Rakúsky producent lahôdok a prevádzkovateľ kaviarní Julius Meinl na viedenskej triede Graben mení logo kvôli tvrdeniam, že je rasistické.

Spoločnosť sa reprezentuje logom, na ktorom je hlava osmanského chlapca s červeným fezom. Informoval o tom server Yahoo News, píše web echo24.cz.

„Toto logo už nejde s dobou,“ uviedol Herbert Vlasaty, spoluriaditeľ viedenskej firmy Julius Meinl am Graben GmbH, keď sa po niekoľkomesačnom prerušení predaja praženej kávy počas rekonštrukcie znovu otvoril jej viedenský obchod, ktorý začal predávať hotovú praženú kávu v 60. rokoch 19. storočia storočia.

Pôvodné logo z dvadsiatych rokov 20. storočia zobrazovalo mladíka tmavej pleti, ktorý poukazoval na kultúrny vplyv Osmanskej ríše na habsburské Rakúske cisárstvo, ktorého hlavným mestom bola Viedeň. Káva sa do mesta dostala prostredníctvom Turkov.

V roku 2004 došlo k prepracovaniu loga známeho výrobcu a predajcu kávy, spoločnosti Julius Meinl Austria GmbH. Celé bolo štylizované do bielej farby na červenom pozadí (viď titulné foto).

Nový obrázok prevádzky vo Viedni zachováva iba fez.

Julius Meinl bol dodávateľom habsburského cisárskeho dvora a v roku 1862 založil obchod na prestížnej nákupnej ulici Am Graben. Rodinný podnik dnes pôsobí v zhruba 70 krajinách a podľa svojich internetových stránok zamestnáva približne 1 000 ľudí.

Logo bolo dlho zdrojom kontroverzií. V roku 2007 začali militantní antirasisti kampaň proti firme, v ktorej použili pôvodnú verziu loga na protest proti rasistickým stereotypom s tým, že obrázok predstavuje kolonizáciu a útlak.

Firma to odmietla ako „zlú interpretáciu“.

Celoslovenské zhromaždenie sociálnych podnikov, ktorých cieľom je prezentovať aktuálny stav sociálneho podnikania na Slovensku a poukázať na najväčšie problémy, s ktorými sa sociálne podniky u nás stretávajú, a z ktorých mnohé štátne orgány neriešia. Na snímke poslanec NR SR Vladimír Ledecký (Za ľudí) počas celoslovenského zhromaždenia sociálnych podnikov v Banskej Bystrici 6. septembra 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

SaS chce bojovať proti rasizmu skrytému v Slovákoch, premietne v parlamente film a urobí besedu