Spoločnosť John Garfield CZ, ktorá s 19 obchodmi patrila medzi najväčších predajcov obuvi v Česku, je od konca marca kvôli dlhom v konkurze a postupne ukončila prenájom všetkých svojich tuzemských predajní. ČTK získala informáciu z konkurzného registra. Firmu John Garfield CZ vlastnia slovenskí podnikatelia, ktorí prevádzkujú rovnomennú sieť obuvníckych predajní aj na Slovensku. Tu má podľa firemného webu 21 obchodov.
Návrh na začatie konkurzného konania v polovici februára podalo vedenie spoločnosti John Garfield CZ, ktoré ho zdôvodnilo tým, že firma už nie je schopná plniť svoje finančné záväzky. Medzi jej veriteľa patria napríklad spoločnosti Tesco Stores ČR, Galéria Butovice, Veletrhy Brno či Pilsen Plaza.
Konkurzný správca spoločnosti John Garfield CZ Jaroslav Svoboda v správe o hospodárskej situácii tejto firmy uviedol, že vlani jej strata predstavovala 33,2 milióna českých korún pri obrate 154 miliónov korún. Od tohto januára do marca sieť predajní John Garfield CZ vykázala stratu desať miliónov korún.
Spoločnosť John Garfield CZ podľa Svobodu už ukončila prenájom všetkých predajní a prepustila zamestnancov, ktorých predtým mala zhruba 150. "V priebehu konkurzného konania neboli z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov zamestnancom riadne vyplácané mzdy. Časť dlžných pohľadávok bola zamestnancom vyplatená úradom práce," podotkol Svoboda.
Svoboda upozornil, že za tejto situácie nemá cenu riešiť úpadok firmy John Garfield CZ formou jej reorganizácie, čo by len predĺžilo konkurzné konanie a krízový stav dlžníka. "Možno teda predpokladať, že vyššia produktivita pre veriteľa sa dosiahne pri riešení konkurzom," dodal.
Na predminulom rebríčku najväčších tuzemských predajcov obuvi, ktorý zostavil časopis TextilŽurnál, pripadlo spoločnosti John Garfield CZ s odhadovanými tržbami 327 miliónov korún piate miesto.
Medzi predajcami obuvi panuje tvrdá konkurencia. Na začiatku tohto roka v nákupných centrách fungovalo 637 obchodov s obuvou a koženým tovarom. Nákupným centrám ale vlani kvôli kríze klesla návštevnosť medziročne o päť až desať percent a obrat o desať až 30 percent, pričom pokles dopytu podľa niektorých odborníkov pocítili hlavne predajne s módou a obuvou.