Ikar predal “stovky” e-kníh. Čítačka bude meškať

Vydavateľstvo Ikar predáva elektronické knihy presne tri mesiace a prvý raz bilancuje. Za ten čas predalo digitálnych titulov “stovky”. Kníh, ktoré si čitatelia stiahli z internetového obchodu Ibux.sk bezplatne, je, samozrejme, násobne viac.

Presný počet kusov spoplatnených e-kníh, ktoré sa predali od spustenia e-shopu začiatkom mája, Ikar nezverejňuje. Podľa marketingového manažéra Ikaru Milana Buna ich boli dokopy “stovky”, pričom denne ľudia kúpia rádovo jednotky kníh. Konkrétne čísla zatiaľ nemusia vytvárať presný obraz, hovorí Buno. “Zatiaľ sme stále noví a počty kolíšu,” dodal.

Ikar naopak zverejnil počet kníh, ktoré sa dali stiahnuť bezplatne. Z bezplatnej sekcie si ľudia stiahli doteraz päťtisíc kópií jednotlivých titulov, uviedol v tlačovej správe.

Návštevnosť Ibux.sk sa zatiaľ rozbieha. Ikar portál s e-knihami verejne neaudituje, podľa interných meraní cez Google Analytics zaznamenáva e-shop v súčasnosti okolo 14-tisíc návštev mesačne.

Vo zverejnenej bilancii Ikar skonštatoval, že najpredávanejšie e-tituly sú od slovenských autorov, medzi nimi napríklad Jozefa Banáša alebo Evy Urbaníkovej. Používatelia podľa Buna vo väčšine prípadov uprednostňujú platbu cez SMS pred platbou kartou. Iný typ platby Ibux zatiaľ neumožňujú.

Podporiť portál s e-knihami by mal v najbližšej dobe Ikar aj uvedením vlastnej e-ink čítačky. Tá mala pôvodne prísť na trh už v júni, vydavateľstvo sľubovalo priniesť najlacnejšiu hardvérovú čítačku na Slovensku. Nový termín odhaduje Buno na koniec októbra. "Určite bude hardvérová čítačka iBux Wooky na vianočnom trhu." Zdržanie Ikar vysvetľuje nutnosťou vymeniť v procese prípravy čítačky dodávateľa.

Kým nepríde e-ink čítačka, knihy Ikaru sa dajú čítať iba cez softvérovú alternatívu Wooky. Tá funguje na viacerých zariadeniach, od počítača cez smartphony postavené na Androide, iPhone až po tablety. Aplikácia Wooky je bezplatná a podporuje iba text v špeciálnom formáte.

Ikar spustil Ibux.sk v máji tohto roka, jeho prípravu avizoval už od zimy. V súčasnosti má v ponuke podľa tlačovej správy okolo 1 600 titulov, z toho zhruba 500 bezplatných. Okrem Ikaru predávajú e-knihy aj Martinus a Zoznam cez svoj projekt Rajknih.sk. Ponuky jednotlivých e-shopov sa líšia. Martinus v porovnaní s ostatnými napríklad má v ponuke tituly Slovartu, ktoré u konkurentov chýbajú. Ďalším predajcom sú Eurobooks.sk, ktoré predávajú v elektronickej podobe výhradne cudzojazyčné knihy.