Aktualizácia: Značka Quelle už môže na Slovensku ukončiť svoju existenciu. Protimonopolný úrad SR v piatok oznámil, že schválil koncentráciu slovenského zastúpenia zbankrotovaného nemeckého zásielkového obchodu Quelle a švédskej spoločnosti Consortio Invest AB. Tá vlastní zásielkový obchod Halens, na ktorý sa Quelle na Slovensku premenuje.
Protimonopolný orgán sa mal k transkacii vyjadriť ešte v Estónsku. V Česku a Poľsku pôvodná stránka Quelle už odkazuje na domáce mutácie zásielkového obchodu Halens. Spomedzi krajín, kde Halens prevzal aktivity Quelle, je Slovensko posledné, ktoré ešte používa nemeckú značku - internetová stránka je stále aktívna na doméne Quelle.sk.
Zverejnené 26. januára:
Slovenská odnož nemeckého zásielkového obchodu Quelle, ktorý skrachoval koncom minulého roka, sa zbaví svojej značky. Ako minulý týždeň informovala agentúra SITA, tunajšiu pobočku Quelle odkúpil švédsky holding pôsobiaci v zásielkovom a internetovom obchode Halens Group. Slovenská Quelle bude po schválení príslušnými súťažnými orgánmi fungovať pod názvom Halens.
Značka Quelle však nemusí z Nemecka a stredo- a východoeurópskeho trhu zmiznúť navždy. Zákaznícke údaje a práva na používanie portfólia značiek Quelle, vrátane názvov spotrebičov Privileg a Universum, odkúpila vlani konkurenčná nemecká Otto Group. Tá pôsobí aj v stredoeurópskom regióne, vrátane Slovenska.
Hovorca nemeckého Otta pre denník Welt uviedol, že spoločnosť chce značku Quelle opäť oživiť. Zásielkové obchody by si nemali priamo konkurovať, keďže cielia na odlišné skupiny zákazníkov. Quelle využívali podľa zástupcu spoločnosti Rainera Hillebranda skôr konzervatívni konzumenti, Otto bol zameraný na mladšiu cieľovku.
Otto však s názvom bývalého konkurenta ešte nemôže narábať – prechod práv v súčasnosti prešetruje Európska komisia. Skupine Otto sa to nepáči, pretože sa obáva straty hodnoty značky Otto. „Je to ako s tovarom, ktorý sa kazí. Meno a kontakty na zákazníkov strácajú na hodnote každý deň,“ povedal pre Welt Hillebrand.
Súčasťou obchodu mezi Quelle a Halens Group bolo odkúpenie pobočiek v Česku, Poľsku, Estónsku vrátane aktivít v Lotyšsku a Litve. Okrem Slovenska musia protimonopolné orgány schváliť transkaciu ešte v Estónsku. Akvizícia zahŕňa 100-percentný podiel v spoločnostiach a na majetku v každej jednotlivej krajine.
Regionálne pobočky Quelle fungovali samostatne od nemeckej matky. Nepadli preto spolu s ňou, hoci zastavenie činnosti na domácom trhu neskôr pocítili. Slovenské Quelle podľa Hospodárskych novín uvažovalo o prepustení až ôsmich desiatok zamestnancov. K tomu napokon zrejme nedôjde. Napríklad v susednom Česku sa má prepúšťanie obmedziť na 15 percent.