Podľa výsledkov založených na kampaniach z ôsmich krajín až v 80 percentách prípadov bola v oblasti zvyšovania predaja efektívnejšia YouTube reklama. Povedal to Matt Brittin, jeden z najvyšších európskych manažérov spoločnosti Google.
Na základe 56 prípadových štúdií zrealizovaných rôznymi výskumnými partnermi gigant ďalej marketérom odporúča prehodnotiť svoje aktuálne rozpočty a investovať do online reklamy až šesťkrát viac. Zvážiť by mali najmä množstvo peňazí určených televíziám.
Ak uvádza denník The Guardian, kompletná správa bola zverejnená v stredu počas festivalu Advertising Week Europe v Londýne. Len názov samotného bloku „The (Entertainment) Revolution Will Not Be Televised“ rozpútal ostré diskusie na strane televíznych spoločností. Google ich s tvrdeniami o klesajúcej účinnosti TV reklamy provokuje už dlhšie.
Podľa televízneho marketingového orgánu Thinkbox však prezentované závery neberú do úvahy podstatu televíznej reklamy.
„Skutočná hodnota televíznej reklamy nie je len v návratnosti investícií (teda prinútiť ľudí nakúpiť), ale v tom, že pri najvyšších úrovniach investícií dosahuje aj ich najlepšiu návratnosť,“ uviedol riaditeľ výskumu a plánovania Thinkbox Matt Hill. Okrem toho zdôrazňuje schopnosť televíznej reklamy budovať značku.
Orgán tiež považuje zvyšovanie investícií do YouTube reklamy za kontraproduktívne, nakoľko portál kvalitou svojho obsahu, veľkosťou a zložením publika nedokáže a ani nemôže uspokojiť všetkých marketérov. Väčšinu obsahu totiž stále vytvárajú samotní používatelia.
Aktuálna debata nadväzuje na spomínané nezhody medzi obomi stranami z minulosti. V októbri Google napríklad prišiel s vyjadrením, že ak chcú spoločnosti efektívnejšie zasiahnuť publikum vo veku od 16 do 24 rokov, mali by investície do YouTube reklamy zvýšiť približne o 24 percent.
Predstavitelia Thinkbox následne strávili mesiace výskumom, aby útok vrátili. Podľa ich výsledkov by ukrojovanie z televíznych rozpočtov bolo zbytočné. Pre vymedzenú cieľovú skupinu čas strávený na stránke predstavuje len 10,3 percenta, z toho len 1,4 percenta času venujú mladí sledovaniu reklám.
Google prednedávnom v oblasti reklamy priniesol aj ďalší výskum. Zamerala sa na dĺžku online spotov a jej vplyv na budovanie vzťahu ku značke a nákupné správanie.