Minúť na Facebooku 25 dolárov mesačne? Pre priaznivcov on-line hier žiadny problém. Z nedávneho prieskumu spoločnosti Inside Network vyplynulo, že určitá skupina najvášnivejších fanúšikov sociálnych hier míňa na Facebooku aj takéto sumy peňazí. Informoval o tom blog Venture Beat.

Niekoľko desiatok dolárov minie na hry mesačne relatívne malá skupina používateľov. Podľa prieskumu realizovaného na vzorke dvetisíc respondentov približne dve percentá opýtaných tvoria základňu, ktorá venuje sociálnym hrám najviac svojho času a prostriedkov. Suma 25 dolárov mesačne predstavuje pritom podľa Inside Network dolnú hranicu - časť najväčších priaznivcov hier je ochotných minúť na transakcie v rámci hier aj vyššie čiastky.

Dve percentá fanúšikov sú však iba špička ľadovca. Celkovo sociálnym hrám na komunitnej službe holduje až 62 percent opýtaných a hrávajú sa hry na Facebooku niekoľkokrát denne. Hoci sa platbám za hry vyhýbajú a čas venovaný hrám je u nich obvykle limitovaný iba na niekoľko minút, pre sociálnu sieť a vývojárov hier je to silný signál záujmu o hry.

Z prieskumu takisto vyplynulo, že väčšina používateľov preferuje zúčastňovať sa na hrách spoločne s priateľmi, iba necelých 20 percent je ochotných zapájať do hier aj neznámych ľudí. To je opäť silný argument v prospech sociálnej siete ako hernej platformy, konštatuje Venture Beat.

Sociálne hry predstavujú pre Facebook veľký potenciál aj podľa ďalších odborníkov. Bývalý prezident Facebooku Sean Parker sa vyjadril, že virtuálna mena Credits, ktorá sa používa ako platidlo napríklad v on-line hrách na sociálnej sieti, by mohla tento rok prispieť k tržbám Facebooku až tretinovým podielom.

Obľuba hier na Facebooku je vysoká. Najpopulárnejšia sociálna hra Farmville od spoločnosti Zynga mala za posledný mesiac podľa AppData.com vyše 60 miliónov hráčov.