrej Kiska to nedali, ale za tri eurá mesačne môže každý vrátane nich zachrániť život, znelo posolstvo kampane.

Cieľom kampane bolo netradičným spôsobom priblížiť náročnú prácu Magna pracovníkov v konfliktných zónach sveta, v tomto prípade v spomínanom Kongu, ktorá je často nebezpečná a extrémne náročná a poukázať na to, že tam denne dokážu liečiť a zachraňovať deti, ktoré v týchto podmienkach vyrastajú.

„Pomocou ‚pracovných‘ interviews s osobnosťami spoločenského života na Slovensku sme chceli ukázať, že ta práca nie je pre každého, ale zároveň sme povedali, že pomáhať a dať tri eurá môže  každý. Agentúra Istropolitana prišla s konceptom a keďže naša spolupráca je dosť intenzívna už roky a navzájom sa poznáme, nemali sme veľa čo riešiť,“ hovorí pre Mediálne.sk Martin Bandžák, výkonný riaditeľ Magny.

Do kampane zapojila organizácia osobnosti z viacerých sfér spoločenského života. „Dôležitý bol záber osobností na sociálnych sieťach, ale aj ich spoločenský status. Chceli sme tam mať nielen hercov a spevákov, ale aj ľudí z biznisu a politiky. Sú to ľudia, s ktorými dlhé roky spolupracujeme a poznáme sa, takže všetci oslovení s tým nemali najmenší problém,“ uvádza M. Bandžák.

Sajfa ani ďalší to nedali. Magna však áno, vyhrala Kampaň mesiaca

Magna – printový vizuál Zdroj: Magna

Videá s pracovnými „pohovormi“ boli zverejnené online, ale aj ako rádiové spoty. V printe vyšiel inzerát s „najhoršou ponukou“. Vtipne parodoval atraktívne ponuky, kde aj v tomto prípade mal záujemca šancu na prácu v zahraničí, novú výzvu a prácu s ľuďmi, akurát, že v Afrike, v nebezpečnej zóne a s ľuďmi nakazenými smrteľnými chorobami.

Magna týmto spôsobom demonštrovala, že pomáhať nemusia ľudia len priamo na mieste, ale aj finančnými príspevkom, ktorý dokáže pomôcť k záchrane ľudského života.  

„Kampaň bola zameraná na pravidelné darcovstvo, takže jej primárnym cieľom nebolo vyzbierať jednorazovo väčší obnos prostriedkov, ale rozšíriť našu bázu darcov, čo sa nám aj podarilo a pridalo sa k nám 400 nových pravidelných darcov,“ hovorí M. Bandžák.

Kampaň mala podľa Magny dobrý ohlas na sociálnych sieťach, ktoré boli primárnym nosičom kampane. „Zaznamenali sme veľký nárast návštevnosti na webových stránkach a taktiež počet konverzií, hlavne v pravidelnej podpore, čo je pri plánovaní misií pre nás kľúčové,“ načrtol M. Bandžák.  

Aj na túto kampaň si Magna vybrala agentúru Istropolitana Ogilvy, s ktorou spolupracuje dlhé roky. „Naše spolužitie je dosť intenzívne, nejde len o kampane, ale spolu tvoríme aj komunikáciu v online priestore,“ doplnil M. Bandžák.

Z influencerov sme urobili antihrdinov 

Kampane Magny rezonujú štyri roky po sebe, pričom každá z nich bola postavená na inej myšlienke, hovorí copywriter z agentúry Istropolitana Ogilvy Michal Belej 

Sajfa ani ďalší to nedali. Magna však áno, vyhrala Kampaň mesiaca

Michal Belej Zdroj: Archív M. Beleja

Ako sa rodila aktuálna kampaň pre Magnu?

Kampaň je rozložená na dlhšie obdobie, preto v rámci pôrodu zatiaľ vidieť iba hlavičku a máme ešte pripravené ďalšie aktivity, ktorými chceme ľudí prekvapiť. Z kampane už od jej prípravy bolo cítiť nadšenie nielen zo strany zúčastnených osobností, ale mali sme šťastie aj na skvelý štáb, ktorý mal veľký prínos pre kampaň.

Ako špecifické bolo zadanie? Mali ste pri kreatíve nejaké obmedzenia?

V Istropolitane Ogilvy realizujeme minimálne jednu fundraisingovú kampaň ročne, pričom dávame do pozornosti aktivity v konkrétnej oblasti. V tomto prípade to bolo Kongo, ktoré je poznačené najkrvavejším konfliktom na zemi od Druhej svetovej vojny. Koncept sme stavali aj na Martinovi Bandžákovi, zakladateľovi Magny, ktorý nám poslúžil nielen ako tvár, ale aj ako expert na reálie a humanitárne aktivity. A čo sa týka obmedzení, riadime sa etickým kódexom, takže v kampaniach citovo nevydierame zobrazovaním ľudského utrpenia.

Inšpirovali vás aj predošlé kampane Magny? Čo bolo hnacím motorom pri idei tej aktuálnej?

Keď si vezmete naše reklamy pre Magnu, majú v sebe istú kontinuitu, ale každá je o niečom inom. Magna ako značka si vyžaduje inovatívny prístup ku komunikácii, preto pri každej kampani musíme prísť s niečím, čo ľudia ešte nevideli. Kampaň je určite ovplyvnená influencer marketingom, ktorý sa skloňuje zo všetkých strán, avšak my sme chceli spraviť z influencerov antihrdinov.

Zadania od Magny sú priame alebo išlo o tender? Robili ste na kampani Moje dieťa, ale ďalšiu kampaň (Ne)zanedbateľná čiastka mala vlani na starosti Zaraguza.

