Ideálna dĺžka spotov sa diskutuje na rôznych frontoch. Kým napríklad gigant Google nedávno výskumom prišiel k názoru, že aj dlhšie reklamy majú účinnosť porovnateľnú s klasickými, prípadne ich môžu aj prekonať, výrobca sladených nápojov bude otestovať ultrakrátky formát, od ktorého si zrejme sľubuje, že zhutnené posolstvo dostane lepšie k cieľovej skupine.
V rámci kampane #sayitwithpepsi spoločne s agentúrou Motive a produkčnou spoločnosťou Quiet Man vytvorila Pepsi sto kratučkých spotov určených klasickým audiovizuálnym médiám aj digitálnemu priestoru. Všetky by mali diváci zaregistrovať už v priebehu tohto leta.
Napriek 5-sekundovej dĺžke každý z nich obsahuje „minidej“ viažuci sa na ročné obdobie, ktoré si Pepsi vytýčila na masívne šírenie Emoji. Pozostávajú z animovaných záberov, na ktorých fľašky Pepsi robia typické letné činnosti, ako jedenie zmrzliny, opaľovanie sa, potápanie, festivalová zábava a mnohé iné.
„Snažili sme sa povedať veľmi jednoduché príbehy, osláviť produkt a urobiť ho krásnym a osviežujúcim. Emoji príbehy sme povýšili takým spôsobom, ako nikdy predtým,“ uviedla podľa Adweek.com šéfka pre brand marketing a digitál Linda Lagos.
Vizuálny charakter videí je veľmi podobný spotom vysielaným v Kanade minulý rok. Práve na tento trh Emoji spoločne s claimom #sayitwithpepsi prenikli ako prvé, neskôr boli testované aj v Rusku, Thajsku či Pakistane.
Vo všeobecnosti sú 5-sekundové spoty v televíznom prostredí pomerne neobvyklé. L. Lagos však vysvetlila, že o fungovaní digitálnych médií a najmä o hodnote obsahu získali mnoho poznatkov a tie sa rozhodli aplikovať aj v oblasti tradičných médií.
„Čo funguje najlepšie, je materiál, ktorý sa nedá preskočiť, takže ide o veľmi chytľavú zábavu,“ uviedla L. Lagos. „Táto kampaň je dokonalým príkladom prevzatia niečoho, čo sa nejakú dobu deje v digitálnom svete a spoločne s televíznymi partnerstvami aplikovania tohto postupu aj na viac mainstreamové média.“
Spoty pobežia okrem televízie aj v online prostredí, kde sa spoločnosť sústredí na ich prepojenie s hľadanými výrazmi používateľov. Spoločne s Googlom sa snažili identifikovať aj najhľadanejšie heslá v letnom období.
„Máme naozaj široký katalóg, v ktorom sme vlastnoručne vyberali a konkrétne posolstvá by sa tak mali zobraziť ľuďom na základe toho, o čo sa práve zaujímajú,“ dodáva L. Lagos.
Pepsi koncept Emoji uviedla začiatkom tohto roka. Na komunikáciu vytvorila stovky tvárí, z ktorých niektoré pôsobia globálne, iné sú prispôsobené lokálnym špecifikám. Do médií vyýrobca nedávno nasadil aj reklamu Blue Card, futbalovo ladený televízny spot s hviezdami klubov Real Madrid či Manchester United.