1. Love, pravidelné odmeny – Orange

Orange v priebehu marca spustil imidžovú komunikáciu, ktorou promuje svoje balíky Love. Ako ich benefit zdôrazňuje, že klient vďaka nim vybaví internetom, televíziou a paušálom celú svoju domácnosť. Okrem toho v aktuálnej kampani operátor zdôraznil, že klientom prináša Love pravidelné odmeny. Ideou kampane bolo vyjadriť, že každý, kto má Love, chce byť rýchlo naspäť doma, kde si môže užívať zábavu spoločne so svojou rodinou a ešte je za to odmeňovaný. Výsledkom bol poriadne „uponáhľaný“ spot.

2. Odkaz hejterom – Nadácia Zastavme korupciu

Nadácia Zastavme korupciu spustila kampaň, ktorou upozorňuje na možnosť darovať jej dve percentá z daní z príjmov. V novom spote vystupujú členovia jej tímu, ktorí s humorom čítajú komentáre neprajníkov na svoju adresu. V spote sa objavili riaditeľka Nadácie Zuzana Petková či novinár Marián Leško, pripojil sa aj Pavol Fejér, ktorý s Nadáciou spolupracuje na tvorbe relácie Cez čiaru. Všetky použité komentáre hejterov sú autentické. Na konci im posiela Nadácia „peace“ a žiada verejnosť o podporu.

3. Kampaň, na ktorú sa nedá pozerať – Prvá stavebná sporiteľňa

PSS spustila novú kampaň s rodinou Lišiakov, ktorí sa opäť pasujú s problémami v domácnosti. Na tie sa už podľa vlastných slov nemôžu pozerať. A tak v nových spotoch spravia to najjednoduchšie – zhasnú svetlo. Riešenie na škaredé bývanie môže byť nečakane jednoduché – nepozerať sa. PSS vtipne prepojila hlášku „nedá sa na to pozerať“ s produktom a motív nepozerania využila v celej kampani. Potenciálnym zákazníkom komunikovala svoj úver ako skutočné riešenie bývania.

###{EMBED_YOUTUBE:acp2nkr9Y9A}###

###{EMBED_YOUTUBE:FvJKdML65Ko}###

4. Radosť byť u nás – Raiffeisen banka

Raiffeisen banka po krátkom teasingu spustila v marci kampaň, ktorá vychádza z nového komunikačného konceptu. Novým hrdinom banky je maskot Ralf. Televízne spoty s ním sú v štýle sitkomu. Ralf sa divákom prihovára cez veselé príhody, súčasťou komunikácie je aj nový claim banky – „radosť byť u nás“. Animovaného Ralfa vytvorili v štúdiu, nasadené boli aj technológie, ktoré boli použité napríklad pri produkcii filmu Strážcovia Galaxie. Televíznu kampaň dopĺňa online komunikácia a reklama na pobočkách.

###{EMBED_YOUTUBE:rVLkLYj6xL4}###

5. Všetko sa začína doma – Habitat for Humanity

Milióny žien si nemôžu kúpiť strechu nad hlavou ani pozemok - ich práva k bývaniu sa končia pri upratovaní a starostlivosti o domácnosť. Organizácia Habitat for Humanity na to upozornila aj kampaňou na Slovensku, v ktorej účinkovalo šesť známych žien. Na Instagrame followerom vysvetľovali, prečo je pre nich domov dôležitý. Kampaň podporila výstavy pri Starej tržnici a v Ikei s inštaláciou, ktorá lákala na prvý pohľad nelogickým nápisom pri jednoduchej posteli „Toto je najväčší luxus…“, ktorý pri bližšom pohľade pokračoval „… pre milióny žien po celom svete“. Koncept výstavy a kampane zo Slovenska bol natoľko úspešný, že sa ho Habitat for Humanity chystá adaptovať v ďalších európskych krajinách.

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:0}###

Výstava Všetko sa začína doma pred Starou tržnicouZdroj: Seesame

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:1}###

Výstava Všetko sa začína doma v IkeiZdroj: Seesame

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Krásných MDŽ prajem...Je užasné, že raz do roka slávime deň exklusívne pre ženy. Ale treba si spomenúť, že ešte máme pred sebou dlhý boj. Nielen o svoje zakladné práva v spoločností, ale aj o boj o duševné hodnoty. Nie sme objekty, nie sme len manželky a buducé manželky, ale vyrovnanou súčasťou modernej spoločnosťi a civilizáci. Krásny MDŽ vám prajem! 🌹 Som rada, že práve na takýto deň móžem podporiť vernisaž a projekt #vsetkosazacinadoma, ktorá ukazuje príbehy silných žien z celého sveta, ktorý svoj boj o svojé zakladné práva už vyhrali ❤️ Viac info na @vsetkosazacinadoma alebo na LINK v BIO 🙏🏻 . . I wish you all a wonderfull International Women’s Day...It is huge that we have a day to celebrate women. But we still have a big battle ahead of us. Despite progress in the western world, women still exist and function at a disadvantage. Despite the improvements, it is NOT enough. We are more than an accesory to men and/or to society. We are EQUAL. We are ENOUGH! 🙏🏻

Príspevok, ktorý zdieľa Celeste Buckingham (@celbuckingham),

6. Moderné poistenie – Slovenská sporiteľňa

„Keď nájdete lásku, je ľahké stratiť nielen hlavu“. Tak znel claim kampane Slovenskej sporiteľne, v ktorej banka promuje svoje moderné poistenie osobných vecí či platobnej karty, pri ktorom „mení“ staré veci za nové. Komunikácia má posilniť pozicioning značky smerom k inováciám, nielen technologickým, ale aj produktovým. Cieli primárne na mestských ľudí. Negatívne emócie spájané so stratou či krádežou sa tvorcovia spotu snažili odľahčiť a obrátiť na niečo pozitívne.