Magna je náš dlhoročný pro bono klient a vzhľadom na dobré výsledky zakaždým dostávame priame zadanie. Čo sa týka kampane (Ne)zanedbateľná čiastka, bola určená primárne pre český trh, a preto ju realizovala česká Zaraguza. Náš kreatívny riaditeľ Peter Darovec spolupracoval ako strategický a ideový konzultant pre Zaraguzu, keďže agentúry sú prepojené.

Aký je Magna klient? Ako sa vám spolupracuje?

Spolupráca s Magnou je veľmi živelná, pretože to nie sú ľudia, ktorí by fungovali v korporácii od deviatej do piatej. Vieme si na rovinu povedať, ako sa veci majú a zároveň sa rešpektujeme. Ich aktivity existenčne závisia od nových prispievateľov a nemôže si dovoliť priemernú komunikáciu, ktorú konzervatívni klienti zvyknú obhajovať prieskumami a fokusovými skupinami. Aj preto sa Magna drží ako značka s najsilnejšou kreatívou v rámci slovenských neziskoviek.

Čo bolo najnáročnejšie na realizácii? Ako ste vyberali osobnosti zapojené do kampane?

Prvýkrát sme pre Magnu realizovali hraný spot, ktorý si vyžadoval štáb. S režisérom Braňom Vinczem sme si museli párkrát sadnúť, aby sme si povedali, aký feeling chceme mať zo spotu. Natáčanie prebehlo hladko a Martin Bandžák bol z neho dobre rozbehnutý na telefonáty. Vyberali sme celebrity, ktoré by oslovili širokú masu a zároveň sme hľadali aj biznisových lídrov, ktorí by inšpirovali firemných darcov. Museli sme niektorým ľuďom vysvetľovať, že kampaň nebude mať negatívny dopad na ich imidž. Avšak osobnosti, ktoré sa vo finále ukázali v kampani, prejavili veľkú dávku nadhľadu a ľudskosti.

Ako sa nahrávali telefonáty s influencermi a ako ste spokojní s autentickosťou výsledku?

Telefonáty sa nahrávali v spolupráci s rádiom Expres, pričom ich výrobu sme konzultovali s programovým riaditeľom Martinom Fenčákom, aby fungovali v éteri. Osobnosti dostali rámcový scenár, ktorý predstavil dramaturgiu spotu, ale veľkú časť telefonátu improvizovali. Isté momenty prezrádzajú, že telefonát bol fingovaný, ale bol to kompromis, aby sme mali funkčné rádiové spoty. Najviac ma prekvapili neherci, ktorí pôsobili v rámci telefonátu veľmi prirodzene.

V mediamixe ste dali značný dôraz práve na rádio. Ako sa to osvedčuje? Kde všade bežala kampaň?

Media mix pro bono kampaní funguje podľa toho, čo všetko sa dokáže vybaviť u mediálnych partnerov a v tomto prípade rádio Expres ponúklo priestor nad rámec klasických tridsiatiek. Naším cieľom bolo využiť jednotlivé média na maximum a vytvoriť medzi nimi súhru. Keď sme spustili na sociálnych sieťach video so Sajfom, ľudia na neho reagovali s tým, že počuli aj Dominiku Cibulkovú na Exprese. Celkovo sme chceli vytvoriť zaujímavý storytelling naprieč médiami. Kampaň bežala v rádiu, v Denníku N a hlavne na sociálnych sieťach jednotlivých osobností a Andrej Kiska zverejnil na Facebooku list, v ktorom mu Magna ponúkla prácu dobrovoľníka po jeho oznámení, že už nebude kandidovať za prezidenta.

Dá sa prísť s niečím novým v kampaniach pre organizácie, ktoré robia verejné finančné zbierky? Ako sa odlíšiť?

Kampane Magny rezonujú štyri roky po sebe na Zlatom klinci, pričom každá z nich bola postavená na inej myšlienke. Toto dokazuje, že vždy sa dá prísť s niečím novým. Odlíšiť sa v rámci komunikácie dobročinnosti bude ešte náročnejšie, pretože komerčné značky sa v rámci goodvertisingu adaptujú na rétoriku neziskoviek. My sme išli po komerčnom trende influencerov a zhodili sme ich z piedestálu, aby sa ľudia s nimi dokázali stotožniť.

Ako ste spokojní spolu s klientom s výsledkami kampane?

Ukázalo sa, že kampaň zaberá na ľudí. Martin Bandžák nám dal feedback, že sa mu ozvali potenciálni partneri, ktorí sa dlho nemali k činu a táto kampaň ich nakopla. Ľudia s problémami prvého sveta sa nevedia stotožniť s hladujúcim dieťaťom na opačnej strany zemegule. Ale priznanie celebrity, že nedá prácu dobrovoľníka v Afrike, ide podľa všetkého po tých správnych emóciách.

Ako beží leto v Istropolitane, na čom pracujete aktuálne?

Mentálne už som niekde inde. Začiatkom júna som písal reklamy o tom, že leto sa skončilo a začala škola, teraz už je august, tak by som už mal riešiť Vianoce.

Máte v agentúre nejaké novinky, napríklad nových klientov?

Pribudli hlavne malé značky, pri ktorých si môžeme dovoliť spraviť kreatívny punk. Medzi nimi riešime napríklad Pečivárne Liptovský Hrádok, ktoré vyrábajú niekoľko lovebrandov bez toho, aby ich doteraz komunikovali, tak uvidíme, kam ich posunieme.