Spotrebitelia na Slovensku sa výrazne zaujímajú o to, v akom obalovom materiáli sú zabalené potraviny, ktoré nakupujú. A aj keď hlavným kritériom pri kúpe potravín pre nich ostáva cena, druh obalu považujú za dôležitejší než napríklad krajinu pôvodu, alebo či je potravina v bio kvalite. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos realizovaného pre spoločnosť Nestlé v máji 2023 na vzorke 525 respondentov.

Viac ako tri štvrtiny opýtaných (76,8 percenta) uviedlo, že sa zaujímajú o to, v akom obalovom materiáli sú potraviny predávané v obchodoch. Najčastejšie uprednostňujú potraviny zabalené v papierovom obale (40,4 percenta).

Aj keď prieskum ukázal, že pre väčšinu ľudí je pri nákupe potravín najzásadnejšia cena, zohľadňujú aj zloženie výrobku, výrobcu či druh obalového materiálu. Až následne je pre nich pri nákupe rozhodujúca krajina pôvodu a prípadná certifikácia výrobku (udržateľnosť pestovania, bio a podobne).

Prieskum tiež ukázal, že nielen problematika obalov, ale aj ich triedenia je pre ľudí na Slovensku dôležitá. Až 94,7 percenta respondentov uviedlo, že triedi plast, 91,2 percenta papier a 90,1 percenta sklo. V menšej miere aj bioodpad (61,1 percenta), nápojové kartóny alebo hliníkové obaly. Súčasne respondenti uviedli, že vo vysokej miere tak robia vždy či väčšinou.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Vláda schválila nový zákon zameraný na ochranu spotrebiteľa