V súťaži Hovorca roka boli v septembri zverejnené päťčlenné nominácie v jednotlivých kategóriách. Víťazov oznámili v piatok.

V kategórii štátna správa a štátny sektor uspel Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru SR. Vlani v tejto kategórii triumfoval Roman Krpelan, hovorca bývalého prezidenta Andreja Kisku.

Hovorca a riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaftu Anton Molnár zvíťazil v kategórii privátny a komerčný sektor. Vystriedal tak hovorcu reťazca Lidl Tomáša Bezáka, ktorý cenu dostal vlani.

V kategórii samospráva a neziskový sektor mala navrch Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Tá ako jediná z trojice obhájila svoj vlaňajší triumf.

Ocenenie Top Hovorca roka sa porota aj v tomto ročníku rozhodla neudeliť. Naposledy tak urobila v roku 2017, keď ho získal Juraj Rizman za prácu v občianskom združení Via Iuris. V súčasnosti je v tíme prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Práca hovorcu je čoraz náročnejšia. Už nie je len o spolupráci s novinármi, ale aj o práci so sociálnymi sieťami, boji proti čoraz väčšiemu množstvu dezinformácií. Spravodajstvo a publicistika sa zasa prelínajú ako nikdy doteraz,“ povedal Vladimír Machalík, predseda Asociácie hovorcov Slovenska, ktorá súťaž zastrešuje.

Porota v spolupráci s partnerom Slovakia Online analyzovala tento rok výstupy a pôsobenie viac ako 140 hovorcov vo všetkých troch oblastiach.

„Víťazov sme ocenili za mimoriadne kvalitnú komunikačnú prácu pre svoje organizácie, komunikačné zručnosti, odbornosť v oblasti aj etické správanie, neoddeliteľnú súčasť práce kvalitného hovorcu,“ dodal V. Machalík.

Predsedom poroty bol V. Machalík, ktorý je riaditeľom komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Spolu s ním boli v porote Iveta Radičová (dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave), Tibor Mattyašovský (šéfredaktor spravodajstva TV Markíza), Zuzana Devera (šéfredaktorka SITA), Ivan Haluza (zástupca šéfredaktora týždenníka TREND), Martin Čeliga (vedúci redakcie politiky denníka Nový Čas), Soňa Lexmanová (prezidentka Asociácie PR agentúr SR) a Jana Kováčová (vedúca komunikácie Národnej banky SR).