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:2}###

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

7. Preniesli sme Bekima – Telekom

Slovak Telekom spustil v marci novú kampaň, ktorou pokračoval v koncepte so známou tvárou Bekimom. V spote sa tentoraz vybral navštíviť školákov, ktorí ho pre zabudnutý vozík museli z auta preniesť do telocvične na stoličke. Kreatíva je inšpirovaná skutočným životom Bekima, aj v ňom sa venuje deťom v školách či detských domovoch, kde vedie motivačné prednášky. Reklamou operátor odkazoval na svoj produktový benefit – automatické prenášanie neminutých dát v paušáloch Áno do ďalšieho mesiaca.

###{EMBED_YOUTUBE:-FT0j0x9OkU}###

8. Ejl, ale po našom – Šariš

Slovenský pivovar Šariš prišiel na trh s novinkou inšpirovanou anglickým Ale, teda vrchne kvaseným pivom. Do ponuky ho zaradil s „poslovenčeným“ názvom Ejl a novému produktu prispôsobil aj kreatívu. Prepojenie dvoch rôznych svetov, anglického a slovenského, je aj vizuálnou inšpiráciou televízneho spotu – od kostýmov a rekvizít po choreografiu. Komunikácia štartovala najprv vo forme teasingových YouTube bumperov a následne sa pridal hlavný spot nasadený v televízii.

9. Dve percentá dokážu veľa – Liga proti rakovine

Liga proti rakovine spustila kampaň, ktorou vyzdvihuje možnosť darovať dve percentá z daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám. Ako jedna z nich pomáha ľuďom trpiacim rakovinou, ktorým môže verejnosť pomôcť aj týmto spôsobom. V rámci kampane vznikli aj spoty pre televíziu a rozhlasový éter. Daňovníkom pripomínajú možnosť darovať dve percentá zo svojho príjmu. Ako tvrdí Liga, tieto dve percentná premení na stopercentné nasadenie svojich členov.

###{EMBED_YOUTUBE:bSY7U30JEdo}###

10. Čierne čísla vo Forbes – Úsmev ako dar

Dve percentá z odvedenej dane pýtalo od darcov aj neziskové združenie Úsmev ako dar zamerané na pomoc deťom z detských domov a prácu s náhradnými rodinami. Na mieru šitou inzerciou sa ich snažilo osloviť aj vizuálom v mesačníku Forbes, ktorého cieľovou skupinou sú primárne podnikatelia či ekonómovia. V ich reči znamenajú červené čísla negatívny hospodársky výsledok a čierne čísla pozitívny. Práve v ich jazyku im Úsmev ako dar zvestoval, že darovaním pomôžu posunúť detstvo detí k lepšiemu.

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:3}###

Inzerát Úsmev ako dar v časopise ForbesZdroj: Úsmev ako dar

11. Rozohraj to s chuťou – Coca-Cola

Coca-Cola je sponzorom aj tohtoročných hokejových MS, ku ktorým nasadila na Slovensku a v Česku lokálnu kampaň. Okrem spotrebiteľskej súťaže o lístky na jednotlivé zápasy a ďalšie vecné ceny zahŕňa aj turné majstrovskej trofeje po krajine. Hokejovými ambasádormi značky sú Marián Hossa a Patrik Eliáš. Obaja sa objavili v televíznej reklame, kde hlas komentára opisujúceho hokejový zápas korešponduje s dianím v bare, kde sa pije Coca-Cola. Na sociálnych sieťach podporuje myšlienku kampane hashtag #CokeRulez, ktorý má zdôrazniť pravidlá a terminológiu hokeja v kontexte bežného život a spolu s tým vzbudiť záujem o šport nielen u mladých ľudí.

Kampaň mesiaca: Marec 2019 (shortlist)

Zdroj: Facebook / Coca-Cola

12. Citroën Sagan Academy – Citroën

Cyklistický majster sveta Peter Sagan je dlhodobo tvárou značky Citroën. Tá sa spojila s konceptom Sagan Academy, v rámci čoho prináša aj limitované ponuky vozidiel. Spojenie značky so Sagan Academy v tomto prípade zdôraznil Citroën priamo na cyklistických cestách, kde dve šípky z dopravného značenie cyklociest evokujú logo tejto automobilovej značky. Pomocou ekologického, zmývateľného spreju stačilo nastriekať nápis Citroën Sagan Academy k šípkam a bicyklom, aby sa cyklistom spojila značka Citroën so známym cyklistom. Citroën teda lowcostovo využil existujúce značenie na vlastné self-promo.