Majoritný vlastník letiska Trnavský samosprávny kraj (TTSK) uviedol, že príprava takýchto veľkých podujatí si vyžaduje niekoľko týždňov príprav a má zásadný vplyv na prevádzku letiska.

„Jednou z našich priorít bola záchrana a rozlietanie letiska v Piešťanoch. Po necelých dvoch rokoch sa nám ho podarilo nielen zachrániť, ale máme historicky prvé charterové lety do Egypta a Turecka,“ uviedol v stanovisku predseda TTSK Jozef Viskupič.

Letisko je využívané aj na iné súkromné či armádne účely a v tomto roku sa na ňom konal prvý ročník leteckých dní – Festival letectva Piešťany. „V ňom chceme s partnermi pokračovať aj v najbližších rokoch,“ uviedol J. Viskupič.

Dlhodobým zámerom je získavať pre letisko ďalšie dovolenkové destinácie, rovnako ako pravidelné letecké linky do Piešťan.

Ďalšie pravidelné letecké spojenia podľa J. Viskupiča budú prínosom nielen pre letisko, ale výrazne pomôžu cestovnému ruchu v regióne, najmä v súvislosti so silnou tradíciou kúpeľníctva v meste Piešťany. Letisko má výnimočnú geografickú polohu a môže byť úspešným regionálnym letiskom.

Nové miesto ešte nemajú

Na piešťanskom letisku sa v minulosti konal aj ďalší veľký hudobný festival Topfest. Domovom festivalu Grape bol celých desať rokov od jeho vzniku.

„Pre nás je to, samozrejme, veľmi zlá správa, lebo presťahovať takýto veľký festival nie je jednoduché a, bohužiaľ, na Slovensku ani nie je veľmi na výber kam,“ uviedli v reakcii organizátori festivalu Grape, ktorých tak čaká hľadanie nového miesta pre podujatie.

„Piešťany boli po všetkých stránkach ideálne miesto pre organizovanie festivalu s nespočetnými výhodami pre návštevníkov, účinkujúcich aj organizátorov. Zároveň, Grape rovnako vrátil požičané nemalým finančným prínosom pre mesto, miestnych podnikateľov a pracovnými príležitosťami pre ľudí z celého kraja. Nehovoriac o tom, že tiež zviditeľnil mesto na európskej festivalovej mape,“ uviedli tiež v stanovisku.

„V každom prípade chápeme aj situáciu VÚC, keďže ‚rozlietať‘ letisko a finančne ho aspoň trochu ozdraviť bolo ich prioritou. Škoda len, že sme sa do týchto plánov nezmestili aj my. Ale už sme si zvykli, že na Slovensku kultúra ťahá pravidelne za kratší koniec a väčšinou ju nikto neberie až tak vážne. Budeme teda dúfať, že toto rozhodnutie bude pre letisko prínosom, a že si ho slovenskí dovolenkári obľúbia aspoň tak, ako ľudia, ktorí sem chodili na festival. Nám teda neostáva nič iné, ako hľadať nový priestor, ktorý bude čo najviac vyhovovať našim a vašim kritériám na usporiadanie akcie čo najvyššej úrovne. Veríme však, že ak ho nájdeme, urobíme pre vás ešte lepší festival, ako tomu bolo doteraz,“ dodali oranizátori Grapeu. 

Aj najväčší domáci festival Pohoda hostí každoročne letisko – to v Trenčíne. Táto spolupráca pokračuje naďalej.