Úplný koniec českej televízie Prima v slovenských káblovkách sa blíži. Podľa informácií Mediálne.sk existuje širšia dohoda medzi komerčnými vysielateľmi v oboch krajinách o vzájomnom vyčistení trhu, podľa ktorej musí Prima úplne zmiznúť z ponúk slovenských operátorov v priebehu najbližších mesiacov. Hraničným termínom má byť podľa neoficiálnych informácií koniec tohto roka.

„Mrzí nás, že slovenskí diváci a fanúšikovia prídu o možnosť sledovať naše vysielanie. Televízia Prima nemôže na Slovensku vysielať. Máme nakúpené distribútorské práva len pre Českú republiku,“ povedala pre denník Plus jeden deň hovorkyňa Primy Jana Kocová. Stanica pritom šírenie svojho signálu na území Slovenska dlhé roky v tichosti tolerovala.

"Existuje aj snaha o spoluprácu so slovenskými televíziami, aby sme si navzájom vyčistili priestor, aby Joj nevysielala v Česku a podobne. Neuvažujeme o legalizácii vysielania našich programov na Slovensku, a nie je pre nás aktuálna ani odpájaná reklama na slovenskom trhu," povedal na marcovom Okrúhlom stole serveru Digizone.cz generálny riaditeľ Primy Marek Singer. Viac o postoji českých televízií k šíreniu na Slovensku.

Slovenské televízie majú s českými stanicami dlhodobý problém. Pre historické dôvody sú české stanice na čele s Primou u nás veľmi silné. Ich súhrnný podiel je napríklad za minulý týždeň 9,1 %. Keď Slováci utekajú sledovať televíziu do Česka, znižujú ratingy a tak aj reklamné príjmy slovenským televíziám.

Zákazníci druhého najväčšieho káblového operátora Digi Slovakia majú Primu v ponuke, aj keď spoločnosť o tom na svojom webe oficiálne neinformuje. V satelitnej platforme Digi TV slovenským abonentom dostupná nie je.

Zo svojich cenníkov už Primu odstránila aj spoločnosť Satro. „Ešte si ju naladíte, ale Primu už zákazníkom oficiálne neponúkame,“ povedala pre sobotný Nový Čas operátorka telefonického centra. Satro následne uviedlo Primu do testovacieho režimu. „To znamená, že sa môže kedykoľvek vypnúť,“ vysvetlila pre Pravdu operátorka. "Spoločnosť Satro stanicu Prima vo svojej programovej ponuke nemá,“ tvrdil už pre dnešné vydanie denníka Plus jeden deň marketingový manažér Satro Bratislava Marek Michalík.

Primu zatiaľ oficiálne ponúkajú aj IPTV operátori T-Com (Magio) a Orange Slovensko (Fiber TV). Sledovať ju môžu tiež abonenti satelitnej platformy UPC Direct a v testovacom režime je aj v slovenskom Skylinku.

Najsledovanejšiu českú televíziu na Slovensku už vyradil z ponuky rozšíreného súboru programov analógovej káblovky najväčší operátor UPC Broadband Slovakia. Nahradil ju skúšobným vysielaním novej televízie Doma, ktorá má ostrý štart naplánovaný na pondelok 31. augusta. Abonenti digitálnej káblovky UPC Digital však zatiaľ môžu Primu sledovať aj naďalej. Viac o príchode TV Doma namiesto Primy