Firma Julius Meinl za skúšku tohto nápadu vlani vraj zožala mimoriadny úspech. Ľudia sa podľa vyjadrení pražiarne na príležitosť len tak vrhli. Kaviarne z 21 krajín Európy a z Austrálie a USA nahlásili viac než stotisíc účtov zaplatených básňou. Tento rok sa 21. marca zapojí až 34 krajín. V porovnaní s vlaňajškom je iniciatíva rozšírená aj do Istanbulu, Moskvy, čínskych metropol či Dubaja.
„Nominálna“ hodnota básní opäť nie je úplne jasná. Je otázne, či je možné kúpiť si dvojité škoricové latte so sójovým mliekom za štvorveršovú rýmovačku, a či to pri básnickej skladbe ostane pri espresse.
Každopádne, hlavná myšlienka projektu je, že aj tisíce šálok tohto nápoja tvorili a tvoria súčasť inšpirácie autorov v každom veku. Primárne má teda projekt podporiť poetickú činnosť priamo počas Dňa poézie, keď k tomuto vznešenému umeleckému procesu dostanú talenty aj dávku kofeínu zdarma.
K organizátorom sa tento rok pridal aj literárny súčasník Robert Montgomery, známy svojimi veršami vnášanými priamo do ulíc metropol prostredníctvom svetelných inštalácií, nápadných bilbordov a horiacich písmen. Umelec verí, že tá najlepšia báseň 21. storočia môže byť pokojne napísaná bankárkou, predavačom, čašníkom alebo účtovníčkou. Tvrdí, že písanie musí byť demystifikované, a že „Zaplať básňou“ je perfektná príležitosť pre každého.
„Človek by si myslel, že je absurdné, ako veľmi sú ľudia posadnutí tým jedným druhom papiera, ktorý dookola hovorí to isté nudné vyhlásenie: jeden dolár, jedna libra,“ povedal Robert Montgomery pre Julius Meinl. „Takže sa stotožňujem s nápadom, že si môžeme vytvoriť vlastnú menu. Menu, ktorá je založená na rozmanitosti vyhlásení. A je úžasné, ak s týmto môžeme prísť do obchodu a použiť to rovnocenne ako peniaze.“
Podmienkou účasti v projekte „Zaplať básňou“ je, že báseň je originál a neporušuje nikoho autorské práva. Pri odovzdaní básne obsluhe účastník taktiež vyjadruje súhlas s prípadným publikovaním alebo kopírovaním diela bez následného vymáhania autorských práv.
21. marca 2016 je aj viac ako dvadsať kaviarní vo všetkých kútoch Slovenska prístupných tejto literárnej idei. Okrem Bratislavy a Košíc aj Nitra, Topoľčany, Krupina, Poprad, Michalovce či Bardejov.